Víťazstvo Merkelovej urýchľuje budúcnosť eura Ako-investovat.sk .


Aj keď sa z volieb v Nemecku nakoniec raduje Angela Merkelová, Európa a eurozóna sa ocitli v extrémnej neistote. Drvivé víťazstvo Merkelovej pritom podporili aj voliči, ktorí sa začali odvracať od jej koaličného partnera FDP. Merkelovej tým pádom zostáva nepríjemná povinnosť – vytvoriť koalíciu buď s SPD, alebo so Zelenými.

 

Tu však nastáva zásadný moment: jedna z týchto koalícií bude viac proeurópska, pretože ľavicové strany bývajú k celému európskemu projektu veľkorysejšie než sama Merkelová. Navyše v prípade “veľkej koalície” s SPD zrejme pôjde hlavne o veľkosť a hrozí aj väčšie riziko, že pevná ruka Nemecka nad Európou bude podobne slabá, aké silné bolo víťazstvo Merkelovej vo voľbách. V prípade každého rozhodnutia Nemecka týkajúceho sa Európskej únie totiž bude v prvom rade nutné spočítať, aký vplyv bude mať na tamojšiu politickú scénu.
 
Merkelová pravdepodobne bude pokračovať v prístupe, ktorý jej až doteraz prinášal relatívne úspechy. Tu a tam sa nezaobíde bez menších ústupkov, ako je napríklad v poradí už tretí menší záchranný balík Grécku, aby tak zabránila možnému šíreniu nákazy na ďalšie európske štáty. Novej vízie pre Európu sa však nedočkáme. Nad Európou sa teraz vznáša veľký otáznik kvôli hlbokému napätiu, ktoré ak sa nebude riešiť, roztrhá Európu na kusy. Samozrejme ide o problém jednotnej meny a jednotnej centrálnej banky v rámci únie zloženej z niekoľkých suverénnych štátov.
 
Európska únia je domom bez základov, a taký dom nemôže stáť večne. Ani nová koalícia vedená Merkelovou sa nebude stavbou týchto základov zaoberať. Nemecko sa maximálne sústredí na látanie ďalších záplat, avšak dom ako celok sa bude aj naďalej rúcať.
 
Euro v minulom týždni naskočilo na rally a v porovnaní s americkým dolárom sa vyšplhalo k najvyšším hodnotám od začiatku roka. Americká centrálna banka totiž šokovala celý svet, keď oznámila, že vo svojom programe nákupu aktív nepoľaví. Lenže aj keby Fed svoje nákupy přiškrtil, súvaha centrálnej banky len za rok 2013 čoskoro prekoná jeden bilión dolárov.
 
Opačnú situáciu vidíme v Európskej centrálnej banke, ktorej súvaha sa za tú istú dobu znížila o 25 percent. A ak sa Merkelová bude angažovať viac proeurópsky a pristúpi na aktívnejšiu úlohu ECB, euro už bude iba oslabovať. Alebo sa znovu objaví riziko rozpadu celého európskeho bloku.
 
Špekulácie o novej nemeckej vláde už Európe riziko väčšieho napätia priniesli. A posilňujúce euro toto napätie môže rýchlo vygradovať. Ešte uvidíme, čo prinesú ďalšie kapitoly v histórii tejto trápnej únie.
 
Avšak poslednou vecou, ktorú Európa potrebuje, je práve silná mena.
 
Šéf oddelenia FX Strategy John J. Hardy
John Hardy pochádza z Texasu. S vyznamenaním promoval na Texaskej univerzite v Austine. V Saxo Bank pracuje od roku 2002, pričom pôsobil na niekoľkých funkciách v oddelení FX Strategy a Asset Management. V súčasnej dobe zastáva John v londýnskej pobočke banky pozíciu šéfa oddelenia FX Strategy.
 
Johnov populárny a často citovaný stĺpik FX Update column odoberajú klienti Saxo Bank, novinári i traderi. Je tiež pravidelným hosťom a komentátorom niekoľkých televíznych staníc, vrátane CNBC, CNBC Arabia a Bloombergu. Okrem svojho stĺpika a mediálnych vystúpení píše John pravidelné ad-hoc komentáre, v ktorých sa zameriava na hlavné svetové meny, politiku centrálnych bánk, makroekonomické trendy a podobne. John Hardy je schopný okomentovať vývoj na forexovom trhu a ďalších popredných triedach aktív, vrátane makroekonomického pohľadu.
 
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Nemecké voľby dopadli pre Angelu Merkelovú výborne - DAX aj EURUSD bez zmeny

thursday
26.09.2013
Trhy a makro | saxo

Kam bude smerovať Euro po nemeckých voľbách?

monday
16.09.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)