Obchod s long pozíciou na americké dlhopisy pokračuje

25.10.2013  /  Radoslav Kasík

3.9.2013 sme v Acrosse odporúčali vstúpiť do vtedy dosť nenávidených amerických vládnych dlhopisov s dlhšou splatnosťou prostredníctvom pakovaného ETF UBT US. Dôvodom bol hlavne kontrariánsky prístup kvôli viacerým hroziacim rizikám. Nákupy boli uskutočnené v priebehu nasledujúcich dní v pásme 51-53 USD za akciu (nákupy sú označené v priloženom grafe ETF UBT US).

 

Väčšina rizika sa nematerializovala, no došlo k naplneniu najväčšieho rizika, a to zavretiu vlády a niekoľko týždňovému boju medzi kongresmanmi ohľadom zvýšenia dlhového stropu a financovania vlády. Toto dianie a hlavne jeho veľmi chabé riešenie si vyberá svoju daň na ekonomike USA.

 

Politické riziko spojené s divadlom vo Washingtone viedlo k odloženiu začatia znižovania QE FEDom, čo bol hlavný impulz pre nové nákupy vládnych dlhopisov investormi. Za predchádzajúcou korekciou dlhopisov v prvej polovici roka stála práve silnejšia ekonomika a stupňujúce sa očakávania znižovania stimulov zo strany centrálnej banky.

 

Aktuálne k dnešnému dnu je zhodnotenie ETF medzi 7 a 11,2%.

 

Graf vývoja pákového ETF UBT US –  zeleným kruhom je označený vývoj v septembri:

 

V pozícii naďalej zostávame zainvestovaní a očakávame ďalšie zisky. Na odloženie zníženia QE, pravdepodobne až na marec budúceho roka a možno aj neskôr, a čiastočné vyriešenie fiškálnych otázok reagovali hlavne akcie a dolár. Reakciu sme pozorovali aj na dlhopisoch, no zďaleka nie takú veľkú ako v prípade akcií. FED priamo prostredníctvom QE nakupuje dlhopisy.

 

Dôvody, prečo naďalej zostávame v pozícii a vidíme ďalší rast cien vládnych dlhopisov:

 

Od maxím dokázal výnos 30-ročných dlhopisov poklesnúť z 3,93% na súčasných 3,6%. Výnosy do konca roka vidíme na úrovni 3,35-3,4%, čo znamená okolo 5-8% potenciál pre UBT (viď. graf s výnosmi dlhopisov, kde je zeleným kruhom označený potenciálny cieľ).

 

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk