Posun vo Washingtone a dopady na obchody s VIX a Treasuries

15.10.2013  /  Radoslav Kasík
trhy-a-makro-spravy-ako-investovat

Náš starší obchod na long VIX sme podla článkov z minulého týždňa redukovali z troch štvrtín. Pravdepodobne je dobré už úplne uzavrieť pozíciu, i keď nie je vylúčené aj skomplikovanie situácie.

Druhý obchod v dlhopisoch je zatiaľ v miernom zisku. Čakali sme však od nich viac. Trade však stále podľa môjho názoru platí. Krátkodobo v prípade schválenia dohody v Kongrese môžu pocítiť tlak smerom nadol, rovnako ako dnes (včera boli kvôli Columbus Day dlhopisové trhy zatvorné).

Dohoda však nie je riešením, ale oddialením problému. Neistota a nedôvera na trhoch i v ekonomike preto zostane a bude mať vplyv na vývoj hospodárstva. V spojení so škodami napáchanými za ostatný mesiac možno predpokladať opäť pomalší rast americkej ekonomiky oproti očakávaniam a potenciálu v prípade vyriešenia politických otázok. Dôsledkom tohto všetkého bude ponechanie QE, ktoré bude podporovať dlhopisy. A o dva mesiace, ak nie skôr, máme washingtonské divadlo naspäť. Krátkodobo sa teda stále dívam na dlhopisy pozitívne napriek faktu, že dlhodobo nie sú atraktívnym aktívom.

 

Komentár k situácii vo Washingtone

 

Washington sa nepohol a môžeme konštatovať, že radosť zo štvrtka a piatka bola predčasná. Vtedy sa rysovali dva návrhy. Na jednej strane rokoval Boehner s Obamom, čoho výsledkom malo byť krátkodobé zvýšenie dlhového stropu, aby sa získal čas na vyjednanie väčšieho dealu na dlhšiu dobu so zásadnejšími zákonmi ohľadom rozpočtu. Druhým bol obojstranný návrh senátorov, ktorý obsahoval požiadavky oboch strán a predstavoval určitý kompromis medzi nimi. Ten mal zvýšiť dlhový strop do januára a zabezpečiť financovanie vlády do marca budúceho roka, no obsahoval nové automatické škrty pre prípad, že by nedošlo k dohode na oficiálnej fiškalnej konsolidácii.

 

Obe alternatívy stroskotali. Už v sobotu Boehner oznámil, že rozhovory s Obamom skončili bezvýsledne bez udania dôvodu. Neskôr senátni demokrati odmietli dvojpartajný návrh svojich kolegov.

 

Včera sa tak váha presunula na Senát, kde bremeno na seba zobrali tamojší lídri dvoch strán, Reid za Demokratov a McConnell za Republikánov. No ani tieto rokovania včera neviedli k hmatateľnému zaveru. 

 

Republikáni sa už aj vzdali zrušenia Obamacare, keďže pochopili, že na tomto poli nedosiahnu ani čiastkové víťazstvá. Ich pozornosť sa preto otočila na širšiu novelizáciu daňového systému, pokračujúce znižovanie výdavkov a podobne. Demokrati samozrejme tieto požiadavky odmietajú a dokonca požadujú riešiť fiškálne otázky cez zvýšenie daňových príjmov, čo je pre Republikánov absolútne neprijateľné. Republikáni už ostatné dni ťahajú za kratší koniec. Ich problémom je ich nejednotnosť, ktorá ústi do prílišného menenia požiadaviek, chýbajúcej stratégie a chýbajúcich jasne definovaných cieľov, ktoré by chceli dosiahnuť. To im berie body medzi verejnosťou i odbornými kruhmi, rovnako vo vyjdenávaní s Demokratmi. Ich preferencie sa prepadli na niekoľkoročné minimá.

 

Komentátori ale zostávajú naďalej optimistickí, že dohoda bude uzatvorená včas, v hodine dvanástej ako vždy. Stav trhov tomuto scenáru zodpovedá. Nepochybujem o ňom ani ja, keďže žiadna strana nemá záujem na bankrote a v Kongrese je určite dosť hlasov na schválenie nejakého kompromisu. Tlak zo všetkých strán je taký velký, že sa mu stále ťažšie odoláva. Okrem naštvanej verejnej mienky je stále hlasnejšie zahraničie (cez víkend vydala dosť ostrú kritiku Čína) a odborná verejnosť (MMF, rôzne skupiny v USA) či finančný svet upozorňujúci najmä na dopad na trhy cez možný kolaterálny krach, keďže poukážky sú najpouzívanejším nástrojom v repo obchodoch. Politika je však nepredvídateľná a americkí politici v ostatných rokoch predvádzajú, že sú schopní všetkého.

 

Pre tento týždeň si treba byť vedomý, že deal sa môže zrodiť kedykoľvek a nejakým takýmto spôsobom sa aj zrodí. Znenazdajky. Tento fakt bude limitovať i prípadné poklesy trhov, kde sa investori stále viac boja, že budú chytení dohodou mimo trhu. Zaujimavý môže byť až štvrtok/piatok, ak deal nebude. Stále nedôjde k bankrotu, keďže ministerstvo má nejaké peniaze na ruke, ale tento termín znamená, že nové emisie budú pozastavené, keďže dlh dosiahne strop, čiže nervozita a prípadná kapitulácia môže prísť. Možný default sa potom odhaduje až ku koncu októbra (medzi 22. a 31.).

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk