Výnosy fondov v druhom pilieri po započítaní inflácie Ako-investovat.sk .


Aké výnosy dosiahli DSS-ky v dôchodkových fondoch? A ako tieto výnosy vyzerajú po započítaní inflácie? Porovnali sme všetky fondy v DSS-kách rok po roku. A to nominálne výnosy, ako aj reálne výnosy po odpočítaní inflácie.

 

Väčšina fondov druhého piliera zaznamenávala od svojho vzniku kladné medziročné nominálne výnosy. Znehodnotenia z nominálnom vyjadrení boli zaznamenané iba v roku 2008, príp. aj v roku 2009 v dôsledku prepadov cien akcií v tomto období. Avšak nominálne výnosy nezapočítavajú infláciu, a preto je pre sporiteľov dôležitejšia reálna výnosnosť fondov - po odpočítaní inflácie.

 

Keďže index spotrebiteľských cien za posledných deväť rokov sa pohyboval v priemere na úrovni 3%, veľa fondov svojim sporiteľom v skutočnosti prerábalo, ako zarábalo. V nasledujúcich štyroch tabuľkách sú uvedené všetky dôchodkové fondy druhého piliera rozdelené podľa kategórií a ich nominálne a reálny výkonnosti. Čierne čísla predstavujú nominálnu výkonnosť a červené reálnu výkonnosť, teda výkonnosť po započítaní inflácie.

 

Výkonnosti dlhopisových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):Pozn.: 

1 Výnos od marca 2005 do decembra 2005

2 Výnos od januára 2013 do 25. septembra 2013

3 ročný výnos od marca 2005 do 25. septembra 2013

* do apríla 2007 namiesto AXA d.s.s., a.s. fondy spravovala Winterthur, d.s.s., a.s. sa

* do augusta 2008 namiesto DSS PB fondy spravovala ČSOB, d.s.s.

 

Výnosnosťou sú dlhopisové dôchodkové fondy na tom veľmi podobne. Ročný výnos všetkých fondov je v priemere 2,50%. Je to tým, že majú veľmi podobnú štruktúru investícií, kde prevažujú slovenské štátne dlhopisy a následne iné európské štátne dlhopisy.  Avšak medziročné nárasty cien spôsobili, že všetky fondy vykazujú záporné reálne ročné výnosy. 

 

Výkonnosti zmiešaných fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):Pozn.: 

1 Výnos od marca 2005 do decembra 2005

2 Výnos od januára 2013 do 25. septembra 2013

3 ročný výnos od marca 2005 do 25. septembra 2013

* do apríla 2007 namiesto AXA d.s.s., a.s. fondy spravovala Winterthur, d.s.s., a.s. sa

* do augusta 2008 namiesto DSS PB fondy spravovala ČSOB, d.s.s.

 

Zmiešané fondy zarábajú menej ako garantované dlhopisové fondy. Ich nominálny ročný priemerný výnos je 1,65%, čo je ešte menej ako výnos na termínovanom vklade.  Aj v tomto prípade ročný výnos v reálnom vyjadrení vykazuje záporné hodnoty. 

 

Výkonnosti akciových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):Pozn.: 

1 Výnos od marca 2005 do decembra 2005

2 Výnos od januára 2013 do 25. septembra 2013

3 ročný výnos od marca 2005 do 25. septembra 2013

* do apríla 2007 namiesto AXA d.s.s., a.s. fondy spravovala Winterthur, d.s.s., a.s. sa

* do augusta 2008 namiesto DSS PB fondy spravovala ČSOB, d.s.s.

 

Od akciových fondov by sporiteľ očakával najvyšší výnos, no v tomto prípade je opak pravdou. Výnosy akciových fondov prepočítané na ročný výnos sú dokonca nižšie ako v garantovaných dlhopisových fondoch. Jednak je to tým, že tieto "akciové" fondy mali/majú vo svojom portfóliu málo akcií a jednak tým, že určitá časť majetku zmiešaných a akciových fondov stratila v roku 2008 dosť na hodnote.

 

 

Výkonnosti indexových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):Pozn.: 

2 Výnos od januára 2013 do 25. septembra 2013

3 ročný výnos od marca 2005 do 25. septembra 2013

 

Indexové fondy vykazujú najvyššie zhodnotenia, no existujú iba krátku dobu. Od svojho vzniku najvyššie výnosy zatiaľ vykazuje fond Perspektíva od DSS PB, avšak aj výnosy zvyšných fondov sú veľmi atraktívne a solídne. Výnosy týchto indexových fondov zatiaľ bezproblémov prevyšujú infláciu. 

 

V  tabuľkách je možné vidieť aký markantný môže byť rozdiel medzi nominálnym a reálnym výnosom. Ak si v dlhopisovom, v zmiešanom, či v akciovom fonde sporíte od začiatku druhého piliera, tak ani jeden z týchto fondov vám doteraz reálne nič nezarobil. Rast cien za jednotlivé obdobia bol vyšší ako výnosy, ktoré generovali tieto fondy, čo znamená, že prostriedky vo fondoch stratili na reálnej hodnote. Z týchto kategórií fondov reálne zarábajú iba indexové fondy. Avšak existujú iba krátku dobu a boli založené v období, kedy akcie rástli pomerne rýchlym tempom. Preto momentálne vykazujú tak vysoké zhodnotenia. Indexové fondy dokážu síce generovať vysoké zhodnotenia, no tak isto môže hodnota ich majetku aj výrazne prepadnúť, preto sú vhodné na dlhodobé sporenie, kedy pri pravidelnom sporení tieto fondy vykazujú nadpriemerné výnosy.

 

Tento článok bol zameraný na výkonnosť fondov druhého piliera. Poukazuje teda nato, ako sa medziročné zvyšovala čistá hodnota aktív fondov v nominálnom, aj v reálnom vyjadrení. Najbližšie si ukážeme aký ročný percentuálny výnos sporitelia doteraz dosiahli pri pravidelnom sporení v týchto fondoch. 


dve pripomienky:

1) Na osobnom účte by strata bola v mnohých prípadoch podstatne väčšia

2) Stále lepšie ako -100% v 1. piliery Pridal: rrr dňa 03.10.2013 o 16:12

toto su spocitane vynosy akoby pri jednorazovej investicii v roku 2005. Alebo teda za kazdy kalendarny rok.
Realne vsak mohol mat sporitel na osobnom ucte uplne ine vynosy, lebo mohol vtupit do II. piliera neskor. Nakupoval mesacne - priebezne.
Niektory sporitel mohol mat aj vyssi vynos ako je v tabulkach a iny mohol mat nizsi vynos.
Simulaciu ako by to vyzeralo pri pravidelnom sporeni kazdy mesiac pri rovnakej sume urobime buduci tyzden.
Ale ani to nebude rovnake, ako by mal sporitel na osobnom ucte. Lebo sporitel nespori vzdy rovnaku sumu, nepripisuje sa mu kazdy mesiac, nemusel odvadzat cele obdobie atd.
Ale to je vlastnost vsetkych sporeni - nie len v II. pilieri.
Co sa tyka poplatkov, tak v prvych rokoch myslim neboli dochodkove jednotky ocitene o poplatky. Cize zrejme este tietoo vynosov znizuju aj poplatky. To ale musim preverit u Martina, ktory tie vypocty robil.
Kedze poplatky sa menili velmi casto a menila sa aj struktura poplatkov, tak by bolo dost pracne dopocitavat ich. Pridal: filip glasa dňa 03.10.2013 o 17:29
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (4)

Súvisiace články

Druhý pilier a dôchodkové fondy v grafoch a číslach

wednesday
18.06.2014
Druhý pilier a dôchodky | admin

Indexové fondy sú zatiaľ najvýnosnejšie, ale peňazí je v nich najmenej

Druhý pilier v roku 2013 – zmeny vo fondoch zvýšili výnosy

Výnosy dôchodkových fondov - pri pravidelnom investovaní (Dollar Cost Averaging)

Fondy druhého piliera a ich portfóliá


Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)