Najzaujímavejšie otázky o hypotékach Ako-investovat.sk .


Spoločnosť Hypocentrum finančné služby zostavila rebríček najfrekventovanejších otázok klientov na tému hypoték a pôžičiek za posledné tri mesiace. Klienti sa vo všeobecnosti najviac zaujímajú o financovanie nového bývania, výhodnejšie podmienky úverov alebo ako nahradiť viacero úverov jednou hypotékou.

 

Klient potrebuje úver 20 000 € na byt, čo je približne 25% z kúpnej ceny. Zvažuje hypotekárny úver na obdobie 30 rokov, pričom chce využiť štátny príspevok pre mladých na 5 rokov. Druhou alternatívou nad ktorou uvažuje je hypotekárny úver na menej rokov, s vyššou mesačnou splátkou. Ktorá z alternatív je pre neho výhodnejšia?

 

V prípade tohto klienta je najvýhodnejšie zobrať si úver so štátnym príspevkom pre mladých, samozrejme v prípade ak spĺňa podmienky a zároveň požiadať o čo najkratšiu splatnosť úveru. Čím dlhšie sa úver spláca, tým viac klient preplatí na úrokoch. V prípade mimoriadnej splátky si v niektorých bankách klient volí skrátenie splatnosti alebo zníženie mesačnej splátky, štandardne sa mesačná splátka znižuje. Po mimoriadnej splátke sa vždy znižuje istina.

 

Aké podmienky je potrebné spĺňať pre získanie štátneho príspevku pre mladých?

 

Podmienky pre získanie štátneho príspevku pre mladých (ďalej len ŠPM) sú dané zákonom. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v národnom hospodárstve SR za 2. štvrťrok 2013 dosiahla výšku 818 EUR. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku jej výška vzrástla o 29 EUR.

 

Z dôvodu zmeny výšky priemernej mesačnej mzdy sa od 01.10.2013 mení hranica maximálneho príjmu pre získanie ŠPM.

 

V praxi to znamená, že od októbra 2013 do konca decembra 2013 si môžu uplatniť nárok na štátny príspevok pre mladých klienti:

 

a) manželia spoločne - ktorí spolu dosiahli za predchádzajúci kalendárny rok priemerný mesačný hrubý príjem maximálne vo výške 2 126,80 EUR, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu štvrťroku nárast o 75,40 EUR.

 

b) individuálni žiadatelia alebo solidárni spoludlžníci – ktorí dosiahli za predchádzajúci kalendárny rok priemerný mesačný hrubý príjem maximálne vo výške 1 063,40 EUR, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu štvrťroku nárast o 37,70 EUR (pričom ak je solidárnych spoludlžníkov viac, ich priemerný mesačný príjem spolu nesmie presiahnuť súčin počtu spoludlžníkov a uvedeného 1,3 násobku).

 

Klient potrebuje poradiť s refinancovaním hypotéky. Pracovník banky v ktorej aktuálne spláca úver klientovi poradil, že v prípade, ak si bude refinancovať hypotéku v inej banke ponúkajúcej výhodnejšie úrokové sadzby, začne splácať úver od začiatku a teda zaplatí viac.

 

Pracovníci v banke klienta neinformovali správne, nakoľko to čo píše nie je pravda. Ak bude lehota splatnosti na novom úvere rovnaká, ako je zostávajúca splatnosť v súčasnej banke, určite klient nezačne úrok splácať v takej výške, ako keď začínal. Ak bude na novom úvere lepší úrok, ako ponúka terajšia banka, klient len získa, v konečnom dôsledku preplatí menej, ako keby ostal v súčasnej banke s nevýhodnejšími podmienkami.

 

Ak sa chce klient uistiť v ktorej banke sú aktuálne najvýhodnejšie podmienky pre jeho potreby, stačí sa obrátiť na finančného špecialistu a ten klientovi zašle prepočty všetkých bánk s prepočtom koľko financií ušetrí oproti súčasnej banke. K tomuto prepočtu špecialista potrebuje najmä informácie o hodnote nehnuteľnosti, požadovanej výške úveru, pôvodnej výške úveru, aj zostatku úveru, požadovanej dobe splatnosti a predpokladanej hodnote nehnuteľnosti v súčasnosti.

 

Klient má spotrebný úver na tri roky vo výške 3000 EUR. Mesačná splátka predstavuje 78 EUR mesačne. Existuje spôsob, ako túto splátku znížiť?

 

Uvedený spotrebný úver, nie je žiaľ možné refinancovať hypotékou s výhodnejšou úrokovou sadzbou. Hodnota tohto úveru je totiž nižšia, ako sa pohybujú minimálne výšky hypotekárnych úverov. Takmer každá banka má stanovenú inú hranicu od ktorej môžu poskytnúť hypotéku (rozpätie sa pohybuje medzi 3 500 – 7 000 EUR).

 

Klient uvažuje nad kúpou nehnuteľnosti v kombinácii s rekonštrukciou. Je možné získať úver na obe veci súčasne?

 

Je možné vziať si jeden úver na kúpu nehnuteľnosti a zároveň na rekonštrukciu. Banky však poskytujú úver maximálne do 100% z bankou akceptovanej hodnoty nehnuteľnosti, ktorou sa ručí. Čiže, ak je kúpna cena a zároveň výška úveru 80 000 EUR a hodnota nehnuteľnosti 80 000 EUR, neostáva už priestor na úver na rekonštrukciu. V prípade, že by bola hodnota nehnuteľnosti vyššia ako kúpna cena, banky môžu znížiť hodnotu nehnuteľnosti na kúpnu cenu, pripadne niektoré banky automaticky znižujú hodnotu nehnuteľnosti na výšku kúpnej ceny. Ďalším riešením môže byt založenie ďalšej nehnuteľnosti.

 

Klient požiadal v banke o konsolidáciu existujúcich úverov do jedného hypotekárneho úveru, ktorý je založený nehnuteľnosťou. Pri overovaní sa zistilo, že klient má záznam v úverovom registri. Banka z tohto titulu neschválila úver. Klient sa zaujíma o alternatívne riešenia situácie.

 

Predpokladáme, že klient v tomto prípade žiadal o konsolidáciu úverov bez dokladovania príjmu. V takomto prípade si však banky overujú, či má klient čistý úverový register, teda aspoň za obdobie posledných 12-tich mesiacov. Ak ide “len” o omeškanie sa na splátke kreditnej karty, väčšinou nejde o závažný problém pri schvaľovaní úveru, ale v tomto prípade je už potrebné dokladovať príjem.

 

Klient chce prevziať hypotekárny úver od známeho na seba. Je to možné?

 

Štandardne nie je možné prevzatie úveru, ako uvádza klient. Bolo by to možné len v prípade rodiny. Táto situácia sa dá riešiť tak, že so známym sa spíše, aspoň na nejaký podiel nehnuteľnosti, kúpno - predajná zmluva a tento úver môže dotyčný klient splácať svojim úverom.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Refinančný folklór - oplatí sa preniesť hypotéku do inej banky?

wednesday
11.09.2013
Blogy | pavel.oravec

Objem nových hypoték rástol aj vďaka refinancovaniu starých úverov

wednesday
26.06.2013
Reality | martin.gulka

Objem hypoték na Slovensku a ich úrokové sadzby

monday
24.06.2013
Reality | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok