Poplatky v treťom pilieri sú vyššie ako u bežných fondov Ako-investovat.sk .


V predchádzajúcom článku zameranom na tretí pilier som rozobral portfóliá fondov kde sme zistili, že názvy fondov nesedia so zložením ich portfólií. Preto sme si fondy DDS zaradili do skupín podľa toho, aké aktíva majú naozaj v majetku. 

 

Ďalej porovnáme poplatky doplnkových dôchodkových fondov spravovaných DDS-kami s poplatkami bežných podielových fondov, ktoré spravujú klasické správcovské spoločnosti. Podľa zákona o DDS má doplnková dôchodková spoločnosť nárok na tieto druhy odplát:

  • odplatu za správu doplnkového dôchodkového fondu (max. 0,195% za mesiac správy),
  • odplatu za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde,
  • odplatu za prestup účastníka do inej DDS (max. 5%),
  • odplatu za odstupné (max. 5%).

DDSky si teda účtujú poplatok za správu a k tomu ešte aj poplatok za zhodnotenie. Bežné podielové fondy majú rovnako poplatok za správu, ale poplatok za zhodnotenie už nemajú. Účtujú si však vstupné poplatky.

 

V predošlom článku som upozornil taktiež nato, že názov fondu môže potenciálneho sporiteľa zavádzať. Ak sa niektorý z fondov nazýva akciovým, treba si overiť, aký podiel z celkových investícií predstavujú investície do akcií. V skutočnosti sa totiž môže jednať o zmiešaný, či dokonca dlhopisový fond. My sme si všetkých 11 doplnkových dôchodkových fondov rozdelili podľa tried aktív na zmiešané, dlhopisové a peňažné a v týchto triedach si ich porovnáme s podobnými slovenskými podielovými fondmi. Ako akciový sme označili iba jeden doplnkový dôchodkový fond.

 

Zmiešané fondy

 

Prvá tabuľka zobrazuje zmiešané fondy DD-Siek a majetkovou štruktúrou najpodobnejšie slovenské podielové fondy. V priemere vychádza ročný poplatok za správu u podielových fondoch nižší, ale medzi podielovými fondmi sa nájdu aj drahšie fondy ako fondy u DDS-iek. Sú to napríklad Optimal Balaced od Alico Funds alebo Kapital od IAD Investments.  Tieto dva fondy si účtujú za správu až 2,50% ročne. Zaujímavé je porovnať si Rastový príspevkový fond DDS Tatrabanky a Harmonic fond TAM (spoločnosti patriace pod rovnakú materskú spoločnosť), ktoré sa štruktúrou majetku dosť podobajú, avšak pri odplate za správu možno zaznamenať výrazný rozdiel.

 

Porovnanie poplatkov za správu zmiešaných fondov:

 

Dlhopisové fondy

 

Druhou porovnávacou skupinou sú dlhopisové fondy. DDS-ky ponúkajú dokopy 5 fondov, ktoré sme označili ako dlhopisové, a priemerný poplatok za správu týchto fondov vychádza zhruba 2%. U podielových fondov sa mi podarilo nájsť 7 alternatív k týmto dôchodkovým fondom a ich priemerný poplatok za správu vychádza 1,14%. Tu je zrejmé, že dlhopisové fondy v treťom pilieri sú drahé, resp. sú drahšie ako dlhopisové podielové fondy.

 

Porovnanie odplát za správu dlhopisových fondov:

 

Peňažné fondy

 

Nasledujúcou skupinou sú peňažné fondy. DDS-ky ponúkajú 2 fondy, ktoré sme nazvali peňažnými. Konzervatívny príspevkový fond od ING Tatry - Sympatia si účtuje za správu 0,096% ročne a Konzervatívny príspevkový fond DDS Tatrabanky si účtuje za správu 1,26% ročne. Aj k týmto fondom je možné nájsť alternatívy u podielových fondov. Všetky sú síce lacnejšie ako peňažný fond od DDS Tatrabanky, ale ani jeden nie je tak lacný ako Konzervatívny príspevkový fond od ING Tatry – Sympatia. Treba si však uvedomiť, že tieto fondy majú nižšie poplatky, pretože ich výkonnosť bude vždy na úrovni sporiacich účtov a bankových vkladov do jedného roka.

 

Porovnanie odplát za správu peňažných fondov:

 

Akciové fondy

 

Zo všetkých 11 príspevkových doplnkových dôchodkových fondov sme iba jeden označili za akciový fond, a to Rastový príspevkový fond ING Tatry – Sympatia. Tento fond si za správu účtuje 2,34% p.a., čo síce nie je málo, ale medzi podielovými fondami sa nájdu aj také, ktoré si účtujú 2,50%-3,00%.

 

Porovnanie odplát za správu akciových fondov:

 

U všetkých poplatkoch samozrejme platí, že čím je nižší, tým lepšie. Avšak ako som už spomenul, pri výbere fondu sa treba riadiť aj tým, do akých aktív fond investuje a či názov fondu je adekvátny vzhľadom k investičnému portfóliu.

 

Fondy v treťom pilieri sú drahšie ako bežné fondy a tento spôsob sporenia sa oplatí hlavne v tom prípade, ak do vášho fondu prispieva aj váš zamestnávateľ. Pri sporení v dôchodkovom fonde treba počítať aj s odplatou za zhodnotenie majetku, ktorá sa v tabuľkách nenachádza, pretože ju nie je možné stanoviť ako ročný poplatok v percentuálnom vyjadrení.

 

Bežné podielové fondy sú v priemere lacnejšie ako fondy doplnkového dôchodkového sporenia. Okrem nižších poplatkov za správu si ich správcovia neúčtujú poplatky za zhodnotenie. Na druhú stranú však treba rátať so vstupnými, príp. výstupnými poplatkami.

 

Nedávno SME informovalo o tom, že Viera Tomanová je proti znižovaniu poplatkov v DDS-kách. Vraj by to mohlo ohroziť funkčnosť tretieho piliera. Ako je potom možné, že klasické správcovské spoločnosti, ktoré sú často krát súčasťou rovnakej bankovej skupiny ako DDS-ka, dokážu fungovať s nižšími poplatkami?


na jednej strane dobra praca, ale na druhej strane mi to pride mierne zavadzajuce. Sme snad v 21. storoci, kedy nemusime porovnavat uz len s fondmi slovenskych spravcov, ale mozes porovnavat aj so zahranicnymi fondmi. Alebo si mal odstraniť z porovnavanych fondov extremy. Lebo takto napriklad pri akciovych fondov, ked tam nechas zlodejov z Alica a IaD so spravcovskym poplatkom nad 3% co je nehoraznost, tak ti to skresli vysledky. Nemozes porovnat zlodejov so zlodejmi a potom z toho robit akoze seriozny vystup .. minimalne nie bez toho aby si nahlas napisal, ze je to v jednom i druhom pripade zlodejina. Pridal: Peter Cmorej dňa 03.09.2013 o 16:11

Ahoj Peter. Tak článok mal hlavne poukázať nato, že tretí pilier je dosť drahý. Samozrejme, že zahraničné správcovské spoločnosti ponúkajú poplatkovo výhodnejšie fondy. Ja som to mal aj v závere napísané, ale Filip záver upravil a vynechal to :). A to, že som to uviedol extrémy, aj to je na niečo dobré. Aspoň aj tu majú možnosť ľudia vidieť aké nehorázne poplatky za správu fondov si tieto spoločnosti účtujú. Pridal: martin gulka dňa 03.09.2013 o 16:52

som sporiteľom DDS Stabilita, nebiť toho že mi prispieva aj zamestnávateľ tak by mi poplatky vymazali účet. Vo výpise sa nedozviem koľko mi strhli za poplatky, ale napísali vzorec na výpočet :) Zo začiatku boli vo výpise aj poplatky, ale ľudia boli asi zhrozený tak s tým prestali (kvôli zdraviu sporiteľov):D Pridal: palpal dňa 03.09.2013 o 18:29

Dobrý aj ja som sporiteľom DSS Stabilita Akciový príspevkový 100%. mohli by ste mi poradiť, kam prestúpiť, lebo podľa toho je to u nich asi najviac. Pridal: jpeg dňa 04.09.2013 o 01:34

Schvalne som tam chcel slovenskych spravcov aby sa to dalo dobre porovnat. Lebo DDSky su tiez akoze slovenske spravcovske.
Pri zahranicnych natrafis na lacne aj na drahe. Ale tam by sa kazd mohol vyhovarat ze taky fond spravuje niekolkonasobne vyssi majetok a tak si mze dovolit nizsie poplatky.
Preto som tam chcel spravcov ktori su bud zo Slovenska, alebo maju DDSku a normalny Asset management zaroven.
Otazka na MArtina je, preco tam nedal napriklad aj ING. Kde by sa dalo porovnat ake maju poplatky v rmaci skupiny. Pridal: filip glasa dňa 04.09.2013 o 07:56

DDS Stabilita akciový fond - do inej DDSky prestúpiť myslím neviete (aby aj zamestnávateľ prispieval). V rámci Stability sú len dva fondy, pričom sú rovnako drahé a majú podobné portfólio. Pozrite predchádzajúci článok:
http://ako-investovat.sk/clanok/540/fondy-v-tretom-pilieri-nevyberajte-podla-nazvu Pridal: filip glasa dňa 04.09.2013 o 08:00

Pri zahraničných natrafíš na lacné. Ale nemusí to byť najmä preto, lebo spravujú vyšší objem prostriedkov. Ja si myslím, že poplatky sú nižšie hlavne kvôli konkurencií.
ING Investments Management som nedal, lebo to malo byť porovnanie so slovenskými správ. spol., ale uviedol som na záver, že sa treba poobzerať aj po zahraničných správcovských spoločnostiach.

jpeg - myslím, že môžte prestúpiť, ale ak chcete, aby Vám zamestnávateľ naďalej prispieval, tak aj on by musel s novou DDS uzavrieť zamestnávateľskú zmluvu. Pridal: martin gulka dňa 04.09.2013 o 09:52

Ja som chcel porovnať asset managementy v rámci skupiny. Teda Tatra vs. Tatra. Ing vs. Ing. A k tomu pridat par slovenskych.
Preto tam to ING patri lebo presne vidis ze v tej istej skupine spravuju fond lacnejsie/drahsie.
Zahranicne, ktore nemaju nejaky suvis s DDS nema vyznam zaradovat, lebo ten clanok nie je o tom kde si najdes najlacnejsi fond. Ale o tom, ci su/nie su DDSky drahe a ci je priestor poplatky znizit. Kedze sa o tom teraz rokuje v parlamente. Pridal: filip glasa dňa 04.09.2013 o 11:23

Dobrý, zisťoval som to a môj zamestnávateľ ma uzavreté zmluvy so všetkými DDS. Tak ako som písal momentálne som v Stabilita akciový fond. Chcel by som sa poradiť ktorý DDS resp . do ktoré fondu prestúpiť. Pridal: jpeg dňa 05.09.2013 o 12:31

jpeg - tak závisí od viacerých faktorov - vzťah k riziku, koľko máte do ukončenia doby sporenia, kolko Vy prispievate, kolko zamestnávateľ, atď..
Ale tak podobný ako ten Váš Akciový príspevkový je príspevkový doplnkový od AXA. Alebo ten druhý od AXA - tam sú aj akcie, aj dlhopisy. Vyberajte podľa toho, aké riziko ste ochotný podstupiť Pridal: martin gulka dňa 05.09.2013 o 17:01

- a neda jpegovi Stabilita nejaku brutalnu pokutu pri prestupe do inej DDS ? neviem, pytam sa, o DDS som sa nikdy velmi nezaujimal
- a nie su Global Index a KD Russia nahodou zahranicne fondy iba s registraciou v SR ? Respektive, pokial viem, su ponukane vo viacerych krajinach. Ked ste chceli byt objektivny, tak ste mali zahrnut aj zahranicnych soravcov a obmedzit to napr na fondy s urcitym objemom v sprave
- Martin, pises, ze aspon maju ludia moznost vidiet, ake nehorazne poplatky si spravcovia uctuju. Lenze to, ze su nehorazne, si do clanku nenapisal. Vies, 3 sa vo vseobecnosti povazuje za dost nizku cislovku a Jozovi z Hotnej Dolnej nenapadne, ze 3% je ku... vela.
- a posledna vec: dorobte prosim notifikacie na diskusiu. Keby ma nenapadlo, ze sem kuknem, tak nikdy nepridem na to, ze mi niekto odpovedal. Pridal: Peter Cmorej dňa 07.09.2013 o 15:12

- Stabilita si jedine zaúčtuje ten poplatok za prestup, čo činí 5%. Nič viac by nemala...
- možno sa ponúkajú tie fondy aj v zahraničí (tušim ČR), ale správca je slovenský
- ok, máš pravdu, že som to priamo nenapísal. Ale možno si to domysliet, ked som pilierový fond s 2,34% označil za drahý. Pridal: Martin Gulka dňa 07.09.2013 o 19:19

jpeg - tak závisí od viacerých faktorov - vzťah k riziku, (zvládam), koľko máte do ukončenia doby sporenia (momentálne mám 37 rokov), kolko Vy prispievate (mesačna 17€), kolko zamestnávateľ (v priemere mesačne cca 100€), atď.. momentálne tam mám nasporených 7000€. ktorý fond by ste mi poradili. ďakujem
Pridal: jpeg dňa 09.09.2013 o 11:30

Pravda je taká, že veľmi neni na výber :), ale tak keď už lacnejší a nebojíte sa rizika, tak by som išiel do AXA - Globálny akciový. Ale zas za prestup do inej DDS zaplatíte 5%. Okrem toho sa špekuluje, že sa budú znižovať poplatky za správu na max. 1,80%. Takže ešte by som počkal s prestupom. Pridal: martin gulka dňa 09.09.2013 o 20:48
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:14 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Fondy v treťom pilieri nevyberajte podľa názvu

Fondy v druhom pilieri

thursday
31.01.2013
Druhý pilier a dôchodky | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)