ECB znížila základnú sadzbu na 0,25 % Ako-investovat.sk .


ECB dnes znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na úroveň 0,25 %. Depozitná úroková sadzba však do záporných čísel neklesla – zostala nezmenená na úrovni 0,00 %. Marginálna sadzba klesla z 1,00 % na 0,75 %. Prišlo tak k miernemu zúženiu koridoru sadzieb.

 

Vývoj úrokových sadzieb ECB a medzibankových sadzieb EURIBOR:

 

 

Hlavným dôvodom pre zníženie sadzieb bol pokles inflačných tlakov v ekonomike, ktorý sa prejavil aj v októbrovej miere inflácie. Tá v eurozóne klesla na 0,7 % medziročne – čo je výrazne pod inflačným cieľom ECB (2 %). Podľa Maria Draghiho je pritom možné, že eurozónu čaká dlhšie obdobie nízkej inflácie. Napriek tomu podľa Draghiho deflácia eurozóne nehrozí. Novú inflačnú prognózu by mala ECB predstaviť už v decembri. Riziká pre vývoj ekonomiky pritom zostávajú pod2a ECB skôr smerom nadol.  

 

Zníženie sadzieb trhy prekvapilo, keďže väčšina účastníkov trhu očakávala sadzby bezo zmeny (časť trhu zníženie čakala, skôr však až v decembri). Euro tak reagovalo oslabením z úrovne 1,35 USD na levely pod 1,34 USD. Naopak, akcie na správu reagovali rastom. V rámci dlhopisového trhu bola reakcia miernejšia, pričom pokles zaznamenal skôr krátky koniec krivky.

 

Guvernéri sa okrem zníženia sadzieb dohodli aj na predĺžení obdobia, počas ktorého bude dopyt bánk po likvidite plne uspokojovaný (tzv. full allotment). Jeho skončenie sa tak posúva z polovice roku 2014 na polovicu roka 2015.  

 

Na rokovaní podľa Draghiho guvernéri diskutovali aj o ďalších možných opatreniach (vrátane možného zníženia depozitnej sadzby). O možnosti ďalšieho LTRO sa guvernéri rozprávali iba okrajovo. Okrem toho ECB opäť potvrdila svoj výhľad pre úrokové sadzby (tzv. forward guidance), podľa ktorého by sadzby mali zostať na súčasných alebo nižších úrovniach počas dlhšieho časového obdobia.

 

Už na budúcom zasadnutí by mala ECB predstaviť svoje nové ekonomické prognózy. ECB môže pristúpiť k dodaniu likvidity do systému prostredníctvom ďalšieho tendra LTRO. Jeho pravdepodobnosť však po predĺžení obdobia, počas ktorého bude dopyt bánk po likvidite plne uspokojovaný za fixnú sadzbu (tzv. full allotment), sa o niečo znížila. K zníženiu depozitnej sadzby by ECB zrejme pristúpila iba v prípade výraznejšieho zhoršenia situácie v ekonomike.

 

Martin Baláž, analytik SLSP


Z textu vyznieva, že depozitná sadzba by mohla byť aj záporna, avšak nie je. To je naozaj možné niečo takéto ? Ako ja viem, depozitná sadzba je sadzba, ktorú dostane banka, ak si cez noc uloží v centrálnej banke peniaze. Ak by bola záporná, to by akože za vklad musela zaplatiť ? Mne to príde nelogické, alebo tomu zle rozumiem ? Vdaka. Pridal: asdf dňa 07.11.2013 o 17:02

Myslím, že čisto teoreticky môže byť a hej potom by banky museli platiť centrálnej banke.
Osobne to vidím tak, že by sa to bankám muselo oplatiť, teda ostatné aktíva by museli byť maximálne nevýhodné na investíciu peňazí (musela by byť na trhu maximálna depka ohľadom budúceho vývoja, resp. chaos).
Na druhej strane, týmto by zase chcela centrálna banka donútiť ostatné banky investovať peniaze do ostatných aktív, čím by im neležali len tak v bilancii a v princípe by fungovali ako obeživo. Pridal: Matej1992 dňa 07.11.2013 o 18:23

Zaporna sadzba je uplne realna. Dovodom je to, aby ECB motivovala komercne banky poziciavat peniaze a nie, aby si ich ukladali u nej.
Napokon zaporne sadzby uz boli, aj v Eurozone. Aj ked z ineho dovodu. Pridal: Mojmir Hojer dňa 08.11.2013 o 08:33
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Európska centrálna banka dnes znížila úrokové sadzby

thursday
05.06.2014
Trhy a makro | maria

Horšie dáta a nižší objem likvidity tlačia ECB k akcii

tuesday
05.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)