Porovnanie poplatkov slovenských bánk Ako-investovat.sk .


Poplatky bánk sú kontroverznou témou a práve kvôli poplatkom veľa ľudí banky odsudzuje. Problémom nie je len to, že banky si účtujú vysoké poplatky, ale aj to, že cenníky služieb sú netransparentné a pre mnohých ľudí nezrozumiteľné. Alebo určite sa už každému z vás stalo, že si banka vypýtala poplatok aj za takú činnosť, pri ktorej by ste to nečakali (napr. vklad hotovosti na účet, zistenie zostatku na účte cez bankomat alebo donedávna poplatok za vedenie úverového účtu a iné). Avšak treba si uvedomiť, že aj banka je podnikateľským subjektom, ktorý musí svoje nemalé náklady pokryť a koniec koncov dosiahnuť zisk.

 

No zároveň všetci vieme, že spôsob, akým to robí je veľmi sofistikovaný a rafinovaný. Preto je len a len na ľuďoch, či si o jednotlivých produktoch a službách bánk zistia viac a porovnajú si tieto produkty a služby aj s inými bankami, alebo hneď skočia na prvú „výhodnú“ ponuku z televíznej reklamy.

 

Aj keď úvod na vás možno pôsobí tak, že tento článok bude o kritike bankového biznisu, tak opak je pravdou, pretože mojím zámerom je iba porovnanie vybraných poplatkov bánk a porovnanie ich výšky medzi vybranými bankami so sídlom na území SR. Medzi poplatky, ktoré budem porovnávať, som zaradil tie, s ktorými sa ako klienti bánk najčastejšie stretávame.  

 

 

Ako prvý poplatok, s ktorým sa najväčšia klientov bánk najčastejšie stretáva, je poplatok za vedenie osobného účtu. V každej banke máme možnosť si zriadiť osobný účet, za ktorý musíme mesačne platiť určitý poplatok. V prvom grafe máme usporiadané banky podľa toho, koľko si pýtajú za vedenie osobného účtu.

 

Porovnanie mesačných poplatkov za vedenie osobného účtu:

 

Až 4 €/mesačne si pýta za vedenie osobného účtu Tatra banka a najmenej (2 €/mesiac) si účtujú ČSOB a Poštová banka. Dnes sú samozrejme v ponuke bánk rôzne balíky služieb k osobným účtom, ktoré sú vo veľkej väčšine prípadov mnohokrát výhodnejšie ako zriadenie si len osobného účtu. Preto si treba uvedomiť, že ak by sme sa bavili o balíkoch služieb, tak možno Tatra banka ponúka atraktívnejší balík služieb ako napr. Poštová banka. Lenže, ak sa bavíme iba o poplatkoch za vedenie osobného účtu, tak Tatra banku možno označiť za najdrahšiu.

 

Keďže k bežnému/osobnému účtu sa dnes automaticky viaže aj Internet Banking, aj táto služba je u niektorých bánk spoplatnená. To znamená toľko, že banka prefíkaným spôsobom zvyšuje poplatok za vedenie osobného účtu.

 

Porovnanie mesačných poplatok za používanie Internet Bankingu:

 

Za vedenie IB si z našej vzorky poplatok účtujú 4 banky. Ak si zriadite osobný účet v Prima banke alebo v SLSP a chcete využívať služby elektronického bankovníctva, tak v skutočnosti nebudete za vedenie účtu platiť 2,50 € (ako je to v prvom grafe), ale už je to 3,50 €.

 

Keď už máme osobný účet a aj zriadený Internet Banking, tak určite budeme realizovať aj nejaké platby zadávané elektronicky. Banka si účtuje poplatky aj za bezhotovostné debetné, či kreditné transakcie zadávané elektronicky. V grafe sa nachádzajú iba poplatky za debetné platby, pretože poplatky za kreditné sú skoro u všetkých bánk rovnaké ako za debetné. 

 

Porovnanie poplatkov za tuzemskú alebo SEPA platbu zadanú elektronicky:

 

Medzi týmito poplatkami síce nie je u jednotlivých bánk nejaký markantný rozdiel, ale každý cent sa počíta. Najdrahšie nás vyjdú tuzemské a SEPA elektronické platby u SLSP, u VÚB, u Sberbank a v Tatra banke.

 

Sem-tam sa nám v živote stane, že potrebujeme zrealizovať výber alebo vklad hotovosti na pobočke, a preto som do porovnania zakomponoval aj tieto poplatky.

 

Porovnanie poplatok za výber a vklad hotovosti na pobočke: 

 

Ako možno z grafu vidieť, za hotovostný vklad, alebo výber si banky účtujú pomerne vysoký poplatok. Aj v tomto prípade Tatra banku možno označiť za najdrahšiu, pretože za výber hotovosti na pobočke si účtuje až 2,50 € a za vklad až 1,50€.

 

Ak sme si zriadili v banke účet a plánujeme vyberať hotovosť nie len na pobočke, ale aj cez bankomat, alebo chceme v obchodoch za tovary a služby platiť kartou, potrebujeme si k účtu zriadiť platobnú kartu, ktorá tiež niečo stojí. Avšak tu by som porovnanie poplatkov za platobné karty bral trošku s rezervou, lebo nie každá banka ponúka tú istú značku/typ karty.

 

Porovnanie mesačných poplatkov za používanie platobných kariet:

 

Už po tretíkrát sa Tatra banka objavila na prvej priečke ako banka účtujúca najvyšší poplatok za službu. Poplatok 1 EUR/mesačne je za kartu značky Visa Electron, pričom za používanie tej istej karty si napríklad ČSOB účtuje 0,60 EUR/mesačne, čo je o 0,40€ menej ako v Tatra banke. 

 

Posledným poplatkom, ktorý som do článku zahrnul je poplatok za výber hotovosti z bankomatu. Pri tomto type poplatku banky rozlišujú, či peniaze vyberáte z ich bankomatu alebo z bankomatu inej banky v SR.

 

Porovnanie poplatok za výbery hotovosti z bankomatov:

 

Tatra banka po štvrtýkrát na prvej priečke. Za výber hotovosti zo svojho bankomatu si účtuje až 0,75 €, čo je v porovnaní s ostatnými bankami dosť vysoké číslo. Za výber hotovosti z bankomatu inej banky v SR si najviac účtuje Slovenská sporiteľňa, a to až 2 €. Do tohto porovnania by sa hodili aj poplatky za platbu kartou, ale tie sú u všetkých uvedených bánk veľmi podobné od 0,15 € po 0,20€ (iba SLSP).

 

Koľko teda zaplatíme spolu na poplatkoch, ak plánujeme v jednom mesiaci:

  • 2 výbery hotovosti z bankomatu našej banky,
  • jeden hotovostný výber na pobočke,
  • 4 bezhotovostné platby cez IB  a
  • 4 platby kartou za tovary a služby (plus samozrejme mesačný poplatok za vedenie účtu, za vedenie IB a za kartu) ?

 

Pri vyššie uvedených transakciách by sme najviac zaplatili v Tatra banke – až 9,50 € v jednom mesiaci ! Preto, ako som už spomenul na začiatku, sú v mnohých prípadoch lacnejšie tzv. balíky služieb k osobným účtom, pretože pri nich má klient vyššie spomenuté transakcie (a možno ešte aj iné ďalšie) za nižší poplatok ako keby by za každú službu platil zvlášť. Jednoducho je potrebné si vždy vypočítať, čo sa nám viac oplatí a kde je to najvýhodnejšie.


Martin ..ppf clanok ....nemás chut daj a podnikatelké učty ???? Pridal: mimo dňa 28.10.2013 o 08:21

Ja len dodám, že pri splnení úplne jednoduchých podmienok sa v ČSOB dá dosiahnuť tento záverečný balíček za 0 €. Mám tam účet, takže viem, o čom hovorím. Inak - mne osobne tam chýbajú pri porovnaní aj iné banky - mBank, ZUNO, Fio banka. Prečo sa do výberu dostali práve tieto? Pridal: Janett dňa 28.10.2013 o 08:29

Možno budú aj podnikateľské :)

Janett - som porovnával poplatky normálnych bánk so sídlom v SR. Nebolo by vhodné porovnávať internetové banky s normálnymi. Tam je obrovská priepasť v nákladovosti, ktorá sa odráža v cenách produktov a služieb. Zuno, mBank a možno aj Fio majú vedenie účtov (aj karty k tomu) a všetky bezhotovostné transakcie zadarmo. Pridal: martin gulka dňa 28.10.2013 o 08:52

a bude aj porovnanie balickov sluzieb? lebo solo sluzby dnes vyuziva malokto ..vobec sa to neoplati. Pridal: Peter Cmorej dňa 28.10.2013 o 13:34

Pridávam sa k Petrovi Cmorejovi - to porovnanie balíčkov by malo väčší zmysel. Pridal: Janett dňa 28.10.2013 o 14:22

NIe je to na jeden clanok. Balicky do tohoto dat by bolo neprehladne. Urobime este low cost banky, potom balicky a potom podnikatelske ucty. Pridal: filip glasa dňa 28.10.2013 o 15:43

toto je veľmi zavádzajúce hodnotenie... čudujem sa autorovi, že sa do toho pustil, je vidno, že nechápe poplatkom a poplatkovej štruktúre, pretože mám niekoľko účtov v rôznych bankách a ani jeden poplatok sa ma netýka... je to veľmi zavádzadzajúce... ale isto sa tým dajú ľahko obalamutiť jednoduchý ľudia :) ostatným odporúčam si zbehnúť priamo do bánk a nie sa nechať balamutiť týmito "finančnými expertmi" Pridal: Marek dňa 28.10.2013 o 21:59

Marek - takže na základe toho, že Vy neplatíte ani jeden z týchto poplatkov (čo neverím; určite ste sa už s niektorým zo spomenutých stretli) tvrdíte, že tento článok je zavádzajúci a že ja nechápem poplatkom bánk ? To asi nemyslíte vážne...
Ak máte niekoľko účtov a ani jeden z týchto poplatkov sa Vás netýka, tak asi máte zakúpené balíky služieb k osobným účtom, v ktorých máte niektoré transakcie zarátané v cene. Ale určite v cene nemáte napr. výber hotovosti na pobočke. Alebo výber hotovosti z bankomatu inej banky.
Ono väčšinou má klient možnosť si zriadiť buď iba osobný účet (bez ničoho, bez karty) alebo balík služieb k osobnému účtu. V prvom prípade musí za všetky možné transakcie platiť poplatky. V druhom prípade klient platí mesačný paušál a v cene má nejaké služby. Buď využije všetky služby naplno alebo nie. A aj keď máte balík služieb, tak v cene máte napríklad len 2-3 výbery z bankumatu vlastnej banky. Ale štvrtý výber je už spoplatnený (podľa poplatkov v článku). Takže neviem o akom zavádzajúcom hodnotení tu píšete. Pridal: martin gulka dňa 29.10.2013 o 13:35

Pri vklade na bežný účet FO v Tatra banke nie je žiaden poplatok za vklad. 1,5€ platí iba prí vklade na vybrané účty spoločností ako Orange, Telekom, ZSE .... Pridal: rzmxf dňa 30.10.2013 o 11:59

Pri vklade na pobočke na vlastný učet vedený v TB sa poplatok neplatí asi 3 roky späť určite, výber na pobočke je spoplatnený. Pridal: Peter dňa 05.11.2013 o 11:15

Prosím Vás diskutujúci, zároveň si preštudujte pravidlá slovenského jazyka. Slovné spojenie "nechápem poplatkom" vyvoláva vo mne pocit, ako keď niekto falošne spieva alebo škriabe nechtami o tabuľu. Je to bŕŕŕ'!.... Gramaticky má byť správne "nerozumiem poplatkom". Sloveso "nechápať" sa viaže so 4. pádom ( koho, čo ). Nechápem to, nechápem Ťa, nechápem otázku, nechápem svet,.... To, čo používa asi polovička mladej generácie Slovenska ( nechápem, kde to nabrali), väzbu s 3. pádom ( komu, čomu ) k slovesu "chápať, nechápať" je nesprávne. S 3. pádom sa viaže sloveso "rozumieť, nerozumieť" komu čomu. Nerozumiem tomu, nerozumiem Ti, nerozumiem otázke, nerozumiem svetu. Ďakujem, že to chápete a dúfam, že tomu rozumiete. :-) Pridal: Lucia dňa 09.11.2013 o 23:02

Ďakujeme za upozornenie, nabudúce si dáme pozor :-) Pridal: filip glasa dňa 11.11.2013 o 08:12

Ahojte, ja mám 365 banku a som veľmi spokojná neplatím žiadne poplatky a ani za vedenie účtu. Čo sa týka sporenia maju profukt syslenie kde je 3,62% p.a. Vrelo odporúčam teraz maju ešte akciu ak do konca roka spravíte účet získate hned na účet ZADARMO 10€ ????

Pozývam Ťa do 365, kde za založenie účtu s použitím môjho kódu získaš 10 €. Klikni na tento odkaz: https://365.bank/friend/lukas025459 kde máš napísané, čo máš urobiť. ????❤ Pridal: Jana dňa 02.12.2019 o 21:53
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:13 Komentáre Galéria (7)

Súvisiace články

Ktorý účet v banke si vybrať? Prehľad balíkov k bežným účtom

thursday
21.11.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Zuno, mBank a FIO - ktorá banka má najlepší účet bez poplatkov?

monday
18.11.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Slovenské banky - ratingy, kapitálová primeranosť a zlyhané úvery

sunday
16.06.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Slovenské banky – zisky a finančné ukazovatele

thursday
30.05.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Banky na Slovensku. Ktoré sú bezpečné ?

saturday
19.01.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)