Microsoft prekonal očakávania, jeho akcie rastú Ako-investovat.sk .


microsoft

Spoločnosť Microsoft včera po 22 hodine SELČ (po uzatvorení trhov) prezentovala svoje hospodárske výsledky za prvý štvrťrok fiškálneho roku 2014 ktorý končil 30. Septembra.

 

Akcie uzatvárali obchodovanie na trhu NASDAQ na cene 33,72 USD, pričom v posledných dňoch cena napr. oproti pondelňajšiemu maximu 35,19 USD rozhodne poklesla . Nakoľko očakávania analytikov neboli veľmi optimistické, akcionárov však následne prezentované výsledky rozhodne potešili!

 

Pokiaľ to zhrnieme do niekoľkých hlavných bodov Microsoft dosiahol:

  • štvrťročné tržby vo výške 18,53 mld. USD (oproti očakávaný 17,79 mld. USD),
  • hrubá marža dosiahla 13,42 mld. USD,
  • operačný zisk vo výške 6,33 mld. USD,
  • čistý zisk predstavoval 5,24 mld. USD,
  • EPS 0,62 USD (očakávané EPS 0,54 USD).

Pokiaľ si to rozoberieme podrobnejšie, ako môžeme vidieť na nasledujúcom grafe tržby (orandžová) medzikvartálne poklesli, v konečnom dôsledku došlo však k nárastu čistého zisku na úroveň 5,24 mld. USD, oproti 4, 965 mld. USD v predchádzajúcom kvartáli. Podpísalo sa to aj pod pozitívny nárast EPS na 0,62 centov.

 

microsoft

microsoft

 

Ak sa pozrieme parciálne na vývoj jednotlivých segmentov, pre Microsoft sú jednoznačne či už v segmente Device and Consumer ale aj Commercial segmente najdôležitejšie tržby za licencie ktoré tvoria takmer 3/5 celkových tržieb spoločnosti.  Tržby za licencie (svetlomodrá krivka) v najdôležitejšom Commercial segmente (ktorí tvorí cca ½ celkových tržieb) dosiahli pozitívny medziročný nárast o 649 mil. USD (medzikvartálne však poklesli).

 

microsoft

 

Celkovo segment Device and Consumer dosiahol rast 4% na 7,46 mld. USD. Zaujme určite hodnota 1,2 mil. predaných Xbox zariadení a najmä fakt, že Surface tržby dosiahli 400 mil. USD, čo nie sú zase určite žiadne zlomené rekordy oproti tomu čo si Microsoft od toho sľuboval, ale je to 2x toľko predaných zariadení ako v predchádzajúcom štvrťroku. (Pre porovnanie však Apple dosiahol tržby za iPady 6 mld. USD so 14 mil. predaných zariadení.)

 

Celkovo Commercial segment dosiahol 10% rast tržieb v medziročnom porovnaní na 11,20 mld. USD. Je to však najnižšia hodnota oproti predchádzajúcim trom kvartálom, oproti poslednému kvartálu je to pokles až o 1 mld. USD.

 

microsoft

 

Na vývoj akcií sa toto všetko podpísalo veľmi pozitívne, keďže ako sme písali výsledky spoločnosť zverejňovala po ukončení obchodovania akcie uzatvárali obchodovanie oproti začiatku týždňa v červených číslach na cene 33,72. Ako však môžeme vidieť na grafe cena na NASDAQ trhu dnes pár minút po otvorení bola cca 35,94 USD čo predstavuje nárast 6,58 % .

 

microsoft

 

Microsoft sa rozhodne snaží diverzifikovať svoje podnikanie od osobných počítačov a počítačových serverov, čo však nie je ľahké konkurovať Google alebo Apple (Apple bude zverejňovať výsledky budúci týždeň). Microsoft stále môže ťažiť z toho, že väčšina počítačov vo svete beží na Windows čo mu môže poskytnúť stále dostatočnú podporu aj v segemente smartphonov a tabletov, kde to so spoločnosťou stále niekedy vyzerá ako keby išla z dažďa pod odkvap. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, kto zasadne do kresla CEO po augustovom prehlásení o odstúpení Steva Ballmera a či napr. akvizícia mobilnej divízie Nokie (o ktorej sme písali TU) prinesie želaný efekt a posilnenie pozície v oblasti smatrphonov a tabletov voči takým konkurentom ako je Google (o ktorého pozitívnych výsledkoch za tretí kvartál si môžete prečítať TU), prípadne ako dopadnú kvartálne výsledky Apple budúci týždeň.

 

Zdroje: microsoft.com; bloomberg.com; wsj.com; businessinsider.com; google.com/finance

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (7)

Súvisiace články

Facebook zarobí na jednom užívateľovi 1,72 dolára

saturday
02.11.2013
Akcie | koysjuraj

Akcie Google prekonali hranicu 1000 dolárov

saturday
19.10.2013
Akcie | koysjuraj

Zostane Nokia atraktívna aj po predaji mobilnej divízie?

wednesday
04.09.2013
Akcie | koysjuraj

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)