Stručne a jasně o Exchange-traded fund Ako-investovat.sk .


ETF predstavuje investičný nástroj, ktorý sa stáva medzi investormi stále viac obľúbený. Čo to ale je ETF?

 

História ETF

Názov Exchange-traded funds môžme preložiť ako burzovne obchodované fondy. Predstavujú relatívne mladý investičný nástroj. Ich história sa začala písať v roku 1992, kedy komisia pre cenné papiere (SEC Securities Exchange Commision) schválila ponuku burzovne obchodovaných fondov. V USA sa s nimi obchoduje od roku 1993 na burze American Stock Exchange AMEX. Do Európy sa burzovne obchodované fondy dostali až v roku 2000.

 

Definícia ETF

ETF predstavujú, tak ako podielové fondy, formu kolektívneho investovania. Podobne ako podielové fondy sledujú vývoj podkladového aktíva, ktorým môže byť index, komodita, kôš akcií atď. Medzi podielovými fondmi a burzovne obchodovanými fondmi sú však určité rozdiely.

 

Obchodovanie

Pri podielových fondoch sa ich cena stanovuje raz denne, a to na konci obchodného dňa. Oproti tomu sa burzovne obchodované fondy obchodujú podobne ako akcie, a preto sa ich cena mení počas celého obchodného dňa. To zabezpečuje ich väčšiu likviditu, t.j. možnosť kedykoľvek počas obchodného dňa nakúpiť alebo predať dané ETF za aktuálnu cenu. Táto vlastnosť dáva investorom možnosť pre využívanie špekulatívnych obchodných stratégií, akými sú napr. krátke predaje, obchodovanie na margin a pod. Investori môžu taktiež vsádzať na krátkodobé cenové pohyby ETF počas obchodného dňa.

 

Diverzifikácia

ETF predstavuje dobrý spôsob ako dostatočne diverzifikovať portfólio. Na trhu je k dispozícii množstvo ETF, ktoré pokrývajú všetky hlavné indexy (Dow Jones, S&P, Nasdaq). Existujú ETF, ktoré sa zameriavajú na regióny (Európa, rozvojové trhy), jednotlivé krajiny (Japonsko, Kanada), špecializované odvetvia (technológie, energetika) a mnoho ďalších. Každé ETF zahŕňa mnoho titulov. Z toho dôvodu sa prepad hodnoty jedného titulu premietne len minimálne do celkového ocenenia ETF. 

 

Každé ETF má tzv. factsheet, ktorý obsahuje všetky dôležité informácie o danom ETF. Konkrétne z factsheetu fondu iShares MSCI Europe je jasne vidieť, kam daný fond investuje. Z hľadiska sektorovej alokácie to je oblasť financií (22,26 %), spotrebný tovar (13,66 %), zdravotníctvo (12,18 %), priemysel (11,64 %) atď.

 

Približne tretina prostriedkov je investovaných do spoločností z Veľkej Británie, 15 % do spoločností z Francúzska, necelých 14 % do spoločností zo Švajčiarska atď. (viď nasledujúci graf). 

Sektorová alokácia (iShares MSCI Europe)

Zdroj: BlackRock Advisors

Krajiny (iShares MSCI Europe)

Zdroj: BlackRock Advisors

Okrem týchto informácií obsahuje factsheet mnoho ďalších, akými sú napr. informácie o správcovi fondu, o výkonnosti fondu v porovnaní s benchmarkom, o nákladoch fondu atď., čo zabezpečuje jeho dostatočnú transparentnosť. 

 

Náklady

ETF sú väčšinou pasívne riadené fondy, a preto sú náklady spojené s investovaním do ETF podstatne nižšie ako pri mnoho otvorených podielových fondoch. Pri ETF nie sú žiadne vstupné a výstupné poplatky. Poplatok si účtuje len obchodník s cennými papiermi pri kúpe a predaji ETF. Okrem toho sa platí manažérsky poplatok, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 0,05 % do 0,5 %. Pri ETF, kde je zostavenie portfólia zložitejšie, sa môže manažérsky poplatok pohybovať na úrovni 1 %. V tomto prípade ide väčšinou o pákové ETF.

Konkrétne pri fonde iShares MSCI Europe je total expense ratio (ukazovateľ celkovej nákladovosti) 0,35 % p. a.

Investície do ETF sa stávajú čoraz viac atraktívnejšími hlavne z dôvodu veľkej diverzifikácie a nízkych poplatkov. Zaujímavé sú hlavne pre začínajúcich investorov, prípadne pre investorov, ktorí nemajú čas pravidelne sledovať vývoj cien jednotlivých akcií na burze.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)