Slovenskí a českí brokeri – zmeny v poplatkoch

17.09.2013  /  Martin Gulka
zaujimavosti-a-novinky-ako-investovat

Pri nedávnej aktualizácií poplatkovej štruktúry slovenských a českých brokerov som bol mierne prekvapený, že poplatky za obchod sa u niektorých sprostredkovateľov skoro vôbec nezmenili. Prekvapený som bol z toho dôvodu, že aj v tomto biznise panuje tvrdá konkurencia a každým rokom na sa na trhu sprostredkovateľov a obchodníkov objaví nový hráč, čo núti sprostredkovateľov znižovať svoje poplatky. Veľmi zaujímavými a pomerne novými brokermi sú napríklad Lynx Broker a Stox.cz, ktorí využívajú platformu Trader Workstation od IB.

Zmeny v poplatkoch nastali len u dvoch sprostredkovateľoch. Brokerjet zvýšil poplatok za obchod na burze Schoach a zároveň mierne znížil a upravil poplatkovú štruktúru za obchody s českými akciami. Podobne aj Patria Direct znížila poplatky za obchod s českými akciami. Toto zníženie poplatkov za obchod s českými akciami pravdepodobne súvisí s prechodom BCPP na nový obchodný systém Xetra, ktorý je pre členov asi menej nákladný.

Ak ste začali uvažovať nad investovaním do akcií, dlhopisov, prípadne iných investičných nástrojov a máte už všetky potrebné znalosti a vedomosti, tak poslednou vecou je výber obchodníka s cennými papiermi, resp. brokera. V súčasnosti je na slovenskom a českom trhu široký výber takýchto sprostredkovateľov a treba venovať dostatok času pri výbere toho najvhodnejšieho.

Je potrebné si o brokerovi zistiť všetky dôležité údaje – ponuku nástrojov, poplatky, prístup na trhy,  jeho históriu, referencie, minimálny vklad, dodatočné služby a iné informácie.  Ako už bolo spomenuté, venovať sa budem iba brokerom dostupným na Slovensku a v Čechách. Všetci nižšie spomenutí brokeri poskytujú pre začínajúcich investorov bohatú ponuku produktov a služieb a bez jazykovej bariéry. Práve pre začiatočníka je určite lepšie si otvoriť obchodný účet u slovenského alebo českého brokera a zaplatiť 2-3 eurá/doláre na poplatku navyše, ako potom riešiť prípadný problém vzniknutý z dôsledku nedorozumenia sa u zahraničného obchodníka. Zoznam najznámejších slovenských a českých sprostredkovateľov a ich poplatkovú štruktúru si je možné prezrieť v tomto odkaze.

Najvýhodnejší broker pre investície do akcií (či už dolárových, alebo eurových) je určite Lynx broker, príp. Stox.cz. Obaja využívajú platformu TWS od Interactive Brokers. U Lynx je dokonca platforma dostupná i v češtine. Pri otvorení účtu však treba u oboch sprostredkovateľoch počítať s minimálnym vkladom (u Lynx je nižší).

Zo slovenského trhu je celkom atraktívnym sprostredkovateľom RMS Finport, ktorý okrem amerických akcií poskytuje širokú škálu produktov a trhov s prijateľnými poplatkami. Avšak aj pri tomto brokerovi treba počítať s minimálnym vkladom vo výške 5 000 USD.

Pre investície do dlhopisov sa z nášho zoznamu ako najvhodnejší zdajú Saxo Bank alebo Patria Direct. Investovanie do dlhopisov si spravidla vyžaduje vyšší kapitál ako pri investíciách do akcií a ničím nezvyčajným nie je ani to, že pri investovaní do dlhopisov si broker stanovuje minimálny objem obchodu pohybujúci sa aj v desiatkach tisíc Eur.

Ak uvažujete nad obchodovaním komodít, menových párov, opcií, či iných derivátov, tak by som opäť siahol po Lynx Broker, Stox. cz, či RMS Finport, ktorý sú v tomto prípade poplatkovo najvýhodnejší.

Záverom len toľko, že výber brokera netreba podceňovať, ale keď už sme rozhodnutí, do akého nástroja chceme investovať, tak potom nie je problém si vybrať toho najlacnejšieho/najvhodnejšieho. Následne je vhodné sa poobzerať po nejakých referenciách a skúsenostiach investorov s daným brokerov. Veľa ľudí sa zvykne pýtať, či sa dá, alebo či sa oplatí investovať do akcií aj s nižšími čiastkami – či už 1000 € alebo 2000€. Moja odpoveď je áno. Je možné si akcie kúpiť aj pri takto “nízkej” čiastke pokiaľ broker nemá stanovený minimálny vklad.

V prípade že viete o ďalších zmenách v poplatkoch brokerov, budeme radi keď napíšete komentár pod článok.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk