Súkromie súkromných firiem, FinStat a Open Data Ako-investovat.sk .


Na konci augusta sme spustili náš nový projekt FinStat, ktorý zhromažďuje a spracováva finančné údaje slovenských firiem. Za krátky čas od spustenia mi mnoho ľudí kládlo rôzne otázky súvisiace s FinStatom, so zverejňovaním finančných výsledkov súkromných firiem, ale aj o štátnych weboch a open dátach.

 

Sú hospodárske výsledky súkromných firiem súkromná vec?

 

Začnem okľukou. Pred mnohými rokmi som doslova žral všetky rozhovory a články o úspechu slovenských podnikateľov. V novinách všetci vyzerali bohovsky úspešne a sebavedome. Ja som im to žral až dovtedy, kým po pár rokoch pán sebavedomý neskončil so svojou firmou v konkurze, likvidácii alebo sa len prevalilo, že jeho biznis nikdy nebol až taký úžasný ako jeho mediálny obraz.

 

Ďalšia zaujímavá vec bola, že na záludnú novinársku otázku o ziskoch alebo tržbách spoločnosti títo sebavedomí podnikatelia (a podnikateľky) odpovedali štýlom "tieto informácie nezverejňujeme". Keď som sa s novinármi bavil o tom, že by si niektoré informácie mohli overiť v zbierke listín (kam sa ukladajú účtovné závierky obchodných spoločností), poučili ma, že takéto informácie sa o "súkromných" spoločnostiach nedajú zistiť. 

 

Zbierka listín, účtovné závierky a komerčné databázy

 

V realite však na Slovensku (tak ako v celej EÚ) už dobrých desať rokov platí legislatíva, na základe ktorej majú obchodné spoločnosti povinnosť ukladať účtovnú závierku do verejne dostupnej zbierky listín.

 

Lepšie informovaní novinári, advokáti a analytici si už roky rokúce chodili pre účtovné závierky súkromných firiem do zbierky listín. Nenašli ste tam však účtovné závierky všetkých firiem, lebo niektoré firmy si z rôznych dôvodov túto povinnosť neplnili. Mohlo ísť o nevedomosť (veľa podnikateľov ani netušilo, že to musia robiť), ale aj o zámer. Niektoré firmy jednoducho nechceli publikovať svoje výsledky napriek tomu, že im hrozila pokuta. Pokuta však bola len hypotetická, keďže za neuloženie účtovnej závierky do zbierky listín ešte nikto nikdy pokutu nedostal.

 

Ak sa vám nechcelo chodiť po súdoch do zbierky listín osobne, mali ste na výber dve možnosti. Nechať si poslať oskenovanú účtovnú závierku (alebo inú listinu zo zbierky listín) e-mailom cez eSlužby. V Bratislave, kde je obchodný register zavalený požiadavkami a papiermi, by ste však nepochodili. Vyžiadané dokumenty by vám prišli po niekoľkých mesiacoch alebo aj rokoch.

 

Ak ste potrebovali veľkú databázu firiem a nie každú jednu firmu si opisovať z papiera alebo z oskenovaného dokumentu, mohli ste využiť komerčné služby firiem, ktoré predávajú databázy s hospodárskymi výsledkami a kreditnými ratingami slovenských súkromných firiem. Dnes sú to spoločnosti ako Bisnode, Crif, Coface, Creditreform, Sims a podobne. Databázy stoja rádovo tisíce eur.

 

V poslednej dobe sa objavili projekty, kde ste si mohli zadarmo pozrieť aspoň niečo málo na ochutnávku. Crif má svoj urplus.sk kde sa dá niečo pozrieť aj zadarmo. Ministerstvo hospodárstva a Sims majú zase madeinslovakia.net (krásna doména, však?). 

 

Register účtovných závierok

 

Register účtovných závierok je projekt ministerstva financií a jeho rozpočtovej organizácie Datacentrum. Definitívne by mal byť spustený od januára roku 2014. Zatiaľ si ho môžete pozrieť v beta verzii na adrese www.registeruz.sk.

 

Register účtovných závierok má riešiť zjednodušenie administratívy firmám, keď jedna spoločnosť nebude musieť posielať tie isté údaje na:

  1. daňový úrad
  2. obchodný register - zbierku listín
  3. Obchodný vestník 
  4. a snáď aj štatistický úrad

Firma už raz posiela účtovnú závierku na daňový úrad. V nej sú už všetky údaje, ktoré potrebuje aj zbierka listín, štatistici a Obchodný vestník. Zároveň odbúra aj administratívu a nároky na spracovanie posielania dokumentov na tieto úrady zo strany inštitúcií. Namiesto toho, aby každý úrad zbieral a spracovával údaje zvlášť, dostane tieto údaje z jedného zdroja z datacentra. Že to zbieranie nie je triviálny problém, si uvedomíte, keď sa zamyslíte, koľko ton papiera účotvných závierok každý rok spracováva zbierka listín pri obchodnom registri okresného súdu Bratislava I.

 

Stohy, ktoré som videl v kanceláriách v zbierke listín v Bratislave tento rok na jar, boli tak veľké, že som k nim cez Google ani nenašiel relevatný ilustračný obrázok.

 

 

Register účtovných závierok by mal od nového roka fungovať naplno. To znamená, že v ňom budú všetky firmy a všetky účtovné zavierky. Inak povedané, zdanlivé súkromie s.r.o.-čiek (ani jednoosobových) už nebude existovať. Všetko bude na internete. Pre sebavedomých týpkov, ktorí radi poskytujú rozhovory do novín, to znamená, že by mali brzdiť pri ospevovaní toho, ako sa ich firme úžasne darí.

 

Pre ľudí, ktorí sa boja zverejniť čísla svojej firmy, je to čas zamyslieť sa, či nie je lepšie prejsť na živnosť (výsledky živnostníkov sa nezverejňujú) alebo previesť sídlo firmy do zahraničia. Legislatíva o zverejňovaní účtovných zavierok síce platí všade v EÚ, ale nie všade majú účtovné závierky na internete.

 

Naspäť k FinStatu

 

Je to už vyše roka, čo som sa stretol s Jakubom Mažgutom a Janou Exelovou. Preberali sme, čo by sa asi tak dalo urobiť s dátami o firmách. Ako prvé sme si vybrali dáta z Obchodného vestníka. Ja som mal predstavu o webe, ktorý bude funkciami pripomínať burzový portál. Ale na rozdiel od burzových portálov nebude zhromažďovať a porovnávať dáta firiem z burzy, ale dáta takzvaných súkromných (neverejných) firiem.

 

Biznisplán bol veľmi hrubý. Na dátach o firmách sa dá postaviť množstvo produktov a služieb. Najprv si však musíme urobiť pilotný projekt a potom sa uvidí, čo s obchodom (typický obchodnícky prístup :-). 

 

Pilotným projektom bol teda náš web www.finstat.sk. Nakoniec sa na programovaní Jakub podieľal málo, lebo sa venoval inému projektu, ktorý však s FinStatom využijeme. Hlavným developerom sa stal Marián Vlčák alias vlkodotnet :-). S kódovaním a spracovaním dát pomáhajú aj Štefan Varga a Peter Csiba.

 

Dizajn nám urobil Jakub Ptačin a dúfam, že sa nehnevá, že web vo finále nevyzerá presne, ako ho nakreslil a že je menej pekný :-). Janka Exelová dostala funkciu senior finančný analytik a Martin Gulka je junior finančný analytik. Moja úloha vo FinState je platiť a veriť. Ak by tomu niekto neveril a niekto to neplatil, tak to svetlo sveta neuzrie.

 

Na Finstate nájdete finančné údaje (účtovné závierky) vyše 5-tisíc slovenských firiem. V drvivej väčšine sú to firmy, ktoré publikujú závierky v Obchodnom vestníku. Fimy si môžete zoraďovať, porovnávať a triediť:

Okrem toho zoznam konkurzov, likvidácií a dražieb (čo však nie je nič nové, keďže toto už celkom slušne spracovali aj iné weby):

Čo bude ďalej?

 

Čo sa týka FinStatu, musíme si vybrať, ktorú obchodnú cestu zvolíme. Je možné vyberať z desiatok služieb a produktov, ktoré sa s firemnými dátami robia. V novembri otestujeme prvé produkty tu na Slovensku. Čím som chcel povedať, že nemusíme s FinStatom zostať len doma :-)

 

Čo sa týka firemných dát a ich komerčného využitia, tento biznis čaká v budúcom roku zásadný zlom. Dáta už budú relatívne v dobrej forme dostupné zadarmo v registri účtovných závierok. Za čo budú zákazníci ochotní platiť firmám, ktoré dnes predávajú databázy, aplikácie a analýzy? Čo sa týka analýz, zrejme sa pôjde hlbšie. Už nebude stačiť spočítať pár ukazovateľov a ukázať jeden jednoduchý graf. 

 

Čo sa týka predaja dát, nebude atraktívne vyklikávanie firmy po firme po jednom kuse v nejakej aplikácii. Toto vám totiž umožní aj registeruz.sk. Zrejme teda pofičí predaj datasetov, napojenie dát na firemné ekonomické systémy a podobne.

 

Ako pomôže Open Data štátu, firmám a občanom?

 

Ohľadom open data som zajedno s Janom Suchalom (minio.sk). Open data šetria čas a peniaze občanom, ktorý už kvôli rôznym dokumentom, údajom a informáciám nemusia chodiť po úradoch alebo po neprehľadných štátnych weboch.

 

Open data tiež šetria peniaze firmám, ako to ukazuje príklad Obchodného vestníka. FinStat nie je jediný projekt postavený na dátach z vestníka. Po sprístupení dát z neho sa objavilo veľa webov a služieb, ktoré sú lacnejšie alebo lepšie alebo zadarmo oproti minulosti, keď dáta z vestníka spracovávalo len pár spoločností a služby na nich spracované predávali drahšie, ako je to dnes. Predstavte si, že by aj register účtovných závierok poskytoval v nejakej forme exporty dát. Výrazne by to zlacnilo náklady na kreditné analýzy obchodných partnerov, za ktoré dnes firmy dávajú sumárne státisíce eur ročne.

 

Open data šetria peniaze aj štátu a dodávateľom štátnych webov. Jednak štát ani dodávateľ nemusia riešiť užívateľskú stránku webu. Ak poskytne open data, ostatné subjekty na týchto dátach vyrobia mnoho nadstavieb, ktoré riešia práve užívateľskú prívetivosť (ako napríklad foaf.sk). Štát a prevádzkovatelia štátnych webov potom už nemusia riešiť ochranu webu pred robotmi, ktoré z nich "kradnú" verejne dostupné dáta. Jednoducho poskytnú rozumný export, na ktorý sa ostatné subjekty napoja.

 

S data minermi netreba bojovať (ak ide o verejne dostupné dáta štátnych inštitúcií). Jednoduchšie je s nimi spolupracovať. Jano Suchal má dobré historky o tom, ako sa na základe podnetov jeho a jeho študentov opravilo množstvo chýb na štátnych weboch.

 

Nakoniec poďakovanie

 

Chcel by som ešte poďakovať Mozgohousu, v ktorom sme sa ako tím stretávali a kde som naverboval Števa a Petra, keď sme už nestíhali (čo vyvolalo veľkú nevôlu občanov Mozgohousu a pri najbližšej návšteve sa ma spýtali, či som zase došiel kradnúť programátorov :-)

 

A ešte jeden "nakoniec" s veselou pesničkou:

 

A úplne nakoniec ešte PS: Vďaka za možnosť vystúpiť v panelovej diskusii na IT Summite, kde som mal možnosť získať slávu a blahorečenie slovenského IT sektora (nepodarilo sa, ale ako hovoríme my športovci, dôležitá je účasť :-)

 

PS 2: ak sa vám FinStat páči, môžete za nás zahlasovať v súťaži Trendu o najlepší príbeh na 140 znakov


spracuvate udaje z registraUZ (suvaha, vysledovka) alebo mate aj ine data z obchodneho vestnika? Pridal: Rado dňa 06.10.2013 o 20:18

kazda firma ktora uz ma spracovanu zavierku ma u nas suvahu aj vysledovku:
http://www.finstat.sk/17319862/suvaha
http://www.finstat.sk/17319862/vykaz_ziskov_strat Pridal: filip glasa dňa 06.10.2013 o 21:32

teda opravim sa - niekde mame zjednodusene udaje - len par najdolezitejsich cisel. Pridal: filip glasa dňa 06.10.2013 o 21:33

ok, vdaka za info. skuste to prepojit aj s inymi zdrojmi informacii, robim s korporatnymi financiami a fin. data su len cast mozaiky... ale to je na dlhsiu diskusiu a hlbsiu cost/benefit analyzu... Pridal: Rado dňa 06.10.2013 o 22:23

Nie vsetky zdroje su dostupne za lacny peniaz. Zas nema vyznam nakupovat (casto krat to ani nie je licencne mozne) data za velke peniaze a potom ich publikovat zadarmo na webe.
Ale to co je lahsie dostupne, to casom pribudne. Uz v novembri by sme mali dalsie pridane info aj mimo Obch. vestnika. Pridal: filip glasa dňa 06.10.2013 o 22:32

Este som zabudol na logo! Logo nam robil Fero Krivda - najlepší logo grafik v námestove a širokom okolí :-)
Inak aj jakub ptacin a vlko sú z namestova ;-) Pridal: filip glasa dňa 08.10.2013 o 16:00

Zaujimalo by ma, preco nie su zverejnene uctovne zavierky napriklad Penta Investments?O ich peniazoch si netrufate klebetit takto verejne na nete? Pridal: milan dňa 23.01.2014 o 18:25

Penta zevrejnuje svoje vyrocne spravy na svojej webovej stranke. Klebetit o nich moze verejne kazdy. My sme klebetili tu:
http://ako-investovat.sk/clanok/648/financne-skupiny-na-cesko-slovenskom-trhu
http://ako-investovat.sk/index.php/venture-a-angel/138-private-equity/390-jat-penta-a-agrofert-kto-je-vacsi-zralok
http://ako-investovat.sk/clanok/536/penta-odisla-z-cypru
Dovod preco Penta investments nie je na FinState je ten, ze to bola cyperska firma. A najnovsie je to fond z Jersey.
Na FinState su vsak jej slovenske dcery. Pridal: filip glasa dňa 23.01.2014 o 18:29

Na Finstate sú len spoločnosti so sídlom na území SR a Penta sídli v Jersey Pridal: martin gulka dňa 23.01.2014 o 18:50

Nemyslite si ze to moze niektore firmy zlikvidovat? hlavne tie co sa snazia zviechat po roku 2009 ked malo vela firiem problemy? dobry pravnik by vam vedel dat na frak nemyslite s pozdravom hruska Pridal: fero hruska dňa 05.04.2014 o 22:06

Naozaj neviem akoby malo zverejnovanie hosp. vysledkov zlikvidovat firmy. Prave naopak - lahke a lacne preverenie kreditu obchodneho partnera znizuje potencialne straty malych firiem, ktore toto preverovanie pred tym nerobili.
A tiez netusim preco by nam mal dat dobry pravnik na frak. FinStat cerpa data poskytovane statom, ktore su tak ci tak uz zverejnene na internete. Len ich zobrazujeme v inej forme ako statne weby. Pridal: filip glasa dňa 06.04.2014 o 08:53

Zdravim ... zaujima ma slovenska legislativa a ochrana osobnych udajov.
Podpis je osobny udaj ak je na jeho zaklade mozne jednoznacne identifikovat osobu. Sikovne ste sa obklukou vyhli povinnosti vyciernovať osobne udaje, pretoze ak ku podpisu nie je priamo pripojene aj meno, nejedna sa o osobny udaj ( i ked tejto casti zakona o osobnych udajoch nepochopil asi nikto kto ma aspon stipku logiky).

Majme modelovu situaciu - mame s.r.o., jednoosobovu, jeden spolocnik, jeden konatel. Ten sa pri podpisoch uzavierok do prislusnych okienok podpisu podpise aj palickovym pismom celym menom, pricom pripoji svoj podpis.
Podla pravnika je na zaklade tohto uz jednoznacne mozne identifikovat konkrtnu osobu a tu vznika problem ! Ako by ste chceli podobnu informaciu riesit ?
Dakujem za odpoved. Pridal: Tomas dňa 17.04.2014 o 15:08

Po prve - uctovne zavierky zverejnuje financna sprava a ministrestvo financii. Nie FinStat.

Po druhe - podpis na uctovnej zavierke nie je podla ministerstva financii porusenie zakona o ochrane osobnych udajov:

http://www.finstat.sk/zverejnovanie-hospodarskych-vysledkov

"Zverejňovanie podpísaných krycích listov výkazov je v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len, ,zákon o ochrane osobných údajov“). Zákon o ochrane osobných údajov sa týka fyzických osôb, nie právnických. Na výkazoch požadujeme uviesť podpis (po úprave § 17 už len štatutára), nie meno, čo samo osebe nie je identifikačný údaj. Štatutár môže poveriť podpísaním inú osobu delegovaním právomocí, čo tak isto neumožňuje len z podpisu identifikovať osobu. Napriek tomu, ak účtovná jednotka uvedie súčasne aj meno alebo podpis je čitateľný, mohol by sa podpis vnímať ako iný biometrický údaj, a preto v novele bolo doplnené po dohode s úradom ustanovenie v § 23a ods. 9, že: „V prípade, ak dokument doručený účtovnou jednotkou obsahuje osobné údaje, správca registra je oprávnený ich spracúvať v súlade s § 23b ods. 4“. Čo znamená, že správca je oprávnený zverejniť všetko, čo účtovná jednotka uložila a v rozsahu, ako to uložila, ak je zverejnenie požadované vo verenej časti registra. Zákon o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov umožňuje zverejňovať osobné údaje, ak tak osobitný predpis ustanovuje a obsahuje účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam, resp. rozsah spracúvaných osobných údajov." Pridal: filip glasa dňa 17.04.2014 o 15:44

Zdravim, dakujem za odpoved.
Podla pravnika to vsak uplne nie je s kostolnym poriadkom. Zakon a ustava plati pre vsetky osoby, nerozlisujuc fyzicke, pravnicke a ine. To rozlisuje iba obchodny zakonnik.
Podla nazoru pravnika by bolo vhodne takyto osobny udaj (cele meno) pri podpise odstranit aby sa vyhlo komplikaciam. Pridal: Tomas dňa 23.04.2014 o 07:25

Zakon o ochrane osobnych udajov sa tyka len a len fyzickych osob a nie pravnickych.

Ak chcete odstranit podpis z nejakej uctovnej zavierky, tak skuste kontaktovat Ministerstvo finacii alebo Financnu spravu, ktore tieto uctovne zavierky zverejnuju. Pridal: filip glasa dňa 23.04.2014 o 19:58

Zdravím, zaujímalo by, čo je potrebné spraviť, ak si neželám, aby účtovníctvo mojej firmy bolo zverejnené na vašom webe Finstat. Nedostali ste od firiem oprávnenie na zverejňovanie na vašej stránke. Údaje sú dostupné na stránke MF resp. vo vestníku, ďakujem Pridal: Iveta dňa 30.01.2015 o 21:08

Údaje o firmách z FinStatu neodstraňujeme, lebo by to bolo nespravodlivé voči ostatným firmám, ktorých dáta by na FinState zostali.
A bolo by to aj zbytočné, lebo tak či tak tie údaje zostanú na štátnych weboch, v databázach komerčných poskytovateľov aj na klonoch FinStatu.
Ono Register UZ aj Obchodný Vestník práve preto poskytuje tieto dáta verejne v takejto forme, aby ich mohli spracovávaˇďalšie subjekty.
To je zmysel Open Data - štát urobí základné rozhranie a poskytne dáta ďalej. Ostatné subjekty s dátami pracujú a robia nad nimi nadstavby.
To robí aj FinStat. Pridal: Filip Glasa dňa 31.01.2015 o 11:01
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:17 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Ako sa darí FinStatu? Rastie návštevnosť aj tržby

monday
20.10.2014
Podnikanie | admin

Váhostav v konkurze - ako majú postupovať veritelia?

sunday
05.10.2014
Podnikanie | radka.varmedova

Hospodárske výsledky za rok 2013 už zverejnilo 25 000 firiem

friday
11.04.2014
Podnikanie | admin

Návštevnosť FinStatu sa opäť zdojnásobila

saturday
05.04.2014
Podnikanie | admin

Návštevnosť FinStatu narástla za pol roka na 57-tis. návštev mesačne

monday
24.02.2014
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)