Horšie dáta a nižší objem likvidity tlačia ECB k akcii Ako-investovat.sk .


Napriek tomu, že eurozóna sa v druhom kvartáli dokázala vymaniť z recesie a predstihové indikátory (PMI, IFO) naznačujú ďalší rast, je ekonomické oživenie v jednotnej menovej oblasti stále krehké. Potvrdili to aj dáta z minulého týždňa, podľa ktorých prišlo v októbri k ďalšiemu spomaleniu inflácie pri súčasnom raste miery nezamestnanosti.
 
Inflácia v eurozóne v októbri klesla na úroveň 0,7 % a v porovnaní s vlaňajškom tak bola nižšia o 1,8 percentuálneho bodu. K poklesu inflácie prispeli najmä ceny energií, ktoré boli v októbri o 1,7 % nižšie než pred rokom. Ich pokles môže súvisieť aj so silným eurom v posledných týždňoch. Spomalenie zaznamenal aj rast cien potravín. Inflácia tak zostáva hlboko pod cieľom ECB, ktorý je na úrovni 2,0 % r/r. Prehľad inflácie podľa krajín bude zverejnený až o 2 týždne.
 
Negatívne prekvapila aj miera nezamestnanosti, ktorá v septembri po sezónnom očistení v eurozóne vzrástla na 12,2 %. Smerom nahor boli revidované aj dáta predchádzajúce mesiace. Na slabé dáta reagovalo aj euro, ktoré oslabilo z 1,37 na 1,35 USD. Horšie dáta zvyšujú tlak na ECB, aby prijala ďalšie kroky na podporu ekonomiky. Navyše, objem likvidity, ktorú ECB dodáva do systému, sa postupne znižuje v dôsledku predčasného splácania pôžičiek z tendrov LTRO niektorými bankami (objem likvidity poskytnutej ECB na trh tento rok klesol z vyše 1 bilióna EUR v januári až na 600 miliárd). Nižší objem likvidity na trhu pritom podľa ECB predstavuje riziko pre vývoj krátkodobých medzibankových úrokových sadzieb, ktoré by sa pod jeho vplyvom mohli zvýšiť.
 
 
Časť trhu kvôli horším dátam očakáva, že ECB by už na tohtotýždňovom zasadnutí mohla ohlásiť ďalšie opatrenia na uvoľnenie menovej politiky. Tými by mohlo byť napríklad zníženie základnej sadzby o 25 bodov na 0,25 % (avšak pri súčasnom ponechaní depozitnej sadzby nezmenenej na 0,00 %). Takéto opatrenie by však bolo iba kozmetického charakteru a zrejme by nemalo na trhy výraznejší vplyv. Ako najefektívnejšia sa preto javí možnosť ďalšieho dlhodobého tendra LTRO, ktorým by ECB opätovne zvýšila likviditu na trhu. Možnosť takéhoto kroku v minulosti na tlačových konferenciách potvrdil aj prezident ECB Mario Draghi.
 
Najpravdepodobnejšie zatiaľ vyzerá alternatíva, že ECB na tohtotýždňovom zasadnutí ponechá sadzby nezmenené a prípadné ďalšie opatrenia oznámi až v decembri, kedy bude zverejnená jej inflačná prognóza na rok 2015. V prípade, že by inflačné očakávania zostávali pod cieľom ECB, prikročila by táto zrejme k ďalším opatreniam.
 
V najbližšom čase tak pre vývoj eura voči doláru stále prevažujú riziká smerom nadol: jedným je spomínaná možnosť ďalších opatrení zo strany ECB, ktoré by tlačili na oslabovanie eura. Na druhej strane zostáva otvorené aj prípadné obmedzenie objemu kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FED-u buď koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku – čo by taktiež hralo v neprospech eura.
 
Z týždenného komentáru SLSP

Mam rovnaky nazor ohladne sadzieb - treba ich znizit. Ohladne noveho LTRO som skeptickejsi. Nedokazem posudit, ze kolko banky realne z tej masy 1 biliona potrebovali kvoli problemami s likviditou a kolko si zobrali na spekulaciu (a obratom kupili vynosnejsie statne dlhopisy, resp. ine aktiva). Teraz sa spekulacia bude robit vyrazne tazsie. Je malo aktiv, ktore pri rozumnej splatnosti a ako-tak akceptovatelnom riziku prinasaju solidny vynos. Aj predcasne splatenie uz 400 mld svedci zrejme o tom, ze banky mali problem s reinvesticiou pozicanych penazi, tak ich radsej vratili. LTRO pomoze, ale neviem aka uloha sa od neho ocakava - riesenie likvidity alebo znizenie vynosov. Pridal: Mojmir Hojer dňa 05.11.2013 o 16:43

Mojmír, prečo súhlasíte so snižovaním sadzieb ? Už teraz/doteraz bola politika EBC až príliš expanzívna a vlastne mne sa nezdá že by priniesla riešenia, ktoré si stanovila. Mne to pripadá ako keby sa iba "kúpil čas" tým, že ECB ponúka lacné peniaze a svojim spôsobom aj zachránila niektoré banky.

Inak jak to, že pri takto lacných peniazoch je tak nízka inflácia ?? Pridal: martin dňa 05.11.2013 o 21:13

Mnoho ľudí má presne opačný názor a to, že politika ECB je príliš reštriktívna. Jeden z takých názorov napríklad tu:
http://blog.etrend.sk/standardna-chyba/2012/09/27/znamena-pedal-na-podlahe-vzdy-prilis-vysoku-rychlost/
To je aj čiastočná odpoveď na otázku prečo je nízka inflácia.
Pridal: filip glasa dňa 06.11.2013 o 06:47

Prečo súhlasím so snižovaním sadzieb ?
Pretože úlohou ECB je hlavne menová politika.
V kríze rieši samozrejme likviditu a celkovú celistvosť Eurozóny, ale menovú politiku rieši stále. A som presvedčený, že tak ako je úlohou ECB nedopustiť vysokú infláciu (inflačný cieľ je 2%), tak nesmie dopustiť defláciu. No a aby nedopadla Európa ako Japonsko, ktoré sa v deflácii zmieta x rokov, tak v prípade, že je inflácia 0,7% nie je dôvod neznížiť sadzby.
A ohladne restrikcie, ci expanzie.
Z mojho pohladu je efekt LTRO ovela vacsi ako znizenie sadzieb z 0,5% na 0,25%.
Áno, som si vedomý, že veľa zla v USA bolo spôsobené prostredím nízkych úrokových sadzieb po r.2001. Aj keď samotné nízke sadzby neboli jediným dôvodom neskoršej krízy. Z môjho pohľadu tým bolo hlavne (slušne povedané) finančné inžinerstvo v podobe rôznych derivátov a "genialnych" produktov, resp. skoro neexistencia rozdielu medzi investicnym a retailovym bankovnictvom.
Pridal: Mojmir Hojer dňa 06.11.2013 o 10:46

Tak ma vyslysali a znizili sadzby. Ale z reakcie trhu nemam radost. Kam az pojdu tie akcie ? Pridal: Mojmir Hojer dňa 07.11.2013 o 14:19

Ok, znížila sa sadzba o 0,25%, ale čo tým ECB získa ? O čo vlastne ide ECBčke teraz ?
Pridal: cks dňa 07.11.2013 o 15:29
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:6 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Zníži FED Kvantitatívne uvoľňovanie do pol roka?

tuesday
26.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila základnú sadzbu na 0,25 %

thursday
07.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila úrokové sadzby, naznačila ďalšie opatrenia

thursday
02.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)