Saxo bank a jeho výhľad na posledný štvrťrok Ako-investovat.sk .


Globálny rast spomalí, či už budú veľké centrálne banky pumpovať peniaze prostredníctvom ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania, alebo nie. To hovoria analytici Saxo Bank vo finančnom výhľade na 4. štvrťrok. Neočakávajú udržateľný návrat rastu, kým politici neprestanú podporovať časti ekonomiky, ktoré pomoc nepotrebujú alebo si ju nezaslúžia namiesto toho, aby začali podporovať naštartovanie najdôležitejšieho motora hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Tým sú malé a stredné podniky.
 
 
Kým FED pokračuje vo svojom programe nákupu aktív, vyvstáva otázka predikcie úrokových sadzieb. Na obzore sa chystá veľká búrka. Podľa Saxo Bank a jej štvrťročného výhľadu publikovaného 8. októbra ide ale o dobrú správu. Jediné, čo môže zastaviť bezprecedentný monetárny experiment, je poznanie, že neprináša to, čo vždy bolo absolútnou prioritou. Totiž viac pracovných miest a stúpajúce príjmy.
 
 
Saxo Bank tvrdí, že slabá ekonomika a predovšetkým napätá situácia na trhu práce donútia FED k rozširovaniu kvantitatívneho uvoľňovania namiesto jeho obmedzenia. Hospodárstvo je jednoducho príliš slabé na to, aby zvládlo obmedzenie podpory zo strany FEDu. Trhy sa budú nastavovať na vyhliadku ďalšieho a rozsiahlejšieho kvantitatívneho uvoľňovania namiesto jeho obmedzovania, a tak sa zrejme dočkáme ďalších nádejí, že politika “naťahuj a predstieraj” bude ďalej hnať ohodnotenie aktív vyššie a vyššie. Ak sa ale pozrieme ešte ďalej, povedzme na začiatok roka 2014, začne sa koliesko kvantitatívneho uvoľňovania (či aspoň trhové reakcie naň) zadrhávať a dôvera v politiku FEDu sa bude stále viac oslabovať. Koniec koncov, všetky veľké zmeny politiky v histórii prišli vždy ako výsledok dramatických poklesov akciových trhov alebo vysokého nárastu nezamestnanosti, ktorý už bol tak bolestivý, že sa nedal ignorovať. Inými slovami, kvantitatívne uvoľňovanie ako nástroj politiky bude ohrozené, len ak ho trhy ostro odmietnu namiesto toho, aby ho oslavovali.
 
 
Ako hovorí Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank:
“Svetová ekonomika beží naprázdno. V roku 2014 zažijeme väčšiu diskusiu na tému aká je reálna úniková stratégia (exit strategy) zo súčasnej politiky “naťahuj a predstieraj”. V tejto chvíli vidia trhy len dve cesty: Infláciu, ktorá zníži bremeno dlhov alebo odpísanie dlhov štátom zo strany centrálnych bánk. Verím ale, že existuje tretia cesta: Opakovanie histórie 40. rokov 20. storočia. Vtedy naposledy sa FED takto angažoval v takzvanej pomoci trhom. V tej dobe bol FED zachránený defláciou a recesiou, ktorú priniesla presne tá politika, ktorá dnes spomaľuje cestu k zotaveniu a nazýva sa príliš veľa ľahko dostupných peňazí. História sa bude opakovať, pretože sa nedokážeme poučiť a prijať zmenu.”
 
 
Saxo Bank radí: Pripravte sa na dobrý štart v 4. štvrťroku, ale aj na protivietor na trhu aktív pri prechode do roku 2014. Steen Jakobsen dodáva: “Rok 2014 bude rokom očisty a prípravy na svet, ktorý je stále viac vyvážený, menej zapákovaný a ktorý aktívnejšie pomáha tej časti ekonomiky, ktorú sme počas tohto cyklu ignorovali: malým a stredným podnikom.”
 
 
Steen Jakobsen je hlavný analytik Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Výhľad na tretí kvartál 2014 od Saxobank

thursday
17.07.2014
Investície | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)