Komodity a Sýria Ako-investovat.sk .

Komodity a Sýria

friday
06.09.2013
Trhy a makro | saxo


V uplynulom týždni udávali komoditám smer predovšetkým dve témy. Prvou bola eskalácia situácie v Sýrii, keď sa západné mocnosti rozhodovali o možnom útoku na režim prezidenta Bašára Asada. A súčasne potom vrcholili aj výpredaje na menách rozvíjajúcich sa krajín.
 
Ropa Brent sa vyšplhala na najvyššiu hodnotu od februára, pretože sa začalo hovoriť o možnom výpadku dodávok z blízkovýchodného regiónu. Taktiež zlato sa dostalo až na 1 434 dolárov za uncu, teda na bezpečnú úroveň z hľadiska nákupov aj predajov.
 
Britské hlasovanie o Sýrii
 
U oboch komodít sme však mohli vidieť vyberanie ziskov. Hlavne po tom, čo britský parlament odmietol akúkoľvek rýchlu akciu v Sýrii. Následne sa vynorili pochybnosti, či sú Spojené štáty aj bez svojho najbližšieho spojenca pripravené ísť do boja. Táto téma bude trhy ovplyvňovať aj v nadchádzajúcich týždňoch. Navyše počas septembra sa pozornosť obráti aj na americkú centrálnu banku Fed, ktorá by mala 18. septembra oznámiť zmenu / ukončenie svojho programu na nákup aktív.
 
Situácia na finančných trhoch je teraz napätá, a preto sa Fed snaží všetkých presvedčiť, že ani po ukončení kvantitatívneho uvoľňovania ekonomiku podporovať neprestane. Zároveň sa totiž pokúša obmedziť nedávny nárast úrokových sadzieb. A práve to bol hlavný dôvod, ktorý poslal nadol meny rozvíjajúcich sa trhov.
 
 
Mesiac august bol pritom najúspešnejším mesiacom pre komodity za celý tento rok – komoditný index DJ – UBS rástol už druhý mesiac za sebou. K vynikajúcemu výsledku prispeli všetky sektory, a najväčšou mierou potom vzácne kovy a energetika. Čo sa týka jednotlivých výkonností, index tiahlo hore striebro, sójové bôby a ropa typu Brent. Naopak takzvané mäkké komodity, ako je napríklad káva alebo cukor, sa skôr dotýkali svojho dna. Pozitívne momentum ovplyvňujúce ďalšie komodity sa im totiž nasledovať nepodarilo.
 
 
Obavy z vývoja v Líbyi
 
Ropné trhy sú už po tri roky zmietané obavami kvôli narušeniu dodávok, najmä kvôli geopolitickému napätiu na Blízkom východe a severe Afriky. A medzitým čo kríza v Sýrii sa môže rozšíriť aj do okolitých krajín a západné veľmoci sa rozhodujú o prípadnom zásahu, najväčší problém predstavuje výpadok dodávok ropy z Líbye. Podľa posledných odhadov totiž klesol vývoz z tejto krajiny až na 200 000 barelov ropy denne. Ešte v marci pritom dosahoval 1, 4 milióna barelov.
 
 
Nepriateľské tábory
 
Výsledkom toho všetkého bola rally na rope Brent, ktorej cena vystúpila nad 117 dolárov za barel. Aj keď Sýria nie je žiadnym veľkým producentom tejto suroviny, občianska vojna má vplyv na iných dvoch kľúčových členov zoskupenia OPEC – Irán a Saudskú Arábiu.
 
Keby narušenie dodávok zo strany OPECu pokračovalo, mohli by sme sa dočkať ďalšieho zvyšovania cien ropy. A to aj napriek tomu, že teraz nastáva tá časť roka, kedy by dopyt zo strany rafinérií mal začať klesať. Počas minulého roka cena ropy celkom trikrát prekonala hranicu 115 dolárov za barel. Avšak ihneď potom prišli korekcie, a cena bola razom minimálne o 10 dolárov nižšie.
 
Obchodníci v súčasnosti držia svoje čisté dlhé pozície už príliš dlho, a riziko ďalšej prudkej korekcie tak silno narastá. Aby k tomu však došlo, muselo by sa objaviť poľavovanie geopolitického napätia a zároveň aj známky poklesu dopytu. To však možno očakávať skôr až v druhej polovici septembra.
 
 
Dlhodobá redukcia ropy z Líbye, ktorá sa na celosvetovej produkcii štandardne podieľa dvoma percentami, bude aj naďalej držať ceny ropy hore. Nižší dopyt po rope sa pritom čaká skôr až v októbri.
 
Vzhľadom k tomu očakávame, že ropa Brent v blízkej dobe pravdepodobne zostane v hornej polovici rozmedzia 110 až 119 dolárov za barel, v ktorom sa pohybuje po celý tento rok. Ak však dôjde k rýchlemu vyriešeniu situácie v Sýrii a / alebo obnoveniu dodávok z Líbye, môžu nasledovať prudké korekcie. Pamätajte hlavne na to, ako jednostranne počas posledných niekoľkých mesiacov umiestňovali hedgeové fondy a peňažný manažéri svoje pozície.
 
Momentum pri zlate začína postupne upadať
 
Zlatu sa podarilo dostať do bezpečného prístavu, keď v predchádzajúcom týždni prekonalo hranicu 1 400 dolárov za uncu. Lenže za pár týždňov sa očakáva oznámenie amerického Fedu o ukončení kvantitatívneho uvoľňovania, a ďalší rast tejto komodity je teda skôr limitovaný. Pre tretí kvartál sme zlatu predpovedali cieľ na 1450 dolároch, čo sa mu už takmer podarilo dotiahnuť. A aby sa jeho cena mohla naďalej zvyšovať, muselo by dôjsť k vyhroteniu geopolitickej situácie a / alebo k zhoršeniu odhadov ekonomického rastu v Spojených štátoch. Stále však veríme, že tú najhoršiu vlnu predajov za posledné desaťročie má už tento vzácny kov za sebou. V auguste sa totiž objavili známky oživenia dopytu investorov, pritom po celý rok to vyzeralo úplne naopak.
Hranica podpory zostáva aj naďalej na 1 350 dolároch za uncu. Silnejšia konsolidácia by ju potom mohla zraziť až na 1 277 dolárov. Horná hranica odporu sa potom dostala na 1 434 dolárov za uncu. Kritická hladina je pritom na 1 488 dolároch. Ak sa ju podarí prelomiť, znamenalo by to 50-percentný retracement z výpredajov, ktoré prebiehali od vlaňajšieho októbra až do tohtoročného júna.
 
 
Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Komodity - pozornosť sa presúva zo Sýrie na FED

wednesday
18.09.2013
Trhy a makro | saxo

Jeseň bude na finančných trhoch horúca

monday
02.09.2013
Trhy a makro | martin.balaz

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)