Výnosy dôchodkových fondov - pri pravidelnom investovaní (Dollar Cost Averaging) Ako-investovat.sk .


V predchádzajúcom článku zameranom na výkonnosť dôchodkových fondov druhého piliera som porovnal výnosnosť všetkých dôchodkových fondov  rok po roku, a to nominálnom a aj v reálnom vyjadrení. Výnosy však boli počítané ako pri jednorázovej investícii. Teraz si ukážeme, aký výnos sporitelia dosiahli pri pravidelnom nepretržitom sporení v týchto fondoch. Pravidelné investovanie rovnakej sumy (DCA - Dollar Cost Averaging) sa viac podobá sporeniu v druhom pilieri, ako jednorázová investícia.

 

Ľudia sporiaci si v druhom pilieri odvádzajú do svojho dôchodkového fondu mesačne 4% z vymeriavacieho základu. Každý mesiac si teda kupujú určitý počet dôchodkových jednotiek, ktorých hodnota je stále iná. Podľa situácie na trhu sa hodnota dôchodkovej jednotky deň, čo deň mení (neplatí pre garantované fondy), a tak si sporiteľ raz kúpi viac lacnejších dôchodkových jednotiek a inokedy zas menej drahších dôchodkových jednotiek. Ročný výnos sa už teda nedá vypočítať len na základe aktuálnej a počiatočnej hodnoty dôchodkovej jednotky, ale je potrebné vypočítať mieru návratnosti série pravidelných hotovostných tokov.

 

Aj v tomto príspevku budú výnosy uvedené nie len v nominálnom, ale aj v reálnom vyjadrení – po odpočítaní inflácie. Fondy som opäť rozdelil podľa kategórií s tým, že čierne čísla predstavujú nominálny ročný výnos a červené čísla predstavujú reálny ročný výnos – po dopočítaní inflácie.

 

Výnos p.a. pri nepretržitom pravidelnom sporení v dlhopisových fondoch:

 

 

Výnosy od januára 2006 vo fonde Solid boli pri pravidelnom investovaní na úrovni 2,04% p.a.. Avšak inflácia spôsobila, že vaša ročná reálna výnosnosť je záporná, čo znamená, že vaše peniaze ročne strácali na hodnote o -0,86%. 

 

Výnos p.a. pri nepretržitom pravidelnom sporení v zmiešaných fondoch:

 

 

Ľudia sporiaci si na dôchodok v zmiešaných fondoch budú pri pohľade na tabuľku sklamaní. Najviac sklamaní budú najmä tí, ktorí si začali sporiť do roku 2010, pretože tí majú doteraz najnižšie výnosy. Ľudia, ktorí si začali sporiť v roku 2010, 2011 alebo v 2012, evidujú vyššie ročné percentuálne zhodnotenie.

 

Výnos p.a. pri nepretržitom pravidelnom sporení v akciových fondoch:

 

 

Aj sporitelia v akciových fondoch nie s týmito výnosmi určite spokojní. Avšak v posledných rokoch možno zaznamenať už pomerne zaujímavé zhodnotenia. Pomerne slušné ročné výnosy zo svojho dôchodkového sporenia majú tí, ktorí si začali sporiť napríklad v roku 2009, 2010, 2011 alebo v 2012 vo fondoch Progres, Prosperita a Profit. Dokonca väčšina z týchto sporiteľov zarába aj v reálnom vyjadrení – ich ročný výnos prekonáva aj infláciu. Tým, že sa tieto „akciové fondy“ stávajú stále akciovejšími, je tu možnosť, že tieto ročné výnosy budú vyššie a vyššie.  

 

Výnos p.a. pri nepretržitom pravidelnom sporení v indexových fondoch:

 

 

Keďže indexové fondy existujú len od apríla 2012, tak aj v tabuľke sú uvedené výnosy len pre tých, ktorí si začali v týchto fondoch sporiť hneď od ich založenia. Ďalej treba ešte podotknúť, že Allianz svoj indexový fond zrušil, tak výnos je počítaný iba do apríla 2013. Jeho výnos je uvedený, iba ako zaujímavosť.

 

Na základe tejto tabuľky sa zdá byť dôchodkové sporenie si v indexovom fonde veľmi lákavé, no treba si uvedomiť, že tieto čísla sú počítané len za veľmi krátke obdobie, kedy sa akciám darilo. Z dlhodobého hľadiska by sa tieto výnosy s veľkou pravdepodobnosťou dostali pod 10%, avšak stále by tie zhodnotenia boli najatraktívnejšie.

 

Na záver ešte jedno porovnanie, na základe ktorého si možno ukázať a porovnať, aký rozdiel vo výnosoch spôsobí to, keď človek do fondu zainvestuje jednorazovo, alebo si vo fonde sporí pravidelne. Posledná tabuľka porovnáva priemerný ročný nominálny výnos pri jednorazovej investícií s výnosmi pri pravidelnom sporení.

 

Porovnanie výnosov pri jednorazovej investícii a pravidelnom sporení od založenia (2005):

 

 

Ako z tabuľky možno vidieť, je rozdiel, ak človek do fondu zainvestuje jednorazovo (pri II. pilieri nemožné), ako keď si vo fonde sporí pravidelne. Kým pri jednorazovej investícií je dôležité, na akej hodnote sa nachádza aktuálna (posledná) hodnota dôchodkovej jednotky (podielu), pri pravidelnom sporení je rozhodujúce, ako sa vyvíjala hodnota majetku vo fonde počas doby sporenia. 


Metóda priemerovania nákladov sa pri investovaní používa bežne a nemusí byť nevyhnutne spájaná s americkým dolárom. Pravidelné mesačné odkladanie peňazí v rovnakej výške a teda pravidelné nakupovanie napr. podielov cez OPF tak vytvára situáciu, kedy aj v prípade určitého výseku vývoja ceny podielu, ktorá je v poklese, pri predaji znamená pre investora zisk. Je to iba v dôsledku nákupu viac podielov pri poklese ceny a neskoršieho predaja viac podielov pri zvýšenej cene. Toto sa inak nazýva aj "cost average effect" a dá sa realizovať pri akejkoľvek mene (nie len doláre). Pridal: Martin Császár dňa 05.10.2013 o 14:16

jasne ze sa to da aj v inej mene, ale tak je ten efekt nazvany a tak sa ten termin pouziva.
Rovnako ako moze byt priemerna nakupna cena nizsia, tak moze byt v inom scenari vyssia ako pri jednorazovom investovani.
Kazdopadne toto nie je clanok o DCA, ale o vynosoch v druhom pilieri s porovnanim, ze ako to cca vyzera pri pravidelnom mesacnom investovani. Pridal: filip glasa dňa 05.10.2013 o 16:45

lol Csaszar ty si teda! vsak to je iba nazov danej strategie, keby to nahodou niekto chcel vygooglovat tak s tymto nazvom to najde asi najlahsie
fakt nechapem tychto trolov co mudruju o sprostostiach Pridal: kiikino dňa 05.10.2013 o 22:50

Chcel som to len uviesť na pravú mieru, lebo som alergický, keď množstvo ľudí z "finančnej oblasti" hovorí/píše všeobecné veci a články a pri tom človek zistí, že ide o amerických burzách, americkom dolári amerike a pod. (viď. finweb atď) DCA a CAE sú tie isté veci, ale inak pomenované. Ja mám však radšej, keď tam človek nepchá ten dolár... Ale naozaj je to článok o inom a veľmi dobre spracovaný! Pridal: Martin Császár dňa 08.10.2013 o 08:48
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


4 Komentáre

Súvisiace články

Čo prináša vyšší výnos? Pravidelné investovanie, či jednorazová investícia?

monday
05.01.2015
Investície | martin.gulka

Druhý pilier a dôchodkové fondy v grafoch a číslach

wednesday
18.06.2014
Druhý pilier a dôchodky | admin

Výnosy fondov v druhom pilieri po započítaní inflácie

Fondy druhého piliera a ich portfóliá


Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)