Úroky na sporiacich účtoch sa znížili Ako-investovat.sk .


Sporiace účty sa svojimi úrokovými sadzbami nezdajú na prvý pohľad príliš ohurujúce, no sú veľmi vhodným produktom pre odkladanie si malých súm z každej vašej výplaty. Sporiace účty sa využívajú najmä na ukladanie finančnej rezervy. Každý by mal mať ľahko dostupnú a úročenú finančnú rezervu aspoň vo výške 3 až 6 mesačných platov pre prípad nepredvídateľných udalostí. Z toho dôvodu umožňujú niektoré sporiace účty možnosť nastavenia si automatických prevodov „nepotrebných peňazí“ z bežného účtu na svoj sporiaci účet. Banky v poslednom období znižovali sadzby na svojich vkladových produktov a nepostihnuté nezostali ani niektoré sporiace účty.

 

Aktuálna ponuka sporiacich účtov a ich úrokové sadzby:

 

 

ČSOB

Sporiaci účet Štandard je určený pre pravidelné aj nepravidelné sporenie s výpovednou lehotou 7 dní a minimálnym počiatočným vkladom 15 EUR.

 

Sporiaci účet Extra je určený pre pravidelné mesačné sporenie minimálne vo výške 15 EUR až 500 EUR s možnosťou mimoriadnych vkladov v celkovej sume max. do výšky 10 000 EUR za mesiac.

 

Sporiaci účet Depozit je určený pre nepravidelné sporenie s výpovednou lehotou 35 dní. Pri tomto účte je možné získať aj zvýhodnenú sadzbu 1,30% pri aktívnom využívaní bežného účtu.

 

OTP Banka

Sporiaci účet od OTP umožňuje pravidelné, ale aj nepravidelné sporenie, pričom min. vklad je vo výške 3 EUR. Bezplatný výber je možné zrealizovať v čase tzv. poplatkových prázdnin. Práve v závislosti od frekvencie poplatkových prázdnin sa odvíja aj úroková sadzba. Napr. ak sa poplatkové prázdniny opakujú v polročnej frekvencií, váš úrok je 0,60%. Ak sa poplatkové prázdniny opakujú v ročnej frekvencií, platný je úrok 1,10% a ak v dvojročnej frekvencií, tak vám prislúcha úrok 1,20%.

 

Prima banka

Prima banka a jej produkt Sporenie k osobnému účtu sporiteľom ponúka úrok až 5,0% ročne. Sporiť sa dá 12, 18 alebo 24 mesiacov. Za týmto atraktívnym úrokom sa však skrýva niekoľko podmienok:

  • obmedzená doba sporenia;
  • maximálna mesačná suma sporenia je 100 EUR a teda maximálne je možné na úrokoch za roky získať len 120 EUR (ešte mínus daň);
  • nie je možné zrealizovať dodatočný vklad počas doby sporenia;
  • počas doby sporenia nie je možné zrealizovať žiadny výber. Ak by som potreboval niečo vybrať zo sporiaceho účtu, automaticky sa sporenie zruší a doterajšia nasporená suma sa pripíše na môj osobný účet;
  • pred uzavretím zmluvy je potrebné určiť presný deň, kedy sa z môjho osobného účtu prevedie dohodnutá čiastka na sporiaci účet. V prípade, že nemám dostatok prostriedkov na osobnom účte, sporiaci účet sa automaticky zruší a doterajšia nasporená suma sa pripíše na osobný účet;
  • úrok je síce uvádzaný ako ročný, no zúčtuje a pripíše sa až na konci doby sporenia.  Nepočítajú sa úroky z úrokov.

 

Privat banka

Sporiaci účet od Privat banky je nastavený takým spôsobom, že sa dá sporiť len na vopred dohodnuté obdobie – 3, 6 a 12 mesiacov. Sadzba 0,18% p.a. je tzv. základnou úrokovou sadzbou. Na účte je možné získať aj vyššiu sadzbu ("až" 1,62% pri dobe sporenia 12 mesiacov) pri splnení dohodnutej podmienky, a tou je maximálne jeden výber štvrťročnej do výšky 30% aktuálneho zostatku na účte. 

 

SLSP

Minimálna suma sporenia je 10 EUR a maximálna 500 EUR s tým, že pri sporení existuje možnosť zrealizovať mimoriadny vklad do výšky 2500 EUR ročne. SLSP ponúka niekoľko typov sporiacich účtov. Okrem klasického sporenia k osobnému účtu, ponúka SLSP aj sporenia pre mladých, pre seniorov, alebo sporenie k osobnému účtu Exclusive.

 

Unicredit Bank

Sporiaci účet ŠE3 od Unicredit Bank je spôsob sporenia s garantovanou úrokovou sadzbou na 24 mesiacov. Účet si nevyžaduje pravidelné sporenie a teda nie sú stanovené maximálne mesačné splátky. Stanovená je iba suma vkladu, ktorá je úročená uvedenou sadzbou 0,70% p.a. a tou je maximálne 50 000 EUR. Časť úspor nad 50 000 EUR je úročená sadzbou 0,20% p.a.. Výber bez poplatku je možné zrealizovať dvakrát ročne do výšky 50% z vkladu vždy k 1.6. a k 1.12..

 

Sberbank

Sporiaci účet od Sberbank je určený pre pravidelné sporenie pri základnej úrokovej sadzbe 0,20% p.a. s mesačným pripisovaním úrokov. Zvýhodnenú sadzbu 1,30% p.a. je možné získať, ak klient nezrealizuje v príslušnom mesiaci žiadny výber, ak sporí čiastkou aspoň 20 EUR a ak zostatok na jeho sporiacom účte na konci mesiaca je nižší ako 20 000 EUR.

 

mBank

mBank ponúka dva typy sporiacich účtov s tým rozdielom, že k účtu eMAX klient získa platobnú kartu VISA. Pri sporiacom účte eMAX plus je možné pri splnení určitých podmienok získať zvýhodnený úrok až 2,00% p.a..

 

Zuno Bank ponúka svojim klientom tak isto dva typy sporiacich účtov.

Produkt Sporenie s úrokovou sadzbou 0,90% p.a. je vhodný pre tých, ktorí chcú realizovať vklady alebo výbery (elektronické) bez toho, aby to malo vplyv na sporenie a tak isto nie je určený žiadny minimálny vklad alebo zostatok.

 

Sporenie Plus ponúka úrok 1,30% p.a., avšak peniaze sa úročia len do výšky 30 000 EUR. Rozdielom medzi Sporenie a Sporenie Plus je v tom, že v druhom prípade síce sú prevody zdarma, no ak sporiteľ zrealizuje výber akejkoľvek sumy peňazí, tak za daný mesiac mu nebudú pripísané úroky. Pri oboch typoch sporenia sú úroky pripisované mesačne.

 

Pri sporiacich účtoch od Zuno Bank treba upozorniť, že od 4. novembra sa budú úrokové sadzby na oboch sporiacich účtoch znižovať o 0,10%.

 

BKS ponúka Online sporiaci účet s úrokovou sadzbou 1% p.a.. Pre zriadenie sporiaceho účtu je potrebné mať vedený v BKS aj osobný účet (spoplatnený sumou 3 EUR/mesiac). Pre zriadenie účtu je potrebné navštíviť niektorú z pobočiek BKS. Ku kapitalizácií úrokov dochádza 1x ročne vždy k 31.12..

 

Na záver by som ešte uviedol porovnanie aktuálnych sadzieb sporiacich účtov s prognózovanou infláciou. Makroekonomická prognóza Ministerstva financií SR očakáva v roku 2014 infláciu na úrovni 1,70%, v roku 2015 na úrovni 2,10% a v roku 2016 2,30%. Použitím geometrického priemeru sa dá zistiť priemerná ročná inflácia, ktorá vychádza 2,03% na nasledujúce tri roky. Takže, aby naše úspory na sporiacich účtoch nestratili na hodnote, je vhodné si vybrať taký sporiaci účet, ktorý ponúka aspoň 2,00% p.a..

 

Porovnanie úrokových sadzieb na sporiacich účtov s infláciou:

 

Z nášho grafu také zhodnotenie ponúka len kontroverzný Sporiaci účet k osobnému účtu od Prima banky. Avšak ostatné sadzby v porovnaní sú iba základnými sadzbami, čo znamená, že v niektorých bankách pri splnení určitých podmienok (otvorenie si aj osobného účtu, zrealizovanie platieb kartou, min. čiastka sporenia, min. zostatok, atď.) môžete získať aj vyššie sadzby, ktoré budú blízke alebo aj rovné inflačným dvom percentám.


Prima banka vraj sporiaci ucet - je to terminovy vklad s pravedilneym mesacny vkladom na vopred dohodnoute obdobie. A podla popisu viacere banky sa s tymto inspirovali ako ogabat konzervativny a financny nevzdelany slovac a NBS samozrejme nic nerobi Aspon poradcovia by v tom mohli robit poriadok, nie kazdy ma cas luskat diskusie profesionalov napr aj tu na ako-investovat.sk Pridal: Csaba Köböl dňa 19.10.2013 o 01:28
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Sporiace účty – porovnanie leto 2014

friday
25.07.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Úroky na termínovaných vkladoch - aktuálna ponuka

monday
14.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

BKS Bank - nová banka prišla s výhodným úrokom

wednesday
03.07.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Sporiace účty - porovnanie 2013

friday
21.06.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)