Fraška skončila, válka pokračuje Ako-investovat.sk .


Po 11 hodinách rokovaní sa stredu večer podarilo Obamovým demokratom na poslednú chvíľu odvrátiť štátny bankrot. Investorom sa tak potvrdili predpoklady z minulého týždňa,  keď v štvrtok index SP 500 reagujúc na dohodu stúpol skoro o 1,4 %. Dlhodobé riešenie fiškálneho problému je zatiaľ ešte v nedohľadne.

Po 16 dňovom vládnom výpadku , ktorý podľa Standard & Poor, stál štátny rozpočet už 24 miliárd dolárov, sa stredu večer podarilo Obalovým demokratom odvrátiť zničujúci bankrot,  iba niekoľko hodín pred vypršaním ultimáta. Po varovaní ministerstva financií, ktoré vyhlásilo, že pravdepodobne vyčerpá finančné prostriedky na chod štátu behom 1 dňa, schválil kongres plán na zvýšenie deficitu vládneho rozpočtu o 1,2 bilióna dolárov. Dohoda ktorá zaistila financovanie štátu do 15 januára splnila očakávania investorov na akciových trhoch, kde index SP500 stúpol štvrtok o 1,4%. Štátny bankrot bol odvrátený, zamestnanci môžu nastúpiť do práce kde dostanú spätne vyplatený čas strávený doma. Tí ,ktorí považujú toto riešenie za víťazstvo, by mali s oslavami ešte chvíľu počkať.

            Z celkového pohľadu je toto víťazstvo len bitkou v dlhotrvajúcej vojne medzi republikánmi a prezidentom Obamom podporovaným demokratmi. S blížiacimi sa voľbami do senátu, ktoré sa uskutočnia 4.11.2014 , sa tento konflikt bude len stupňovať. Súperiace tábory už nebudú môcť odkladať pálčivé otázky, ktoré chce každá strana riešiť inak. Pri zachovaní súčasných ekonomických podmienok ako sú nízke úrokové sadzby či slabý rast ekonomiky, americký rozpočtový úrad (CBO) predpokladá zvýšenie štátneho dlhu zo súčasných 73% HPD na minimálne 100% HPD v roku 2038. Bez potrebných reforiem sa tento trend nezastaví ani v ďalších dekádach, kedy podľa predpovede dosiahne dlh 150% HDP v roku 2059, 200% HDP v roku 2076 a 250% HDP v roku 2088.

            Napriek 4 biliónom dolárov, ktoré chce kongres ušetriť v nasledujúcich 10 rokoch, vyhliadky nie sú vôbec priaznivé. Komisia pre vyvážený federálny rozpočet (CRFB)  predpokladá , že bude potrebné nájsť ďalších 1,6 bilióna amerických dolárov na stabilizovanie a následné zníženie štátneho deficitu. Názory súperov v predvolebnom ringu na riešenie tohto problému sa však diametrálne odlišujú. Demokrati chcú získať skoro 1 biliardu dolárov zvýšením daní a výdavkov , a bojovať tak proti zvyšujúcej sa nezamestnanosti. Republikáni, ktorý považujú národný dlh za najväčšiu hrozbu, vidia naopak riešenie v znižovaní štátnych výdavkov a zabraňovaní únikov. Demokrati posilnení stredajším víťazstvom, a republikáni cítiaci podporu verejnej mienky v otázkach dlhu, deficitu a daní , sa rovnako cítia mať výhodu. Pred blížiacim sa volebným rokom, prakticky neexistuje snaha o dlhotrvajúce riešenie. Obe strany barikády vyzerajú byť momentálne viac zaujaté zbieraním politických bodov ako hľadaním dlhodobého fiškálneho riešenia. Ak by sa akýmsi zázrakom proti stojace strany rozhodli spolupracovať, mohli by spolu dosiahnuť skutočné riešenie. Pre teraz sa však treba uspokojiť s vedrom vody , ktorým treba uhasiť požiar, keďže obe strany dúfajú v úspešný volebný výsledok a presadenie svojej alternatívy väčšinou v kongrese. 

Autor: Lukáš Gánoczy, 18.10.2013

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)