Musí byť firma do troch rokov v zisku? Aký zmysel majú daňové licencie? Ako-investovat.sk .


Minister financií včera predstavil návrh toho, ako by mali vyzerať daňové licencie. Najnižšia výška tejto novej dane by bola 480 eur ročne pre malé firmy. Platila by ju aj stratová firma s tým, že keď sa dostane do zisku, daň zo zisku si zníži o už zaplatenú daňovú licenciu. Háčik je v tom, že si o zaplatenú daňovú licenciu môže znížiť daň len do troch rokov. Inak povedané, ak do troch rokov firma nevytvorí zisk, zo zálohy na daň sa stáva doslova daň zo straty.  

 

Navrhovaná výška daňových licencií:

Neplatca DPH, obrat do 500 tis. eur 480 eur ročne
Platca DPH, obrat do 500 tis. eur 960 eur ročne
Obrat nad 500 tis. eur 2880 eur ročne

 

Prečo práve tri roky? Sú všetci podnikatelia, ktorí sú v strate viac ako tri roky, podvodníci? Rozhodne nie. Dostať sa do zisku do troch rokov po väčšej investícii alebo po založení firmy je práve naopak skôr nadpriemerný výkon. Firmu si totiž málokedy zakladáte s istotou. S istotou, že budete mať dosť zákaziek, že tržby prekonajú bod zlomu, že výdavky udržíte na uzde.

 

Ziskovosť firmy, investície alebo projektu do troch rokov znamená, že by ste museli mať návratnosť kapitálu vyše 30 % čo je rozhodne nadpriemer. Na FinState máme na hlavnej stránke súhrnné štatistiky vyše 5000 väčších slovenských firiem. Priemerná návratnosť týchto firiem je 7,19 %, čo znamená, že každé euro, ktoré dáte do firmy, sa vám vráti o 14 rokov. 

 

Priemerná návratnosť kapitálu 5432 najväčších slovenských firiem je 7,19 %:

Finstat.sk

 

Uvažovať spôsobom, že firmy musia byť vždy ziskové do troch rokov, inak sú to podvodníci, čo nechcú platiť dane, je teda nezmysel. Samozrejme, existuje veľa výnimiek, kedy tento príklad neplatí. Napríklad ak firma nemá vysoké investície, nemá vysoké fixné náklady. Vtedy samozrejme môžu byť návratnosti vyššie, ale spoločnosti s vysokou návratnosťou kapitálu sú skôr výnimkou než pravidlom.

 

Potom ma ešte napadli aj spoločnosti, ktoré robia štátne zakázky. Tie tiež môžu mať vysoké ROE. Možno je pán minister v styku práve s týmito firmami a na ich príklade zistil, že najneskôr do troch rokoch musí byť každá firma v zisku :-)

 


Ten posledny odstavec ma dostal ;-), fakt je to mozno len dan na firmy, o ktore uz neni bez tak posratane vdaka kamaratom rozdavajucim statne zakazky.

Super clanok, tie cisla Slovenskych firiem su cca rovnake s dlhodobou navratnoustou S&P500 okolo 7% p.a. Pridal: Daniel Kekenak dňa 12.11.2013 o 13:33

taky vyznam maju ze stat si vybrat viac ako sa mu dari. co tam potom ze to sposobi rusenie zivnosti a podobne. Pridal: robopol dňa 15.11.2013 o 12:40

Kažimír vie čo robí. Jedným zákonom množstvo ľudí odradí od podnikania a druhým zničí rodiacu sa konkurenciu monopolu SMER-u. Okrem toho voči zahraničným firmám vzhľadom na vstupné náklady miestne malé a stredné firmy nebudú mať už žiadnu šancu konkurovať nech podnikajú v čomkoľvek. Tradícia podporovať viac cudzie ako vlastné firmy je na Slovensku odjakživa.
Pridal: jacko dňa 01.12.2014 o 15:50
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Firmy ktoré zaplatili najviac na daniach za rok 2014

tuesday
28.07.2015
Podnikanie | martin.gulka

Rekordný počet novozaložených firiem - v októbri vzniklo vyše 4000 spločností

monday
11.11.2013
Podnikanie | admin

Rozdelenie tržieb slovenských firiem

wednesday
02.10.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)