Malý účet? Má to význam alebo je to len strata času? Ako-investovat.sk .


Mnohí si už položili túto otázku. Má pre mňa význam začať obchodovať či investovať, keď nemám veľký účet? Čo dokážem s malým účtom, keď na trhu sú veľkí hráči a tí ovplyvňujú dianie na trhoch?! Zamyslime sa spoločne.

Na úvod je dôležité povedať, že malý účet je veľmi relatívny pojem. Pre niekoho je malý účet 1000 EUR a pre iného 10000 EUR. V kontexte tohto článku budeme považovať účet pod 5000 EUR za malý.

Vedomosti a skúsenosti

Obchodný účet pod 5000 EUR je malý, ale nemyslím si, že je nevyhnutne zatratený. Predovšetkým na začiatok je to dobrá suma na zbieranie skúsenosti a vedomostí, ktoré sú nevyhnutné, aby ste boli úspešní. Samozrejme vrhnúť sa do obchodovania a investovania bez prípravy s očakávaním, že sa to naučím sám priamo v realite je nebezpečné. Často takýto prístup končí stratou peňazí a ohováraním všetkého čo sa týka burzy. Takýto nerozvážní obchodníci si zaslúžia pokarhanie. Mali by sa hanbiť, že boli netrpezliví a išli do obchodovania rýchlo, nerozvážne a bez prípravy.

Pred investovaním odporúčam dôslednú prípravu, ktorá sa skladá zo vzdelávania, zbierania skúseností, odpozorovania skúseností iných (ako obchodujú iní) a testovania. Počas tohto procesu by ste mali mať otvorený na demo účet na trénovanie. Naučíte sa zadávať pokyny a jednoduché veci, aby ste ich vedeli bravúrne zvládnuť v realite. Následne by ste mali otvoriť malý účet, aby ste nazbierali prvé skúsenosti a vedomosti z reálneho obchodovania. Vynoria sú úplne nové pocity a emócie.

Pri malom obchodom účte teda získate vedomosti a skúsenosti. Tie Vám nikty nikto nezoberie. Na začiatku však neočakávajte veľké zisky alebo to, že už čoskoro odídete z práce a získate finančnú slobodu. Naučte sa techniku obchodovania, tak ako sa v dobrej posilňovni učí technika cvičenia, aby ste si neublížili. Nesprávne dvíhanie činiek, môže spôsobiť vážne zranenia a dlhodobé zdravotné problémy. Preto aj v obchodovaní, ak sa nedokážete rozvážne rozhodovať a ovládať emócie s malými peniazmi, tak veľký obchodný účet Vás ešte viac rozhodí. Týmto vzrastie vyššia pravdepodobnosť zlých rozhodnutí a následných zbytočných strát.

Trpezlivosť

S malým účtom neočakávajte veľké zárobky v krátkom čase, ale privyrobenie a prilepšenie do rozpočtu, alebo do portfólia na dôchodok. Vnímajte to ako dlhodobý proces. A keď sa tento biznis naučíte robiť bezpečne a rozvážne, pomalým zveľaďovaním majetku môžete dospieť k zaujímavým výsledkom (pozri tabuľa č. 1). Okrem hore spomínaných vedomostí a skúsenosti, ďalším dvôvodom pre malý obchodný účet je cvičenie trpezlivosti. Čas tu hrá najdôležitejšiu úlohu. Vďaka zloženému úroku platí, že čím skôr začnete tým lepší výsledok dosiahnete.

Tabuľka č. 1: Zložený úrok (úroky z úrokov).

Zložený úrok pri investovaní/obchodovaní. Príprava na dôchodok.Investovanie a obchodovanie nie je o tom stať sa milionárom z mesiaca na mesiac či za rok. Toto nie je šprint, ale maratón. Určite všetci poznajú obchodníkov, ktorým sa v priebehu krátkeho času podarilo zhodnotiť kapitál niekoľko 100-násobne. Či to bolo šťastie alebo ich schopnosti, to nechám na Vašom posúdení... Určite však musíte byť trpezliví. Ak chcete úspešne a rozvážne obchodovať, musíte chamtivosť (alias netrpezlivosť) odstrániť, pretože Vás privedie na mizinu.

Investovanie tu je, aby sme sa ochránili pred infláciou (znehodnocovaním kúpyschopnosti našich peňazí) a dosiahli nadpriemerný výnos oproti bankovým vkladom. To znamená, že netreba pohŕdať ani ročným výnosom 7%. Aj 7% p.a. je nadpriemerný výnos, pretože je vyšší než pri bankových vkladoch. Zaráža ma, prečo sa ľudia ženú za rýchlymi 100% výnosmi v čo najkratšom čase? Odpoveď môže byť pre mnohých nelichotivá. Pretože sme varení a pečení spoločnosťou do rozmaznanosti, tzn. že musíme a chceme mať všetko hneď. Kde sa vytratila trpezlivosť? Kde sú vzory správania našich starých rodičov - pomaly ďalej zájdeš?

Kde tým smerujem? Chcem upozorniť, že je nebezpečné brať si vzor či ideál z útlej minority obchodníkov, ktorým sa podarilo rýchlo zbohatnúť. Nemôžeme si vytvárať vzorce chovania z 1 prípadu zo 100-tisíc. Držme sa radšej reality a výnosov relatívne ľahko dosiahnuteľných. V bežnom živote dobrí manažéri a dobrí šéfovia vedia, že musia svojim zamestnancom nastaviť "dosiahnuteľné ciele". Ak by ich zamestnanci nemohli dosiahnuť, mohli by sa demotivovať. Preto cieľte v obchodovaní a investovaní na nižšie triezve výnosy. A keď Vás realita v obchodovaní na burzách prekvapí vyšším výnosom než je 12% ročne, určite to poteší. Kroťte svoju chamtivosť, pretože štatisticky najúspešnejší portfólio manažéri na svete dosahujú priemerné ročné výnosy niečo tesne nad 20% ročne. Upravte podľa toho svoje očakávania. Malo by sa Vám potom podariť rozváženejšie a úspešnejšie rozhodovanie. Niekedy menej je viac.

Trhy neovplyvníte. Nebojujte proti trendu.

V perexe (úvode) tohto článku som položil otázku, ktorú často počujem od ľudí: "Čo dokážem s malým účtom, keď na trhu sú veľkí hráči a tí ovplyvňujú dianie na trhoch?!" Obchodovanie a investovanie nie je o tom, aby ste dokázali ovplyvňovať trhy. Áno, existujú subjekty, veľké investičné domy, banky, ktoré hýbu a dokonca aj manipulujú trhy. Ale existuje aj množstvo úspešných obchodníkov, ktorí taký veľký kapitál nemajú, aby mohli trhmi pohnúť a predsa sú úspešní. Trhy len tak jednoducho neovplyvníte, ale ak sa dokážete naučiť ako fungujú, ako predvídať cenové pohyby, ak sa ponoríte do komplexity trhov a investičného rozhodovania, zistíte, že na úspech nemusíte byť šéfom FEDu.

Disciplína a cieľavedomosť

Malý účet nie je tým, čo Vám nasledujúce mesiace prinesie výsledky adekvátne vysoké Vášmu nasadeniu. Pripomeňte si tabuľku zloženého úroku hore. Ak chcete robiť v živote akékoľvek špeciálne veci, musíte obetovať (alebo skôr investovať) čas a energiu. Dôležité sú Vaše vedomosti a skúsenosti. Bezcieľné vysedávanie napr. pri kávičke alebo televízii každý večer Vám nepridá na Vašich osobných kvalitách, ktoré by Vám mohli zlepšiť budúcnosť. Nedajte dôvod Vašim deťom, aby Vám mohli vyčítať, že ste sa o nič nepokúsili. Vysedávanie v baroch celé dni, alebo na lavičkách pred panelákom, Vám lepšiu budúcnosť neprinesú. Najdite si cieľ a chodťe za ním. V investovaní to môže byť dosiahnuteľný cieľ podľa tabuľky zloženého úroku. Nebude to ľahké, ale iba cieľavedomá práca zameraná na cieľ, odriekanie si pôžitkárstva, disciplína a žiadna lenivosť, to sú pravé vlastnosti, ktoré v sebe musí človek mať, ak chce byť úspešný. Ak sa budete dookola iba bezcieľne potulovať, je iba malá pravdepodobnosť, že sa na Vás usmeje šťastena. Šťastie praje pripraveným. Hor sa do práce a nech Vás to baví.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Výber brokera na investovanie s malou sumou

thursday
08.08.2013
Trading a brokeri | marianbednarcik

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)