Aká je šanca na miliónový startup? Ako-investovat.sk .

Aká je šanca na miliónový startup?

wednesday
18.09.2013
Podnikanie | admin Komentáre: 3


Pracujete na svojom novom projekte s odvetví IT, internet alebo marketing, chodíte na startupové akcie, čítate eseje a články o startupoch? Nakreslili ste si biznisplán kde rátate s tržbami v miliónoch eur? Skúsme sa pozrieť na to, aká je reálna šanca, že vybudujeme miliónovú firmu.

 

Na nasledujúcom grafe vidíte 8820 firiem vybraných zo sektorov v ktorých dnes začínajú módne startupy. Graf ukazuje počet firiem a výšku ich tržieb. Tak napríklad až 4338 firiem z 8820, teda takmer polovica, dosahuje tržby "iba" do 30 tisíc eur. Len niečo vyše 7% firiem z týchto sektorov dosahujú tržbu nad milión eur ročne.

 

Počet firiem v jednotlivých kategóriách podľa výšky tržieb:

 

Presnejšie percentuálne rozdelenie vidíte v tejto tabuľke:

 

Na to aby ste vo vašom slovenskom startupe robili tržby nad jeden milión eur ročne, by ste museli predbehnúť viac ako 93% ostatných spoločností z odvetvia. Teda musíte sa dostať medzi  7% najvýkonnejších technologických, internetových alebo marketingových firiem. Pre zaujímavosť ešte jeden graf, ktorý ukazuje ako vyzerá rozdelenie v týchto odvetviach u firiem s tržbami nad 1 milión eur.

 

Počet firiem podľa tržieb zo sektorov IT, internet a marketing:

Z celkového počtu 8820 firiem len niekoľko málo dosahuje tržby v desiatkach miliónov eur. Percentuálne vyjadrenie z celkovej vzorky ukazuje nasledujúca tabuľka.

 

Percentuálne rozdelenie firiem (z celkového počtu 8820) s tržbami nad 1 milión eur:

 

Šanca na miliónový startup je pomerne nízka - len každá štrnásta firma dosiahne túto métu. Zaujímavá otázka by bola, koľko firiem vôbec malo ambíciu dosahovať tržby nad milión a koľkým z nich sa to podarilo. Na to však nevieme nájsť odpoveď v žiadnych dátach.

 

Druhá zaujímavá otázka je, čomu sa firmy s tržbami nad 1 milión venujú. Odvetvia sú dané: internet, technológie, marketing. Koľké z nich sú však startupy, ktoré by bolo možné rozbehnúť s malým tímom a s relatívne malými peniazmi? A koľko z tých miliónových IT firiem sú pobočky nadnárodných spoločností, IT firmy prevažne dodávajúce štátu a podobné ne-startupové projekty? Na to by sme sa mohli pozrieť v budúcom článku.

 

Ak ste si náhodou nevšimli, tak dáta som čerpal z www.finstat.sk


Z tohto clanku citim typicku slovensku depresiu. Vobec nejde o to, ake ma kto predikcie a biznis plany, ci je plateny nadnarodnymi IT firmami ale o napad. Internet je priestor s temer nulovymi nakladmi na vstup (na rozdiel povedzme od tazby uranu), takze s dobrym napadom sa da presadit aj bez kapitalu, len treba mat nejaky "edge" - vid lokalni tvorcovia uspesnych iOS a Android aplikacii, web stranok a pod. Treba len rozmyslat globalne, nestracat cas vyvijanim produktu len pre slovensky trh Pridal: Miso dňa 24.09.2013 o 12:29

Neviem co je typicka slovenska depresia, ale idem prave od psychiatra a ten mi potvrdil, ze nou netrpim :-)
Clanok mal ukazat ake trzby dosahuju firmy na Slovensku. A su medzi nimi samozrejme aj spolocnosti dodavajuce SW a sluzby globalne.
Myslienka clanku je taka, ze ak chce niekto zarobit miliony, tak musi makat naozaj ovela viac ako ostatni. A ze tych uspesnych (a globalne uspesnych) bude vzdy malo.
Lebo je ich malo vsade na svete. Jednoducho vacsina bude vzdy priemer (od toho ten priemer je) a v TOP 10% bude len 10% firiem. A kto sa tam chce dostat, tak musi naozaj makat. Pridal: filip glasa dňa 24.09.2013 o 13:23

musim suhlasit s filipom, uspesnu firmu nerobi uspesnou to ze mala neuveritelne super napad, ale to ze hociaky napad vynikajuco vykonala a vykonava na 110%. Pridal: Jozef p. dňa 04.10.2013 o 20:43
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Originálny nápad na malom trhu - smrteľná kombinácia

wednesday
07.08.2013
Podnikanie | admin

V čom začať podnikať?

tuesday
06.08.2013
Podnikanie | admin

Zisky slovenských internetových firiem

monday
19.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok