Jeseň bude na finančných trhoch horúca Ako-investovat.sk .


Po pomerne kľudnom letnom vývoji sme minulý týžde na trhoch videli návrat rizikovej averzie a zvýšenej volatility. Jeho príčinou boli najmä obavy z vývoja v Sýrii, ktoré viedli k výraznému poklesu akciových indexov a rastu cien ropy a zlata. Túto jeseň nás však  čakajú aj ďalšie udalosti, ktoré majú potenciál trhy výraznejšie rozhýbať.
 
 
Spúšťačom minulotýždňového výpredaja boli najmä správy o pripravovanom útoku na Sýriu, ktorý zvažovali Spojené štáty. Tie viedli k výraznému rastu cien ropy BRENT, ktorá minulý týždeň vzrástla o viac než 5 %. Sýria síce nie je významným producentom ropy, avšak existujú obavy z toho, že prípadný konflikt by sa mohol rozšíriť aj na ostatné štáty v rámci regiónu. Rizikovú averziu koncom minulého týžda dočasne prerušil až americký prezident Barack Obama, ktorý vyhlásil, že prípadný útok dá najskôr schváliť kongresu. Preto sa dátum útoku posúva najskôr na začiatok budúceho týžda, pričom dianie v regióne môže mať aj naďalej výrazný dopad na trhy.
 
 
Ďalšou udalosťou, ktorá by mohla mať v nasledujúcich mesiacoch dopad na trhy, je očakávané zníženie objemu kvantitatívneho uvo ľňovania (QE) zo strany Fedu. Posledné pozitívne dáta z USA pritom naznačujú, že Fed by k tomuto kroku mohol pristúpiť už v septembri. Primárni dealeri Fed-u pod ľa prieskumu z júla očakávajú zníženie objemu QE v septembri o 15 miliárd dolárov – t.j. z 85 na 70 miliárd mesačne. Výraznejšie zníženie objemu QE by zrejme malo za následok výpredaj rizikových aktív – t.j. hlavne akcií a komodít. Znižovanie objemu QE zrejme taktiež povedie k rastu úrokových sadzieb na dlhopisoch, nakoľko menej dodatočnej likvidity bude znamenať nižší dopyt po dlhopisoch. Časť z tohto nárastu je však už v trhu započítaná. Očakáva sa, že definitívne by malo byť kvantitatívne uvoľňovanie skončené v polovici roka 2014.
 
 
Volatilitu na trhy môže na jeseň priniesť aj opätovný problém s americkým dlhovým stropom. Ten bol dosiahnutý ešte v máji tohto roka, avšak verejná správa funguje ďalej vďaka prijatým mimoriadnym opatreniam. Ich účinnosť by však mala pod ľa ministerstva financií vypršať už v polovici októbra. Dovtedy sa tak budú musieť kongresmani dohodnúť na jeho ďalšom navýšení – v opačnom prípade by štát musel obmedziť svoje služby. Republikáni už teraz avizujú, že výmenou za navýšenie dlhového stropu budú trvať na ďalších škrtoch vo výdavkoch – a to najmä v oblasti sociálnej podpory. Rokovania tak zrejme budú náročné a dlhé –  čo okrem iného zvyšuje aj riziko straty ratingu u niektorej z agentúr. Už v roku 2011 pritom USA stratili najvyšší AAA rating od agentúry Standard & Poor‘s práve pre problémy s dlhovým stropom.
 
 
V Európe by situácia mohla byť o niečo pokojnejšia. Zaujímavé budú najmä nemecké voľ by, ktoré sa uskutočnia 22. septembra. Podľa predvolebných prieskumov má pritom zatiaľ jasne navrch strana vedená súčasnou kancelárkou Angelou Merkelovou. Krátkodobú volatilitu môžu priniesť aj pravidelné kontroly plnenia úsporných plánov v Španielsku, Portugalsku a Grécku. Turbulencie na finančných trhoch pritom bude podporovať aj fakt, že akcie už dlhší čas nezaznamenali výraznejšiu korekciu. Jese tak môže byť pomerne zaujímavá.
 
 
Týždenný komentár SLSP
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Indexy korigovali straty z predchádzajúcich týždňov

tuesday
10.09.2013
Trhy a makro | martin.gulka

Komodity a Sýria

friday
06.09.2013
Trhy a makro | saxo

Grécko bude potrebovať ďalšie peniaze

monday
26.08.2013
Trhy a makro | balaz.martin

FED naznačil možnosť skoršieho ukončenia QE

monday
25.02.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)