Indexy korigovali straty z predchádzajúcich týždňov Ako-investovat.sk .


Týždňový komentár (2. 9. – 8. 9. 2013) k finančným trhom od spoločnosti Across Wealth Management:

 

Akciové indexy minulý týždeň korigovali straty z predchádzajúcich a pripísali si slušné zisky. Za nimi stojí dobrý mix makrodát, ktorý na jednej strane zlepšuje budúci ekonomický výhľad, no zároveň posúva možné blížiace sa znižovanie podpory FEDu do menej istých vôd. Rovnako oddialenie prípadného útoku na Sýriu poskytlo investorom viac priestoru na dýchanie. Americké indexy knihovali nasledovné profity:

 • S&P 500 +1,36 %,
 • Dow Jones Industrials +0,76 % 
 • Nasdaq Composite +1,95 %

 Európske zisky boli ešte silnejšie:

 • DAX +2,13 %,
 • CAC 40 +2,93 %,
 • FTSE 100 +2,10 % 
 • paneurópsky Euro Stoxx 50 +3,02 %. 

Výrazné straty z ostatných troch mesiacov korigovali ja rozvíjajúce sa trhy:

 • Komplexný index MSCI Emerging Markets si pripísal 2,82 %, 
 • čínsky Shanghai Composite 1,98 %,
 • Hang Seng 4,09 % a
 • kórejský KOSPI 1,5 %.

Na rozvíjajúcich sa trhoch evidujeme i masívnejšie zisky ako 7,47 % brazílskeho indexu IBOVESPA. Japonský Nikkei 225 narástol 3,52 %. Americká i severomorská ropa pokračovali v pripisovaniu ziskov kvôli pretrvávajúcim obavám o situáciu na Blízkom Východe, údržbe zariadení v Severnom mori a klesajúcej produkcii z Líbye (+2,68 % WTI, resp. +1,85 % Brent).Za zmienku stojí vývoj na dlhopisovom trhu, kde centrálni bankári nedokázali zastaviť rast výnosov. Výnosy britských 10-ročných vládnych dlhopisov prekonali úroveň 3% prvýkrát od konca júla 2011, nemecké prekonali 2 % prvýkrát od marca 2012, francúzske dosiali najvyšší výnos za viac ako rok a americké sa dotkli 3% po viac ako dvoch rokoch. Rastúce úročenie vo vyspelých ekonomikách predstavuje ďalšiu významnú hrozbu pre udržanie ekonomického rastu.Pozitívne na trhy pôsobila akvizičná aktivita v úvode týždňa, ktorej dominovali dva obchody. Prvým je prevzatie amerických mobilných aktivít Vodafonu americkým konkurentom Verizon Communications za neuveriteľných 130 mld. dolárov, čo robí z tohto obchodu tretím najväčším v histórii. Pozornosť pútala aj kúpa mobilnej divízie Nokie Microsoftom za 5,4 mld. eur.

 

USA

 

Nové skutočnosti ohľadom ekonomických fundamentov boli zmiešané, no v kombinácii podporujúcej akcie. Z pohľadu vývoja budúcich príjmov spoločností a ekonomickej aktivity tešia indexy ISM prekonávajúce očakávania. Aktivita v priemysle dosiahla viac ako 2-ročné maximum a v nevýrobných sektoroch dosiahla najvyššiu úroveň od decembra 2005 (58,6). K predkrízovým úrovniam sa priblížili aj augustové predaje áut, ktoré medziročne rástli 17% a prvýkrát od krízy sa dostali na anualizovaný predaj viac ako 16 miliónov vozidiel.Na druhej strane kvality dát však stoja čísla o nezamestnanosti a obchodnej bilancii. Počet nových vytvorených pracovných miest zaostal za očakávaniami (169 tis. oproti odhadu 180 tis.). Navyše predchádzajúce dva mesiace boli revidované nižšie o 74 tis. pracovných miest dokopy. Napriek poklesu nezamestnanosti na 7,3% tak údaje nie sú až natoľko povzbudzujúce pre FED. Miera participácie na pracovnej sile klesla na najnižšiu úroveň od roku 1978 63,2 %. Pravdepodobnosť začatia znižovania kvantitatívneho uvoľňovania na blížiacom sa septembrovom zasadaní sa znižuje na pozadí možného útoku na Sýriu, rastúcich výnosov a dosiahnutia dlhového stropu USA.Útok na Sýriu zatiaľ nie je jasný. V úvode týždňa situácia vyznievala v prospech Obamu, kedy sa zdalo, že má v Kongrese širokú podporu. Demokratickí a republikánski lídri sa dohodli na 60-dňovom vojenskom mandáte. Intervenciu podporila aj senátna komisia pre bezpečnostné otázky. No média v závere týždňa priniesli prieskumy z kongresu, ktoré naznačili, že podpora vôbec nie je istá a Obama nemá za sebou práve svojich Demokratov. Nejasný postoj spojencov a silno odmietavý postoj Ruska a Číny odhalil aj summit lídrov krajín G20. Napriek mohutnej kampani ministra zahraničných vecí, obrany i samotného prezidenta Obamu propagujúcej a vysvetľujúcej zásah v Sýrii plánovaný útok nemá silnejšiu podporu vo svete, ani v USA.

 

EurópaEurópske trhy dostali minulý týždeň tiež množstvo katalyzátorov pre obchodovanie. PMI indexy zaznamenali opatrné zlepšenie. Údaje za Európu boli i tak zmiešané, kedy bol rast o niečo slabší oproti prvým odhadom. Žiadna krajina výrazne nevyčnievala. Sklamalo Taliansko, no na druhej strane Španielsko tešilo s indexom výroby i služieb nad 50. V rámci starého kontinentu excelovala Veľká Británia, kde všetky PMI indexy prekonali očakávania (výroba 57,2 – najvyšší údaj za 2,5 roka a služby 60,5 – najviac od decembra 2006). Tvrdé dáta však skôr sklamali. Nemecká priemyselná produkcia v júli poklesla 1,7 % medzimesačne, továrenské objednávky 2,7 % a export 1,1 %. Francúzska nezamestnanosť v druhom kvartáli vzrástla na 10,9 % a slabšia bola aj obchodná bilancia. Britská priemyselná produkcia nerástla v júli a deficit obchodu bol rovnako väčší ako očakávania. Rast druhokvartálneho HDP eurozóny bol potvrdený na 0,3% a maloobchodné predaje rástli len marginálne 0,1 %.Slabšie tvrdé dáta nedokázali zabrániť silnému rastu európskych akcií, čo môže súvisieť so znížením rizík ohľadom Sýrie. Ropa Brent spomalila svoj rast, čo investorov povzbudilo. Európske trhy naďalej zaznamenávajú silný prílev zahraničného špekulatívneho kapitálu.Pozornosť pútali pravidelné stretnutia centrálnych bankárov ECB a Bank of England. Banky nepriniesli zmenu politiky. Trhy ďalej testujú budúci výhľad bánk ohľadom sadzieb. V oboch prípadoch investori očakávajú skoršie utesňovanie politiky oproti komentárom šéfov týchto bánk Draghiho, resp. Carneyho. Očakávania sa prejavujú v raste úrokových sadzieb na finančných trhoch eurozóny i Británie. V prípade kontinentu to súvisí aj s poklesom likvidity v dôsledku vracania prostriedkov z programu LTRO bankami. Draghiho prejav bol skôr holubičí napriek poukázaniu na známky pokračujúceho ozdravovania a možného silnejšieho rastu ekonomiky v tomto roku. Šéf ECB upozornil na pretrvávajúce riziká ako pokles objemu úverov, pokles likvidity, rast úrokov, spomaľujúcu infláciu a stále rastúce zadlženie. Nevylúčil preto ďalšie zníženie sadzieb alebo iné opatrenia na podporu ekonomiky a znížil odhad rastu ekonomiky eurozóny v budúcom roku.

 

Rozvíjajúce sa trhyRegiónu dominovali najmä správy z Číny, kde oficiálne i súkromné indexy PMI rástli a opäť figurujú v pásme expanzie. Naznačená stabilizácia ekonomiky výrazne povzbudila investorov, že druhá najväčšia svetová ekonomika a motor rastu z minulých rokov neprepadá silnejšiemu spomaleniu a nateraz nehrozí tvrdé pristátie ekonomiky.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Jeseň bude na finančných trhoch horúca

monday
02.09.2013
Trhy a makro | martin.balaz

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)