Komodity: najviac utrpeli priemyselné kovy Ako-investovat.sk .


​Väčšina svetových investorov si v priebehu uplynulého týždňa snažila „urvať“ svoj ​​diel a nakúpiť akcie Twitteru ešte pred jeho vyhecovanou, ale nakoniec aj veľmi úspešnou primárnou emisiou. Medzitým ich však prekvapila Európska centrálna banka, ktorá zrazila svoju základnú úrokovú sadzbu na polovicu. Zdôvodnila to tým, že musela zareagovať na klesajúce spotrebiteľské ceny. Práve tie by mohli ohroziť už tak krehké oživenie naprieč eurozónou. V Spojených štátoch potom na štvrťročnej báze posilnil trh práce a tvorba pracovných miest dokonca prekonala odhady. Všetky vymenované udalosti prispeli k oslabeniu eura, najmä voči japonskému jenu a americkému doláru.
 
Komodity sa už tri týždne po sebe nedokázali vymaniť z mínusových hodnôt. Index DJ – UBS dokonca narazil na najnižšiu úroveň za takmer tri a pol roka. A zatiaľ čo zásoby rastú, dopyt s týmto trendom nekorešponduje. Ceny tak padali u všetkých troch sektorov a väčšina komodít má teraz zápornú návratnosť, počítajúc od začiatku roka. Výnimku si pripísali iba kakao a paládium.
 
 
Priemyselné kovy pod tlakom, vzácne kovy naopak s podporou
 
Čo sa týka sektorov, najviac citeľné straty utrpeli priemyselné kovy. Naopak vzácne kovy sa celkom držali, hoci sa objavovali veľmi odlišné signály a správy. Nakoniec sa však zlato aj striebro zasekli vo svojich ustálených rozmedziach a navyše ešte v zápornom teritóriu.
 
Nižšie sa ocitli aj ceny kľúčových plodín, na čele s pšenicou a kukuricou z burzy Chicago Board of Trade (CBOT). Správa americkej vlády, ktorá vyšla až v piatok popoludní, totiž potvrdila zásadný obrat a dramatický nárast zásob. Podmienky pre pestovanie boli v Spojených štátoch takmer ideálne. Keď sa obzrieme za energetickým sektorom, padali aj ceny oboch typov ropy. Viac sa nedarilo rope Brent, a teda sa znížil cenový rozdiel medzi ňou a ropou WTI. Americkému typu ropy pritom pomohli predovšetkým klesajúce zásoby.
 
 
Ropa Brent sa prepadla na štvormesačné minimum
 
Zatiaľ čo sa v minulom mesiaci darilo horšie rope WTI a jej ceny boli nízko, v poslednom týždni sa táto situácia obrátila aj k rope Brent. Cenový rozdiel medzi oboma typmi ropy sa tak opäť znížil pod 10 dolárov za barel. Svoju úlohu zohrala kombinácia miernejších podmienok na spotovom trhu, pokračovanie likvidácie dlhých pozícií zo strany špekulantov, konferencia v Ženeve, kde sa diskutovalo medzi Iránom a západnými mocnosťami, ale tiež silnejší dolár. To všetko vyvolalo u oboch typov ropy negatívne momentum.
 
 
OPEC upozorňuje svojich členov na hrozbu ropy z bridlíc
 
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC vo svojej výročnej správe a výhľade s názvom World Oil Outlook priznala, že podcenila dôležitosť energetického boomu v Severnej Amerike, respektíve vyššiu produkciu ropy z bridlíc. Organizácia preto predpokladá, že by v najbližších piatich rokoch mohla stratiť takmer osem percent zo svojho trhového podielu na ropnom trhu. Konkurencia zo strany ostatných producentov mimo toto zoskupenie totiž stále narastá. Aj tak ale OPEC počíta s tým, že v nasledujúcich dekádach dopyt po rope porastie. Dôvodom je predpokladaný nárast dopravných prostriedkov poháňaných derivátmi ropy, hlavne v Číne a Indii. Do roku 2020 by sa tak mala cena ropy dostať priemerne na 110 dolárov za barel. Teda na úroveň, na ktorú sme si v posledných troch rokoch už zvykli.
 
Momentum zostáva u oboch typov ropy stále negatívne. A dovtedy, než sa dopyt začne dvíhať, nemožno vylúčiť ani ďalšie straty. Konkrétne tu hrozí prelomenie hranice 100 dolárov za barel Brent. Ropa WTI sa vrátila k hodnotám okolo 95 dolárov za barel, čo zodpovedá priemernej cene za posledné tri roky. A pretože americké rafinérie onedlho zase čaká údržbová sezóna a odklon k zimnej produkcii, mal by sa dopyt po rope WTI zdvihnúť. To by mohlo ďalej stlačiť rozdiel medzi cenou WTI a drahšou Brent.
 
Dáta zo Spojených štátov sú pozitívne, čo vytvára tlak na zlato aj striebro
 
Zlato a striebro zostali po väčšinu predošlého týždňa vo svojom ustálenom rozmedzí. Obchodníci sa totiž snažili nájsť odpovede na pár kľúčových otázok. Podporu kovom zobrali oznámené čísla k rastu HDP za tretí kvartál a tvorbe pracovných miest v Spojených štátoch, ktoré boli lepšie, než sa čakalo. Ani to však kovy neposlalo výrazne nižšie. Investorov totiž najviac znepokojuje otázka, kedy americká centrálna banka začne redukovať svoje mesačné nákupy aktív. A posledné ekonomické dáta len zvýšili pravdepodobnosť, že by k tomu mohlo dôjsť už v decembri.
Ďalším zdrojom neistoty je však dolár, ktorý sa v posledných týždňoch rýchlo zotavil – najmä voči euru. Jeho posilňovanie so sebou nesie pre vzácne kovy riziko poklesu. Súčasne s tým by sme sa mohli dočkať aj dlho očakávanej korekcie u amerických akcií, pretože index S & P 500 len za tento rok narástol o takmer 25 percent. Prepad zlata pod hladinu podpory na 1 294 dolárov za uncu, ktorý prišiel po správe o výbornom stave amerického trhu práce, by mohol predznamenať slabšie výsledky aj pre nadchádzajúci týždeň. Je tak možné, že sa zlato bude obchodovať za minimálne sumy z októbra, teda 1 252 dolárov za uncu. Napriek tomu by sa zlatu mohla dostať pomoc – v prípade, že by sa objavili známky výpredaja u akcií a / ​​alebo by dolár oslabil. A ako to už býva zvykom, potrebné bude sledovať aj výnosy dlhopisov. Pokračujúci rast výnosov, hlavne po ich októbrových minimách, v túto chvíľu necháva len obmedzený priestor pre ďalší rast cien vzácnych kovov.
 
 
Správa americkej vlády potvrdila rekordnú úrodu
 
V piatok popoludní potom americké ministerstvo poľnohospodárstva podľa očakávania potvrdilo výrazný obrat v stave zásob kľúčových plodín pre túto zimu. Rekordná úroda kukurice s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí, že stavy zásob (ešte pred prvou žatvou v budúcom roku) narastú na najvyššie čísla za posledných deväť rokov. Ešte pred nedávnom sa pritom zásoby pohybovali najnižšie počas 17 rokov (teda ako bola zozbieraná súčasná úroda). Cena kukurice z chicagskej burzy CBOT sa tak vo výsledku prepadla na trojročné dno a oproti rekordu z vlaňajška sa scvrkla takmer na polovicu. Kukuricu navyše môže podporiť potenciálne pokrývanie krátkych pozícií (tzv. short covering) zo strany špekulantov. Práve tí k 29. októbru držali rekordné množstvo čistých krátkych pozícií.

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Komoditný prehľad: cena kávy typu arabica opäť prudko stúpa

tuesday
20.05.2014
Trhy a makro | saxo

Komodity ukazujú svoju znovu získanú silu

monday
31.03.2014
Reklamný článok | saxo

Komoditný prehľad - stúpla cena zemného plynu

tuesday
03.12.2013
Trhy a makro | saxo

Komoditný prehľad: zlato sa prepadá

wednesday
27.11.2013
Trhy a makro | saxo

Z komodít sa najviac darilo zlatu, rope Brent a cenám benzínu

tuesday
19.11.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)