HTC pred kvartálnymi výsledkami oslabuje Ako-investovat.sk .


Spoločnosť HTC bola založená v roku 1997, budovala svoju povesť ako zákulisný návrhár a výrobca mnohých z najobľúbenejších mobilných zariadení značky OEM na trhu. Od roku 2006 pravidelne uvádzali na trh mnoho mobilných zariadení pod ich vlastnou značkou, ktoré sa stretli s nadšeným ohlasom, a ich portfólio obsahovalo (obsahuje) smartfóny a tablety s operačným systémom Android a Windows Phone. Toľko aspoň oficiálny text prezentujúci spoločnosť HTC. Odvtedy ako v HTC písali tento text však už prešiel určitý čas a spoločnosť momentálne, ako sa prudko dostala na vrchol, tak rovnako prudko začína klesať, aspoň po finančnej stránke.

 

Začiatkom septembra si väčšina investorov všímala v sektore mobilných technológií akvizíciu mobilnej divízie spoločnosti Nokia Microsoftom. Nokia však v súčasnosti nie je jediná spoločnosť na trhu so smartphonmi, ktorej sa veľmi nedarí. Taiwanská spoločnosť HTC 4. septembra 2013 prezentovala opäť pokles tržieb.

 

Fialová krivka na grafe predstavuje výšku tržieb za rok 2012 a modrá za uplynulé mesiace roku 2013 (hodnoty na ľavej zvislej osi uvádzané v lokálnej mene nový taiwanských dolár, aktuálny kurz 1 EUR = 39,595 TWD).  Z grafu je zjavné, že okrem mesiaca máj ani raz nedosiahli tržby hodnotu predchádzajúceho roka. Podľa posledných výsledkov za mesiac august 2013 tržby dosiahli hodnotu 13 168 mil. NTD, čo predstavuje medzimesačný pokles o 16,28% (červený stĺpec; pravá zvislá os) a medziročný pokles až o 45,18% (zelený stĺpec; pravá zvislá os).

 

Zdroj: htc.com; vlastné spracovanie

 

Tento vývoj samozrejme nenechal chladné ani akcie, ktoré klesli zo svojho vrcholu v apríli 2011 kedy sa pohybovali na úrovni cez 1200 TWD až na súčasnú úroveň, keď sa obchodujú na úrovni okolo 140 TWD.

 

Zdroj: finance.yahoo.com

 

Pokiaľ si porovnáme vývoj ceny s niektorými konkurentmi na trhu, HTC ktoré je znázornené modrou plochou predstavuje pokles o cca 80%; Nokia (zelená krivka) a Apple (červená krivka) sa držia mierne v pluse; Samsung (hnedá krivka) v súčasnosti takmer + 80%. Treba samozrejme podotknúť, že graf porovnávajúci vývoj  s ostatnými konkurentmi je do určitej miery skresľujúci, nakoľko zmenou časového rámca by sme dosiahli odlišne výsledky. Pričom v nami použitom grafe je použité obdobie 2 rokov pre názornosť poklesu ceny.

 

Zdroj: finance.yahoo.com

 

Pokles ceny akcií ako vidíme na grafoch je dôsledkom celkovej situácie v spoločnosti. Samotné dôvody  poklesu tržieb môžu byť rôzne (možno by sme si mohli položiť aj otázku, či trh so smartfónmi už nezačína byť mierne presýtený?), spoločnosť Samsung však pokles nezažíva, práve skôr naopak! Najčastejšie sa môžeme asi stretnúť s názorom, že HTC podcenilo marketingovú podporu svojich zariadení.

 

Skutočné dôvody väčšinou bývajú kombináciou viacerých faktorov, podstatné však pre spoločnosť HTC ostáva, že aspoň podľa finančných výsledkov sa od nej zákazníci odvracajú. V septembri končí pre HTC 3. kvartál a uvidíme, čo tieto výsledky prinesú. Podľa priebežných mesačných výsledkov, ako sme videli v úvodnom grafe vyššie, je však možné, že cena HTC akcií si to namieri ešte nižšie ako teraz, prípadne uvidíme, či do budúcna nebude aj Taiwanský HTC hľadať nejakého technologického partnera.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Facebook zarobí na jednom užívateľovi 1,72 dolára

saturday
02.11.2013
Akcie | koysjuraj

Cena akcií Ryanair letí k zemi

thursday
05.09.2013
Akcie | koysjuraj

Zostane Nokia atraktívna aj po predaji mobilnej divízie?

wednesday
04.09.2013
Akcie | koysjuraj

Nokia znižuje stratu - sú jej akcie atraktívne?

friday
19.07.2013
Akcie | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)