Zlato stráca na sile, dráma okolo amerického rozpočtu poľavuje Ako-investovat.sk .


Novinky z Washingtonu o dočasnej dohode a odvrátení technického bankrotu nemali v minulom týždni na komoditné trhy príliš veľký vplyv. Naopak, obchodníci s komoditami skôr dopredu očakávali vyriešenie celého amerického problému, čo sa prejavilo ako ďalší tlak na vzácne kovy. Cena medi sa prepadla až na dolnú hranicu svojho súčasného obchodného rozmedzia, a to najmä kvôli zníženiu dlhodobej cenovej predpovede. Naopak najlepšie sa darilo energetickému sektoru, ktorý už druhý týždeň po sebe ťahá dopredu zemný plyn a benzín.

 

Zmiešane sa viedlo poľnohospodárskym komoditám – zatiaľ čo súčasné momentum nahrávalo kakau a cukru, a obaja zástupcovia tak hlásia zisky už ďalší týždeň po sebe, kľúčové plodiny (s výnimkou pšenice typu Paris Milling) sa vypredávali. Od čiernomorského regiónu, cez Európu až po Spojené štáty sa totiž práve zhromažďuje úroda obilia. A keďže bola veľmi hojná, dostatočné budú tiež zásoby.
 
 
 
 
Rozdielne výsledky zaznamenal v uplynulom týždni energetický sektor. Keďže počasie bolo chladnejšie ako obvykle, podporilo to ceny zemného plynu. Zvýšený dopyt po tejto komodite zo strany elektrární dokonca mal na svedomí menšiu rally. Navyše október už päť rokov po sebe potvrdzuje, že ide o mesiac vysokých cien zemného plynu. A ani tento rok nesklamal. Dopyt po plyne sa bude ešte zvyšovať, pretože v Spojených štátoch už klope zima na dvere a zásoby plynu začnú od decembra do februára postupne klesať.
 
Práve rýchlosť ubúdania zásob bude mať na ceny plynu určujúci vplyv. V krátkodobom horizonte očakávame, že sa v najbližších pár týždňoch navýši jeho ťažba. Ceny plynu sa potom budú odvíjať od premenlivosti počasia a dopytu zo strany priemyslu. Hladina odporu by sa mohla dostať na 200-denný kĺzavý priemer a novembrový kontrakt na zemný plyn potom na 3, 87 dolára za therm.
 
 
 
Rástli aj ceny benzínu dodávaného z newyorského prístavu. Podporili ich hlavne dva faktory: pokles dopytu z rafinérií kvôli sezóne údržby a nižšie stimuly pre dovoz z Európy. Zisková marža sa totiž prepadla takmer k nule.
 
Dodávky ropy by mali v roku 2014 rásť, obavy z výpadkov však pretrvávajú
 
Pokles dopytu zo strany rafinérií viedol k relatívne slabším výsledkom ropy WTI, pretože týždenné zásoby zaznamenali najväčší skok za posledný rok. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej mesačnej správe očakáva, že produkcia ropy z krajín mimo zoskupenia OPEC porastie v budúcom roku o 1, 7 milióna barelov za deň. A to je najviac od 70tych rokov minulého storočia. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC tak bude môcť obmedziť svoju ťažbu, ktorá ešte nedávno dosahovala rekordných čísel.
 
Energetická agentúra si ale všimla aj to, že počas septembra produkcia OPECu klesla pod 30 miliónov barelov. K tomu došlo za posledné dva roky prvýkrát  - kvôli neustálemu narušovaniu dodávok z Iraku, Líbye a Nigérie. Ak sa pozrieme na rok 2014 a odhady IEA, ropa Brent by sa mohla pozrieť pod hodnotu 100 dolárov za barel. Všetko ale bude záležať na ďalšom politickom vývoji na severe Afriky aj v iných krajinách.
 
Navyše obavy z narušenia dodávok a vyhrotenie geopolitického napätia sa objavili aj potom, čo bol unesený a následne prepustený líbyjský premiér Alí Zajdán. Vďaka tomu vzrástla pri rope riziková prémia, a naopak výhľad rastu dodávok nemal na ceny čierneho zlata zásadný vplyv. Ropa sa tak počas minulého týždňa pevne držala okolo 110 dolárov za barel. A pretože jej zásoby v Spojených štátoch rastú a inde naopak dochádza k výpadkom, rozdiel medzi cenou ropy Brent a WTI už narástol na takmer 10 dolárov za barel. Ide pritom o najvyššiu hodnotu od tohtoročného júna.
 
 
 
Americkí politici sa zrejme čoskoro dohodnú, a zlato tak stráca podporu
 
Vzácne kovy sa v uplynulom týždni skôr predávali, pretože rozbroje okolo amerického rozpočtu  a dlhového stropu začali poľavovať. Politický debakel už nie je na programe dňa a kovom sa v súvislosti s rokovaniami vo Washingtone nepodarilo nabrať podporu. Teraz sa naopak objavujú správy o tom, že sa rysuje dočasná dohoda, a u vzácnych kovov tak nemožno vylúčiť ani hlbšie korekcie. Pozornosť sa teraz navyše vráti k špekuláciám, či a kedy začne americký Fed obmedzovať svoj ​​program nákupu aktív. To môže opäť viesť k rastu dlhopisových výnosov, čo nie je pre vzácne kovy a predovšetkým potom zlato vôbec dobrá správa.
 
Fyzický dopyt po zlate zo strany Ázie začala spomaľovať a súčasne (aj keď pomalým tempom) pokračuje redukcia burzovo obchodovaných produktov (EPT). Aj na trhu s opciami je zreteľné, že cena zlata bude v blízkej dobe skôr klesať. Súčasne v uplynulom týždni narástli náklady na ochranu pred vypredávaním pozícií, a teraz stoja podstatne viac, než obdobné býčie stratégie.
Zlato sa prepadalo a nepodarilo sa mu zotrvať v ustálenom tesnom rozmedzí 1278 až 1323 dolárov za uncu. To môže viesť až k pádu na 1233 dolárov za uncu.
 
 
 
Kakao je blízko pokorenia dvojročných maxím
 
Kakao si naďalej upevňuje svoje silné býčie momentum a jeho ceny narástli na najvyššie hodnoty za posledných 23 mesiacov. Za všetkým stáli výpadky dodávok a nižšia produkcia v západnej Afrike, ktorá obstaráva väčšinu svetových zásob. Nahromadili sa preto špekulácie, či zásoby vôbec stačia pokryť rastúci dopyt. Európski spracovatelia kakaa už oživenie dopytu zaznamenali, pretože v regióne sa začala spamätávať aj ekonomika. Ešte v júni bola cena kakaa na minime, konkrétne 2129 dolároch za tonu. Kontrakt futures s decembrovým dodaním však zdražel takmer o 30 percent na 2730 dolárov za tonu. Aj tak je to ale menej, ako maximum z roku 2011 a 3775 dolárov za tonu – vtedy prudký nárast cien odštartovala občianska vojna na Pobreží Slonoviny.
 
Rástla aj cena pšenice typu Paris Milling, ktorá vďaka silnému zahraničnému dopytu vystúpila na 200 eur za tonu. Naposledy sa za túto cenu obchodovala v júni. Podporu tejto pšenici poskytuje aj výhľad zimnej produkcie v Rusku a na Ukrajine. Došlo totiž k zhoršeniu prognóz, pretože sa oneskoril výsev polí a na mnohých miestach musel byť kvôli mohutným dažďom a podmáčanej pôde dokonca úplne zrušený.
 
Cena kukurice obchodovanej v Chicagu spadla na najnižšiu úroveň za posledné tri roky a od vlaňajšieho septembra sa dostala takmer na polovicu. Plodina síce utrpela kvôli správam o rekordnom jesennom zbere, ale na kolená ju zrazila až novina, že americká vláda začne obmedzovať podporu pre zložku biopalív v benzíne. V dôsledku toho by sa mohla výroba etanolu destilovaného z kukurice v budúcom roku znížiť na 13 miliárd galónov zo súčasných 13, 8 miliárd. Pomer cien medzi pšenicou a kukuricou narástol až na hodnotu 1, 58. Pšenica je tak v tomto ohľade najdrahšia od septembra 2010. A akékoľvek ďalšie navyšovanie tohto rozdielu by nakoniec mohlo poskytnúť podporu kukurici, ako lacnejšej alternatíve pšenice.
 
Meď obchodovaná na Londýnskej burze kovov (LME) klesala už druhý týždeň v rade. V nadchádzajúcom roku sa totiž očakáva rast zásob a panuje aj neistota o veľkosti ďalšieho dopytu – najmä kvôli politickému patu vo Washingtone a spomalení rozvíjajúcich sa ekonomík v posledných mesiacoch. Cena medi sa zasekla v relatívne tesnom rozmedzí 7000 až 7350 dolárov za tonu. Analytici oslovení agentúrou Reuters potom vo svojej predpovedi na ďalšie desaťročie navýšili svoje očakávania o osem percent na 6948 dolárov za tonu. Vychádzali najmä z toho, že by mala rásť nákladová inflácia a aj dopyt zo strany Číny, ktorá je najväčším svetovým odberateľom medi.
 

Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Zlý týždeň pre komodity - dolár posilnil a rástli aj zásoby

tuesday
05.11.2013
Trhy a makro | saxo

Cena zlata sa vrátila do normálu

wednesday
23.10.2013
Trhy a makro | saxo

Komodity - pozornosť sa presúva zo Sýrie na FED

wednesday
18.09.2013
Trhy a makro | saxo

Zlato je na ústupe, skončil sa býčí trh?

thursday
13.06.2013
Investície | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)