Spotreba domácností rástla prvýkrát od roka 2009 Ako-investovat.sk .


Štatistický úrad minulý týždeň potvrdil odhad medziročného rastu reálneho HDP pre 2. štvrťrok na úrovni 0,9 %. Rast HDP tak oproti minulému kvartálu mierne zrýchlil (v 1. štvrťroku dosiahol 0,6 % r/r). Štatistici rovnako potvrdili medzikvartálne tempo rastu 0,3 %.

 

Zdroj: ŠÚSR

 

Zverejnená štruktúra rastu bola v súlade s našimi očakávaniami - rast ekonomiky bol opäť ťahaný najmä zahraničným dopytom. Podobne ako v minulom štvrťroku sme videli pomerne rýchly rast vývozu (4,7% r/r) a iba mierny rast dovozov (1,3% r/r). Rast vývozu sa pritom oproti minulému kvartálu ešte mierne zrýchlil. Takýto vývoj naznačovali aj priebežne zverejňované dáta bilancie zahraničného obchodu.

 

Naopak, domáci dopyt aj naďalej klesal, pričom medziročné tempo poklesu zostalo prakticky nezmenené (-3,4 %). Pozitívnym signálom je však rast spotreby domácností, ktorá vzrástla prvýkrát od roka 2009 a bola tak o 1,5 % vyššia než vlani. Rast spotreby domácností naznačoval aj vývoj maloobchodných tržieb, ktoré v druhom štvrťroku taktiež rástli. Tento vývoj súvisí aj s menším rastom nezamestnanosti ako sme čakali (nezamestnanosť dosiahla 14,0 % čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako vlani) a tiež rýchlejším rastom priemernej mzdy, ktorá dosiahla 818 eur (+3,2 % r/r).

 

Pokles spotreby verejnej správy sa taktiež mierne spomalil a dosiahol 0,1 % r/r. Pozitívny vývoj v spotrebe bol však prevážený pokračujúcim poklesom tvorby kapitálu. Investície medziročne klesli až o 18,5 %. Výrazným spôsobom však k tomuto poklesu prispeli klesajúce zásoby, ktoré klesajú už tri štvrťroky po sebe. To môže súvisieť s tým, že slovenské priemyselné podniky vyvážajú zo skladov – keďže vývozy v prvom polroku rástli rýchlejšie než

priemyselná produkcia. Nižšie ako vlani však boli aj fixné investície firiem. Tempo ich medziročného poklesu sa síce spomalilo z 8,4% v 1Q na 6,4% r/r, avšak stále je veľmi výrazné.

 

Zlepšenie v druhom štvrťroku zaznamenala aj väčšina krajín EÚ – vrátane našich hlavných obchodných partnerov Nemecka a Česka. Vývoj sentimentu podnikateľov v zahraničí pritom naznačuje pokračovanie oživovania ekonomiky aj v treťom štvrťroku. Tieto faktory predstavujú riziko nahor pre náš odhad rastu HDP na tento rok vo výške 0,5%. Zatia sa javí ako pravdepodobné, že ekonomický rast v tomto roku dosiahne 0,5 % - 1,0 % medziročne – čo bude stále predstavovať spomalenie oproti minulému roku (2,0%). Jedná sa tak na slovenské pomery o stále nízky rast, ktorý spôsobí výpadky daňových príjmov. Na budúci rok tak bude treba prija dodatočné opatrenia (približne 700 mil. eur) na to, aby sa deficit zmestil pod 3% HDP.

 

Z týždenného komentáru SLSP

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Čo si môžu slovenské domácnosti dovoliť v porovnaní s európskymi susedmi?

wednesday
18.06.2014
Trhy a makro | maria

Rast HDP v závere roku potiahli najmä investície

wednesday
05.03.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Slovenská ekonomika si udržala mierny rast, ale eurozóna pokračuje v poklese

monday
20.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)