Lepšie je vlastniť časť veľkého biznisu, ako všetko v malej firme Ako-investovat.sk .


Kupovali ste si niekedy oblek od Pietro Filipi? Prípadne hľadali letenku cez pelikan.sk alebo možno bežnejšie určite každý Slovák si dal aspoň raz Kofolu či Vineu, prípadne zbavoval sa  škodlivého kódu z PC pomocou AVG. Ľudí, ktorí stáli (stoja) za týmito a mnohými inými spoločnosťami ste mohli stretnúť na konferencií týždenníka Trend Investície PrE ViaC biznisu.

 

„Svoje si nedáme, cudzie nechceme“. Tak znel aspoň oficiálny názov prvého bloku, ktorý si dal za úlohu odpovedať na otázky typu: „Ako sa mení postoj slovenských podnikateľov k vlastníctvu a prípadným partnerstvám s investormi? Prečo na Slovensku zatiaľ nie je priaznivá atmosféra v oblasti investícií do malých podnikov? Čo podnikateľ stráca pri predaji časti podniku a čo získava? Ako nastaviť hranice riadenia a zodpovednosti?“ Na túto tému diskutovali: Karol Gogolák (G4 investičný klub, člen SLOVCA); Ivan Štefunko (Neulogy); Heliodor Macko (Visicom); Viliam Myšička (vedúci advokát, Kinstellar).

 

Ja osobne by som na úvod tohto komentáru použil ako vhodnejší názov výrok Heliodora Macka zo spoločnosti Visicom, ktorý svoj názor na vstup investorov v podobe Venture Capital (VC) zhrnul slovami „...je lepšie vlastniť časť z niečo veľkého, ako všetko z niečoho malého...“. K tomuto bodu sa ešte vrátime. Hovorilo sa teda ale predovšetkým o startup-och.

Medzi pánmi Gogolákom a Štefunkom sa viedla vcelku zaujímavá diskusia o tom, či môže vzniknúť „slovenský google“, nakoľko kritizovaným bodom pri startup-och bol predovšetkým fakt mysli lokálne konaj globálne. O tom, či majú spoločnosti pri svojich začiatkoch najprv uspieť na domácom trhu a potom, keď sa to overí, že projekt je životaschopný, expandovať do zahraničia, alebo hneď sa snažiť o „veľký globálny business“ nie je ani podľa môjho názoru jednoznačné stanovisko a môže to byť dosť individuálne v závislosti od služby, či produktu.

 

Ďalší problém, s ktorým sa stretávajú páni v oblasti VC je to, na koľko si danú spoločnosť jej zakladatelia cenia a v akej fáze za nimi prichádzajú. Tieto problémy by sme mohli popísať v tom, že majitelia spoločností vidia vo svojej firme viac ako „iba“ free cash flow, ktoré z nej plynie, na ktoré sa pozerajú investori, pretože je prirodzené, že zakladatelia v spoločnosti vidia aj tú snahu úsilie a všetko, čo do spoločnosti vložili a ich hodnota je týmto pohľadom do určitej miery z pohľadu finančníka skreslená. Trochu rozporuplne (aspoň mne osobne) v tejto súvislosti pôsobil baner za diskutujúcimi od spoločnosti KPMG, ktorý hlásal myšlienku v duchu, že pre nich ste viac ako iba súčet majetku. Je samozrejme prirodzené, že investor chce pre seba vyjednať čo najlepšie podmienky. Rovnako je však aj pravda, keďže investor vkladá do spoločnosti svoj kapitál sleduje predovšetkým aj jeho rentabilitu a teda nemôže sa chovať ako charitatívna organizácia a výnos na hranici 10 % je preňho na našom trhu nezaujímavý.

 

Ďalším riešeným problémom pre inovatívne firmy, o ktoré sa VC predovšetkým zaujíma, sú problémy, ktoré sú spojené so založením a právnym usporiadaním spoločnosti. Ktoré sú pre majetkovú štruktúru na Slovensku komplikované, a (aj) preto odchádzajú a svoje sídlo majú mimo Slovenska. Čo by mal robiť štát pre podporu startup-ov, to je dosť široká téma a nebudem zachádzať do politických názorov, rozhodne pre voliča je však atraktívnejšie ak štát „investuje“ do veľkých spoločností, ktoré žijú potom z daní, ako by mal nepriamo podporovať a investovať do niečoho nového. Čo by však rozhodne štát mal riešiť v každom prípade sú nefungujúce súdy pri riešení sporov.

 

Ďalším dobrým postrehom, ktorý si možno nie každý uvedomuje je skutočnosť, že rastové firmy sa neplodia vymýšľaním, ale vznikajú pri práci a pri činnosti kedy zistíte, že „toto by sa dalo robiť lepšie“. Potom treba prísť za investormi (ak si Vás nenájdu sami), treba však prísť nie iba s nápadom, nápad je možno 5 % ceny celej spoločnosti, ale treba prísť s niečím, čo najlepšie už nie je iba v hlave.

 

Aby som sa nakoniec vrátil k myšlienke z úvodu článku, isté slovenské príslovie síce hovorí že je „lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“ v súčasnosti to už však neplatí, teda aspoň pokiaľ sa bavíme o VC a vlastniť časť z niečoho veľkého ako všetko z niečoho malého môže mať svoje výhody .Na VC sa dá pozerať z rôznych pohľadov každý si môže na to urobiť svoj názor. Rozhodne pokiaľ však nie ste jeden z miliardy a nedosiahnete nejakým zázrakom raketový svetový rast svojej spoločnosti, práve VC je to čo môže z Vás ľudí s nápadmi a schopnosťami urobiť ľudí šéfujúcich niekedy raz nadnárodnej spoločnosti. Keďže však všetko si žiada určitú rovnováhu a to, že získate equity podporu od investora musí byť vyvážené tým, že nebudete vlastniť všetko z niečoho malého, ale časť z niečoho veľkého. Aby však ľudia v takýto systém verili musia hlavne uveriť tomu, že niečo takéto funguje aj u nás a že partnerstvo bude založené na dôvere a prospechu oboch zúčastnených.

 

K úspechu Vám potom stačí už "iba" životaschopný inovatívny nápad, férový investor so správnymi kontaktmi a trochu šťastia začiatočníka.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Visicom uspel vo svete, jeho mobilné riešenia používa Nestlé, Pepsi aj Unilever

monday
04.11.2013
Podnikanie | koysjuraj

Pixel federation - milióny eur z online hier

friday
01.11.2013
Podnikanie | koysjuraj

TREND konferencia o rizikovom kapitále, private equity, investoroch a podnikateľoch

thursday
19.09.2013
Vzdelanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)