Ceny nehnuteľností v Bratislave Ako-investovat.sk .


Spoločnosť LEXXUS, a. s. vyhodnotila vývoj na bratislavskom trhu rezidenčných nehnuteľností za tretí štvrťrok 2013. 
 
Výkyvy cien voľných bytov a vývoj dopytu za posledný rok naznačujú, že dochádza k stabilizácii rezidenčného trhu. Nové projekty si navzájom prirodzene konkurujú nielen cenou a polohou, ale aj kvalitou dispozícií, veľkosťou  a štandardom bytov, kvalitou spoločných priestorov alebo okolím projektu. K slovu sa tiež dostáva energetická náročnosť objektov a úspora nákladov spojených s bývaním. Nastavenie správnej ceny však je a bude aj naďalej rozhodujúce pre vývoj predaja v každej etape projektu.
     
V nových projektoch môžeme považovať za jeden zo zdravých nástrojov, ktorým je možné ovplyvňovať dopyt, či reagovať na konkurenciu. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom bola priemerná cena predaných bytov nižšia o necelé 2%.
 
Niektoré nové projekty pristúpili po úspešnom začiatku predaja k úprave výhodných uvádzacích cien smerom nahor. K vyššej priemernej cene voľných bytov v projektoch prispieva tiež pretrvávajúci záujem o byty s nižšou cenou a byty menších kategórií i výmer.
 
Rezidenčný trh v Bratislave počas tretieho kvartálu nijako neprekvapil. Opäť boli najpopulárnejšie dvojizbové byty, tak v ponuke, ako aj v prípade dopytu. Viac ako polovica dnes voľných bytov reprezentuje na základe cien vyšší stredný segment. Ceny voľných bytov mierne vzrástli, priemerná cena bytov, pre ktoré sa rozhodli kupujúci bola však opäť o niečo nižšia, ako v predchádzajúcom kvartáli.  
 
 
Z 2 778 voľných bytov v projektoch tvoria najžiadanejšie dvojizbové byty 40%. Druhé v poradí sú trojizbové byty, ktoré sú v rezidenčných projektoch zastúpené 33%, za nimi nasledujú štvorizbové so 14%. Najviac voľných bytov sa v súčasnosti nachádza v petržalských projektoch. Ponuku doplnilo v treťom kvartáli 380 nových bytov v šiestich projektoch. Skladbou boli orientované na kategóriu dvojizbových bytov. Posledné byty dopredalo šesť už skolaudovaných projektov.
 
 
Počet predaných bytov za kvartál síce od začiatku roka klesá, bol však v treťom kvartáli vyšší, ako počas celého minulého roka. Nový byt si zaobstaralo v rezidenčných projektoch 544 kupujúcich. Najžiadanejšou veľkostnou kategóriou bol aj v uplynulom kvartáli dvojizbový byt s výmerou približne 50 m2. K projektom, ktoré za kvartál predali 20 a viac bytov, patrili najmä projekty Panorama City, prvá aj druhá etapa projektu Slnečnice, Rezidencia Machnáč a novšie projekty Papaver, DOMINO aj obytný komplex SVORNOSŤ.    
 
Na sekundárnom trhu pozorujeme obmedzenú ponuku štvor- a päťizbových bytov, zvlášť v druhom a piatom bratislavskom okrese. Usudzujeme, že dôvodom menšej ponuky je univerzálnosť a dlhšie užívanie týchto väčších bytov, a to v prípade dvoj-  aj trojizbových bytov. Kúpa veľkého bytu je často riešením bývania na desaťročia. 
 
 
Počas tretieho kvartálu bol dopyt po najžiadanejších kategóriách dvojizbových a trojizbových bytov na sekundárnom trhu, na rozdiel od predchádzajúcich kvartálov, vyrovnaný. Z interných štatistík realitnej kancelárie LEXXUS,  štatistík realitného portálu Ringo.sk a ďalších realitných portálov vyplýva, že väčšina dopytov je orientovaných na prenájom bytu.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Investovanie do nehnuteľností - sú výnosy z prenájmu atraktívne?

monday
17.02.2014
Reality | martin.gulka

Nehnuteľnosť ako ochrana pred infláciou?

friday
10.05.2013
Reality | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)