Ako sa dostať naspäť k hodnotným akciám z FNM? Ako-investovat.sk .


Bežné média sa ohľadom bezcenných akcií venovali skôr tomu, ako sa bezcenných papierov zbaviť. My sme za posledný rok písali hlavne o tom, ako pri chaose okolo bezcenných papierov neprísť aj o hodnotné akcie a podiely. Prípadne ak už ste hodnotné akcie Fondu národného majetku darovali, tak aké si možnosti ich získania naspäť.

 

Prečítajte si dva články Martina Gulku na túto tému:

Ľudia aj v roku 2012 darovali do FNM hodnotné akcie

Hodnotné akcie darované FNM sú už v hodnote viac ako milión eur

Aj podiely Prvej penzijnej majú cenu

 

V súvislosti s našimi článkami ma kontaktovala rodina, ktorá tento rok prišla o akcie Tatra banky v hodnote 48 000 eur. Chyba nebola v tom, že by si neuvedomovali hodtnotu týchto akcií. Dokonca ich ani neprevádzali na Fond národného majetku. Chyba nastal tým, že proces prevodu cenných papierov nezohľadňuje prípady, keď okrem bezcenných papierov môžete mať občan aj portfólio hodnotných slovenských akcií alebo podielov.

 

Celý príbeh si môžete prečítať v mojom blogu na SME. V skratke ide o to, že manželia chceli previesť na FNM bezcenné akcie VÚB Kupónu. S výpismi od Centrálneho bepozitára, kde boli uvedené len akcie VÚB Kupón, sa vybrali na poštu. Na pošte predložili len tieto výpisy (kde boli iba papiere VÚB Kupón) a napriek tomu sa do FNM previedli aj ich akcie Tatra banky. Formulár na prevod totiž neobsahoval presný popis jednotlivých papierov s ISIN čislami a počtami, ale len hrubú formuláciu o prevode "Všetkých zaknihovaných cenných papierov".

 

Že nejde o jediný prípad s podobnou chybou ukazuje v diskusii aj užívateľ Jeso, ktorý popisuje ako o hodnotné akcie prišla jeho matka. Z veľkého množstva hodnotných papierov, ktoré ľudia darovali do FNM nebudú všetko len prípady keď si občan neuvedomil hodnotu svojho majetku, ale aj podobné chyby v procese prevodu.

 

Zoznam hodnotných cenncýh papierov darovaných do FNM:

 

Čo robiť keď už ste akcie alebo podiely do FNM darovali ( bez ohľadu na to kde sa stala chyba) a chcete sa k nim dostať naspäť? Fond národného majetku sa vyjadruje stále rovnako. On chybu neurobil, legislatíva nedáva možnosť ako akcie vrátiť, ale môžete si podať na FNM žiadosť s tým, že FNM o týchto žiadostiach bude na prelome rokov rozhodovať.

 

Osobne si myslím, že čím viac žiadostí FNM dostane, tým vážnejšie sa vecou bude zaoberať. Naposledny nám z FNM poslali takéto vyjadrenie:

 

„Odkedy ste nás naposledy kontaktovali, v apríli tohto roka, sa nič v oblasti rozhodovania o naložení s cennými papiermi nadobudnutými v procese bezodplatného prevodu cenných papierov na FNM SR nezmenilo. Žiadosti o spätné navrátenie darovaných cenných papierov FNM SR eviduje. V porovnaní s celkovým počtom ľudí, ktorí previedli cenne papiere na FNM SR je počet nízky."

 

Zatiaľ nebol na FNM žiadny tlak túto vec vážnejšie riešiť. FNM sa ozývali len jednotlivci čo prišli o svoj majetok, alebo my z nášho málo významného internetového magazínu. Minulý tždeň keď vyšiel môj blog, požiadal o vyjadrenie od FNM aj denník SME. Dnes vyšiel v SME článok na túto tému aj s vyjadreniami FNM a Ministerstva Financií. Inštitúcie majú o dôvod viac zaoberať sa touto témou.

 

V diskusii pod mojim blogom na SME napísal jeden diskutér opravu ohľadom toho, že na FNM by malo mať väčší vplyv skôr Ministerstvo Hospodárstva. Možno by malo význam obrátiť sa aj na nich.

 

FNM v tejto kauze neurobilo chybu, je však zrejme jediná inštitúcia, ktorá môže bez nejakej ujmy situáciu elegantne vyriešiť. Ak ste aj vy prišli vlastnou, alebo cudzou chybou o hodnotné papiere, mali by ste urobiť tieto kroky:

  1. napísať žiadosť o vrátenie cenných papierov Fondu národného majetku
  2. ak chybu urobil obchodník s cennými papiermi ako v tomto prípade  pošlite aj reklamáciu obchodníkovi (prípadne pošte)
  3. napíšte žiadosť o vyjadrenie či bude vláda tlačiť na rozhodnutie FNM v prospech občanom na dve ministerstvá a prípadne aj na vládu
  4. nápište do médií, na svoj blog, alebo aspoň do diskusie kde sa stala chyba

Už je po funuse, ale najprv by mal ísť klient do banky (ktorejkoľvek) a predať hodnotné akcie až potom sa zbavovať bezcenných cez poštu.
Na pošte su nevyškolený pracovníci, ktorý všetko robia manuálne a tieto manuálne žiadosti sa spracujú v systéme až po zaslaní do BA zo strany zamestnanca pošty. Keď klient zvolí opačný postup, riskuje to čo je uvedené v článku Pridal: Peter Kráľ dňa 23.12.2014 o 09:45
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Súvisiace články

Bezcenné papiere - čas na bezodplatný prevod do FNM sa kráti

wednesday
25.09.2013
Akcie | martin.gulka

Podielové listy prvej penzijnej nedarujte do FNM

thursday
25.04.2013
Investície | martin.gulka

Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur

tuesday
16.04.2013
Akcie | martin.gulka

Do FNM ľudia opäť darovali cenné akcie

friday
12.04.2013
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)