Zostane Nokia atraktívna aj po predaji mobilnej divízie? Ako-investovat.sk .


Ako sme písali v predchádzajúcom článku o tom, či sú akcie spoločnosti Nokia atraktívne, tak ako sme videli včera, pre Microsoft rozhodne boli.

 

Pretože aj keď na tom Nokia rozhodne nie je ideálne, podľa posledných výsledkov sa relatívne stabilizuje a navyše ceny jej akcií sú pomerne nízke. Po včerajšku máme v budúcnosti značky Nokia a produktového radu Lumia jasno.

 

Samotná spoločnosť „Fínska Nokia“ takpovediac nezaniká a aj z právneho hľadiska si ponecháva svoju značku Nokia, keďže mobilné telefóny tvorili iba jednu z troch divízií spoločnosti Nokia (aj keď pre väčšinu tú najznámejšiu a v predchádzajúcich obdobiach aj hlavnú oblasť pôsobnosti).

 

Z určitého hľadiska ide o logický krok Microsoftu. Predaje desktopových zariadení, kde má Microsoft dominanciu, nie sú preňho optimálne a pre nikoho už nie je novinka, že na výslní sú v poslednom období mobilné zariadenia. Práve tam Microsoft stále zaostáva za konkurenciou, ako je Apple alebo Samsung, čo len potvrdil neúspech tabletu od Microsofu. Preto mať priamo pod palcom výrobu teraz už vlastnej značky telefónov je jednoduchšie, ako vyvíjať vlastný telefón od nuly.

 

Tak ako napr. Google si pod seba zobral Motorolu, aby sa nemusel pri svojich zariadeniach spoliehať iba na hardvér od iných výrobcov, kde kompatibilita nie je vždy najlepšia. Rovnako ako to je pri spoločnosti Apple, ktorá má vlastné zariadenia a pre ne vyladený systém.

 

Ak sa teda neuskutočnil krok k tomu, že Nokia by bola iba čisto výrobcom hardvéru a začala využívať aj Android a Windows, došlo k tomu, že sa z jej mobilných zariadení stane v podstate čistý Windows phone.

 

Pozrime sa však na to, čo je vlastne predmetom kúpy. Spoločnosť túto transakciu vo svojom vyjadrení označila ako riešenie win-win, kedy by mali byť všetci spokojní. Do určitej miery sa dá s týmto tvrdením aj súhlasiť a umožní to spoločnosti nadýchnuť sa a z finančných prostriedkov z predaja refinancovať ďalší rozvoj.

 

Spoločnosť Nokia ako celok tvorili tri divízie/spoločnosti - Devices & Services, HERE a Nokia Siemens Networks (v súčasnosti už Nokia Solutions Networks).

Ako vidíme na grafe zobrazujúcom čisté tržby za rok 2012, Devices & Services mala na nich podiel 51 % a HERE spolu s NSN 49 %. Ak to berieme ako veľkostné kritérium na porovnanie, podľa výsledkov z roku 2012 spoločnosť Nokia v podstate odpredala cca polovicu spoločnosti.

 

nokia sales

Zdroj: nokia.com

 

Pozrime sa na daný pomer aj podrobnejšie v číslach v tabuľke nižšie. Tu už môžeme vidieť, prečo sa rozhodli práve pre odpredaj Devices & Services. Kým HERE a NSN boli profitabilné, Devices & Services zaznamenala takmer rovnako veľkú stratu.

 

nokia sales tab

Zdroj: nokia.com

 

Navyše, pokiaľ sa pozrieme na výsledky za druhý kvartál roku 2013, divízia Devices & Services vytvorila čisté tržby vo výške 2,7 mld. €, HERE 233 mil. € a NSN 2,8 mld. €. Takže podľa posledných štvrťročných výsledkov Devices & Services, ktorú kúpil Microsoft, nemala na čistých tržbách spoločnosti už ani 50 % podiel.

 

Čo si Nokia ponecháva?

 

NSN (Nokia Solutions and Networks, predtým Nokia Siemens Networks) je popredný poskytovateľ bezdrôtovej infraštruktúry, so zameraním na mobilné a širokopásmové pripojenie a s tým súvisiace služby. Pôvodne to bol spoločný podnik so Siemensom, ktorého 50-percentný podiel v auguste tohto roku však odkúpila spoločnosť Nokia za 1,7 mld. €. Z dnešného pohľadu sa tento krok zdá ako veľmi logický, keďže spoločnosti Nokia priniesol plnú kontrolu nad NSN a teda aj kontrolu nad jej nastávajúcim core businessom.

 

Divízia HERE je zameraná na mapové a lokačné služby a platformu cloud. Navyše Microsoft sa po transakcií stane strategickým partnerom a bude spoločnosti Nokia platiť za licencie a vytvárať stabilný zdroj príjmov. Len pre informáciu, medzi ďalších zákazníkov patria predovšetkým automobilové spoločnosti, ale aj ďalšie významné svetové spoločnosti ako Yahoo, Amazon, Garmin, Firefox, SAP, Qualcomm, U.S. Federal Highway Administration, Pepsi, Continental, Toyota, Audi, VW, BMW, Volvo, Ford, Hyundai, Chrysler, Mercedes Benz, Kia.

 

Spoločnosť Nokia si tak isto ponecháva aj oblasť Advanced Technologies, ktorá v sebe zahŕňa rozsiahle patentové portfólio obsahujúce približne 30 000 patentov.

 

Nokia sa chce preto do budúcnosti zamerať na rozvoj týchto troch oblastí, ktoré sú aj v súčasnom období rentabilné, a odpredaj časti Devices & Services by sme s trochou nadsázky mohli nazvať „zbavenie sa problémového dieťaťa“, ktoré kedysi tvorilo nosnú časť spoločnosti a pre väčšinu ľudí doteraz predstavuje to známe, čo symbolizuje Nokiu. Na druhej strane treba priznať, že je to koniec jednej éry v tejto spoločnosti, ale dáva jej to priestor zamerať sa na nový core business.

 

Ako na to zareagovali samotní investori a cena akcií? Rozhodne pozitívne. Pre toho, kto mal vo svojom portfóliu nakúpené akcie Nokia, suma na jeho konte mohla v priebehu včerajška celkom zaujímavo poskočiť. Ako vidíme na ročnom grafe vývoja ceny akcií Nokia obchodovaných na Nasdaq OMX Helsinky, cca pred rokom sa cena pohybovala okolo 2 €, včera cena vyskočila na 4 €. 100-percentné zhodnotenie investície tých, čo dávali Nokii šancu a kúpili jej akcie, keď boli na dne, ich určite potešila.

 

nokia price

Zdroj: nokia.com

 

Do budúcnosti bude rozhodne zaujímavé sledovať vývoj telefónov Lumia pod taktovkou spoločnosti Microsoft a jej teraz ešte neznámeho nástupníka CEO Steva Ballmera, pričom sa špekuluje práve o Kanaďanovi Stephenovi Elopovi, doterajšom CEO Nokia, ktorý do Nokie prešiel práve z Microsoftu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Facebook zarobí na jednom užívateľovi 1,72 dolára

saturday
02.11.2013
Akcie | koysjuraj

Microsoft prekonal očakávania, jeho akcie rastú

friday
25.10.2013
Akcie | koysjuraj

HTC pred kvartálnymi výsledkami oslabuje

tuesday
24.09.2013
Akcie | koysjuraj

Nákup Nokie Microsoft nespasí, zároveň však Blackberry prišla o kupcu

tuesday
10.09.2013
Akcie | saxo

Mobilnú divíziu Nokie kupuje Microsoft - akcie Nokia vyleteli o 41%

tuesday
03.09.2013
Akcie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)