Je na amerických akciách bublina? Ako-investovat.sk .


V utorok, kedy po správach o maloobchodných predajoch a cenách rezidenčných nehnuteľností vzrástol index S&P 500 o 0, 6 percent, som prvýkrát získal pocit, že tu máme bublinu. To u mňa nie je len tak, pretože v posledných rokoch som pristupoval k akciám celkovo pozitívne a v porovnaní s ostatnými som aj bagatelizoval menovú politiku a jej vplyv na akcie. Ale časy sa menia a ja sa obávam, že americký FED premárnil jedinečnú príležitosť na obmedzenie svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.
 
Nedostatok rastovej korekcie
 
Čo mi začína robiť starosti, je naliehavosť, s ktorou akcie aj naďalej rastú bez ohľadu na dáta. Obzvlášť absencia väčších korekcií rastu predstavuje varovný signál. V poslednom roku nastala najväčšia rastová korekcia S&P 500 po tom, čo sa 22. mája v Kongrese rozhovoril Ben Bernanke. Prvýkrát naznačil, že FED začína pripravovať obmedzenia kvantitatívneho uvoľňovania. V nasledujúcom mesiaci poklesol S&P 500 o 5, 76 percent, čo sa týka zatváracích cien (pozri graf nižšie).
 
 
BlackRock vidí bubliny
 
To isté si myslí zrejme aj Larry Fink. Pred dvoma dňami vyhlásil, že BlackRock znovu vidí na trhoch bubliny. Na panelovej diskusii v Chicagu tiež prispel svojou troškou o FEDovských nákupoch dlhopisov. “Je absolútne nevyhnutné, aby sa FED začal krotiť.“ Pod to sa pokojne podpíšem.
 
Fiškálny deficit sa rýchlo zmršťuje a pribúdajú pracovné miesta v súkromnej sfére. Ekonomika, ktorá rastie o dve percentá, by nemala byť podporovaná programom na odkúpenie dlhopisov v hodnote 85 miliárd dolárov. Jej rozpočtový deficit sa zmenšuje a onedlho už bude FED v podstate monetizovať celú expanzívnu fiškálnu politiku americkej vlády. Ďalším znakom prehrievanie trhov je výška úrokov firemných dlhopisov, s ktorou sa investori uspokoja v porovnaní so štátnymi dlhopismi. Rozdiel medzi nimi sa významne znížil a výsledkom je neskutočný nárast objemu emisií firemných dlhopisov, ktorý rastie do historických maxím.
 
Zmes hlavných ukazovateľov
 
Ďalšou nemilou vecou na súčasnom býčom trhu, najmä v uplynulých štyroch mesiacoch, je fakt, že nám nenápadne klesá Barometer chemických aktivít (pozri graf), ktorý signalizuje spomaľovanie americkej ekonomiky. Nie je bez zaujímavosti, že tento barometer koliduje s oficiálnejším Hlavným indexom Conference Board, ktorý v auguste medziročne stúpol o 4, 2 percenta a je najvyššie od októbra 2011.
 
Keď k tomu pridáme firemné výhľady na rok 2014, nerušený býčí trh sa rozhodne zaručiť nedá. Korekcia proste niekedy prísť musí a môže sa to stať čoby nevidieť. Index volatility VIX sa za posledných päť obchodných seáns otočil a to môže byť ďalším varovaním.
 
 
Padne S&P 500 na 1650 bodov? Prečo nie?
 
Valuácia S&P 500 je z hľadiska dvanásťmesačného forward P/E (predpokladaný budúci pomer ceny akcie a zisku na ňu pripadajúcu) najvyššia od roku 2010. Hranica forward P/E 15 bola bez problémov pokorená a v stredu uzavrel S&P 500 na hodnote 1763, 31 (pozri graf nižšie). Ak mám pravdu v tom, že korekcia je za dverami, potom prvou dôležitou psychologickou hranicou je 1700 bodov. Tú ale podľa mňa S&P neobháji a ďalšou zastávkou bude zhruba hranica 1650 bodov, kde snáď S&P nájde podporu.
 
Pád na 1650 bodov by ale len zodpovedal korekcii o 6, 4 percent, čo by bolo celkom málo. Pokiaľ ale kóta 1650 nevydrží, potom sa ponúka zostup s pravdepodobnou podporou na 1630 bodoch.
 
 
Na záver by som ale rád zdôraznil, že dlhodobo som aj naďalej u akcií na strane býkov. Ceny dlhopisov oproti cenám akcií budú podľa môjho názoru leitmotívom nasledujúcich dvoch rokov. Krátkodobo ale očakávam prievan korekcie a po pravde povedané, je ho aj treba.
 
Autor:  Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)