Akcie Google prekonali hranicu 1000 dolárov Ako-investovat.sk .


Pred pár týždňami spoločnosť Google oslavovala svoje 15. narodeniny. Konkrétne, písal sa dátum 27. september 1998 a Google začal reálne existovať a prepisovať históriu.  Keď Larry Page a Sergey Brin spustili prvý deň svoj vyhľadávač vyzeral takto:

 

 

Odvtedy však prešlo veľa času a Google medzitým vstúpil v symbolický piatok 13. augusta 2004 na burzu. Stal sa celosvetovo jeden z najúspešnejších start-up projektov celkovo. Google však už nie je iba vyhľadávač, ktorý sa väčšine ľudí zobrazí, keď spustia internetový prehliadač, ale je to obrovský technologický gigant a hlavne inovátor, ktorý sa stále usiluje rozširovať spektrum oblastí, ktorým sa venuje, z čoho pramení aj jeho úspech pred konkurenciou. To spoločnosti umožňuje dosiahnuť výsledky, ktoré určite potešia jej akcionárov tak ako tomu bolo tento uplynulý týždeň.

 

Spoločnosť Google vo štvrtok po ukončení obchodných hodín prezentovala výsledky za tretí kvartál 2013, ktoré prekonali očakávania analytikov, čo sa postaralo o to, že v priebehu piatkového obchodovania cena akcií Google po prvý krát prekonala hranicu 1000 $.  

 

Tržby spoločnosti za 3. kvartál predstavovali 14,89 $ mld., čo predstavuje 12 % medziročný nárast a 6 % medzikvartálny nárast. Ako vidieť z grafu, pre Google je jednoznačne najvýznamnejší jej core business stránka google.com, ktorá vyprodukovala 9,39 mld. $ tržieb. Čistý zisk predstavoval 2,97 mld. $, čo predstavuje čistý zisk na akciu EPS 10,74 $.

 

Tržby spoločnosti Google podľa segmentov:

 

Zaujímavý je aj graf znázorňujúci tržby podľa geografického hľadiska, pričom domáci trh v USA predstavuje až 45 % podiel na celkových tržbách spoločnosti. Pričom zo zvyšných 55 % predstavujú tržby z UK cca 10 %.  Zvyšok sveta (pokiaľ nepočítame USA) teda vytvorí na tržbách spoločnosti toľko ako domáci trh v USA.

 

Tržby spoločnosti Google podľa geografického hľadiska:

 

Pred zverejnením vyššie uvedených výsledkov vo štvrtok 17. októbra cena uzatvárala oficiálne na úrovni tesne pod 890 $ za akciu. Po zverejnení výsledkov však cena vyletela a obchodovanie v piatok ráno otvárala na hodnote 976,58 $ za akciu, pričom v priebehu dňa sa pozrela až k 1015,46 $ za akciu. Obchodovanie sa uzavrelo v piatok, tak ako môžeme vidieť na grafe, na hodnote 1 011,41 $ za akciu.

 

 

Pokiaľ sa pozrieme pre zaujímavosť viac do minulosti a ako štartovací dátum pre porovnávanie s inými technologickými spoločnosťami zvolíme vstup spoločnosti Google na burzu v auguste 2004, pri spoločnosti Google (modrá) sa dostaneme k nárastu + 833,80 %. Spoločnosti Microsoft (žltá) + 28,53 % a Yahoo (červená) + 16,85 % však v grafe prakticky zanikajú pri komparácií  s rastom spoločnosti Apple (zelená) + 3 204,48 % za rovnaké obdobie.

 

 

Rast ceny akcií pri spoločnosti Apple je v skutku impozantný. Keď pred niekoľkými rokmi sa hovorilo o tom, že Apple z hľadiska trhovej hodnoty predbehne Microsoft nebolo ešte všetko isté. Prišiel však máj 2010 a skutočne k tomu došlo. Spoločnosť Apple rástla až sa stala minulý rok najhodnotnejšou firmou na svete s trhovou kapitalizáciou na úrovni nad 600 mld. $.  Odvtedy sa toho však veľa zmenilo a medzera medzi trhovou kapitalizáciou spoločností Apple a Google už vôbec nie je taká výrazná. Môžeme teda začať uvažovať či sa Google podarí predbehnúť Apple. Aktuálne trhová kapitalizácia spoločnosti Google dosahuje 337,97 mld. $.

 

Trhová kapitalizácia Apple vs. Google:

 

Rozdiel sa teda zmenšuje, ale v princípe to nič nemusí znamenať. Rovnako ani Microsoft nespí a snaží sa napredovať! Technológie sú náročný sektor a jedna nová inovácia môže zmeniť smerovanie celého segmentu. Stačí si spomenúť, čo urobilo a ako zmenilo všetko napr. také uvedenie prvého iPhone (a ďalších jeho nasledovníkov).

 

Zdroje: google.com; businessinsider.com

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (6)

Súvisiace články

Facebook zarobí na jednom užívateľovi 1,72 dolára

saturday
02.11.2013
Akcie | koysjuraj

Microsoft prekonal očakávania, jeho akcie rastú

friday
25.10.2013
Akcie | koysjuraj

Mobilnú divíziu Nokie kupuje Microsoft - akcie Nokia vyleteli o 41%

tuesday
03.09.2013
Akcie | admin

Nokia znižuje stratu - sú jej akcie atraktívne?

friday
19.07.2013
Akcie | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)