Zuno, mBank a FIO - ktorá banka má najlepší účet bez poplatkov? Ako-investovat.sk .


Ešte začiatkom tohto roka sme na slovenskom trhu mali 5 "internetových bánk", dnes ich máme už iba tri. V máji a v auguste ukončili svoju činnosť AXA Bank a ING Bank so svojím ING Kontom. V tomto článku si ukážeme, čo všetko v rámci osobných účtov ponúkajú tieto banky zdarma a za čo musí klient platiť.

 

Zatiaľ všetky tri low cost banky (Zuno, mBank a FIO) ponúkajú klientom bežné účty zdarma. Svojím spôsobom sú to balíky služieb, pretože klienti k účtom dostanú aj platobné karty a tak isto majú zdarma aj množstvo iných služieb súvisiacich s účtom. Otvoriť si účet v internetovej banke je veľmi výhodné pre tých, ktorí svoje účty uhrádzajú cez Internet Banking a v obchodoch platia prevažne kartou. O niečo nevýhodnejšie to už je vtedy, keď niekto potrebuje častejšie vyberať hotovosť z bankomatu, čo zbadáte v tabuľke nižšie.

 

Porovnanie účtov/balíkov služieb internetových bánk:

 

1 v Zuno sa vlastným bankomatom rozumie bankomat Tatra banky, u Fio sa vlastným bankomatom rozumie bankomat ČSOB a u mBank je vlastným bankomatom akýkoľvek bankomat slovenskej banky.

2 to, koľko zaplatíte za výber hotovosti z bankomatu závisí od mesačného objemu bezhotovostných transakcií platobnou kartou

 

Z tabuľky vidíme, že všetky tri low cost banky ponúkajú založenie, vedenie a zrušenie účtu zdarma. Zároveň je zdarma internet banking a aj elektronické tuzemské a SEPA platby. U ZUNO a mBank máme ďalej zdarma aj platobnú kartu a neplatíme ani za platby kartou, čo je veľké plus oproti „normálnym“ bankám. U Fio si za kartu musíme platiť 1,65€ mesačne. Takže v tomto ohľade už Fio trochu stráca v porovnaní so ZUNO a mBank.

 

Čo sa týka výberov hotovosti z bankomatov, tak práve pri tejto transakcií klienti internetových bánk zaplatia viac ako klienti kamenných pobočiek. Jednoducho preto, lebo internetové banky nemajú svoje vlastné bankomaty a klienti výbery realizujú z bankomatov iných bánk.

 

Klienti ZUNO majú napríklad prvý výber z bankomatu Tatra banky zdarma, avšak druhý a každý ďalší výber z bankomatu Tatra banky je spoplatnený čiastkou 0,80€. Pri výbere hotovosti z bankomatu inej banky (napr. z bankomatu VÚB) klienti ZUNO zaplatia už 1,20€.

 

mBank má poplatky za výber hotovosti z bankomatu trochu komplikovanejšie a to, či za výber hotovosti z bankomatu zaplatíte, alebo nie, závisí od toho, aký je váš mesačný objem bezhotovostných transakcií platobnou kartou. Ak napríklad v určitom mesiaci zaplatíte kartou v objeme od 120€ do 159,99€, tak máte 2 výbery z bankomatu v SR zadarmo, ale každý ďalší výber je spoplatnený čiastkou 1,20€.

 

Klienti Fio banky zaplatia za výbery z bankomatov ČSOB banky poplatok 0,20€ a za výber z bankomatov iných bánk zaplatia až 1,50€. U Fio banky je však výhodou to, že platby (odoslané, aj prijaté) v CZK v prospech účtu v Českej republike sú zdarma. To znamená, že ako keby ste mali zároveň aj slovenský, aj český účet. 

 

Zuno a Fio okrem bežných účtov v EUR ponúkajú zdarma aj vedenie devízového účtu. Bežné kamenné pobočky si za vedenie účtov v cudzích menách účtujú zhruba podobné poplatky ako za vedenie účtov v EUR. Avšak prevody a platby v cudzej mene už zdarma nie sú ani u týchto dvoch bankách.

 

Porovnanie poplatkov za zahraničné platby:

 

Čo sa týka úverov, v ZUNO a v mBank je možné získať pri splnení určitých podmienok bezúčelový úver za relatívne výhodné úrokové sadzby. Ale aj pri úveroch si banky účtujú rôzne poplatky. Sú to najmä poplatok za poskytnutie úveru, poplatky za upomienky, poplatok za predčasné splatenie úveru alebo poplatok za mimoriadne splátky.

 

Porovnanie poplatkov súvisiacich so spotrebnými úvermi: 

V ZUNE klienti za poskytnutie pôžičky neplatia nič, zatiaľ čo mBank si účtuje 1,50% z poskytnutej sumy úveru. Do porovnania som zahrnul aj niektoré kamenné banky, ktoré si za uvedené poplatky účtujú podstatne vyššie čiastky ako internetové banky. Ďalej sa klient môže stretnúť s poplatkom predčasné splatenie úveru alebo s poplatkom za zmenu zmluvných podmienok, ktorý si banka účtuje v prípade, ak klient banku požiada o zníženie/zrušenie poistenia, zmenu doby splatnosti pôžičky alebo klient banku požiada o zvýšenie úverového rámca.

 

Komu sa teda oplatí otvoriť si účet v internetovej banke ?

 

Rozhodne tomu, kto platí svoje účty prostredníctvom IB, v obchodoch platí kartou a v mesiaci realizuje len zopár výberov hotovosti z bankomatu (niekedy stačí naozaj iba jeden). Toto všetko môže mať klient internetovej banky úplne zdarma (podobný balík služieb by v kamennej banke stál od 2€ do 5€/mesiac). Ďalej sú internetové banky výhodné pre tých, ktorí potrebujú devízový účet – vedenie devízového účtu zdarma ponúka ZUNO, ale aj Fio banka.

 

Na druhej strane sa internetové banky javia nezaujímavo najmä pre tých, ktorí preferujú osobný kontakt s bankou prostredníctvom pobočky, o jednotlivých službách a produktoch sa potrebujú poradiť osobne s bankovým špecialistom, realizujú hotovostné operácie, alebo potrebujú neobmedzený výber hotovosti z bankomatov a iné služby, ktoré im internetová banka nemôže poskytnúť.


Rad by som podotkol,ze Fio umoznuje vklady a vybery hotovosti na pobocke bez poplatku. Pridal: lukas dňa 19.11.2013 o 22:53

Ďakujeme za info. Pridal: filip glasa dňa 20.11.2013 o 07:10

Ako sa porovnanie zmení ak do neho zahrniete nový cenník ZUNO platný od februára?
https://www.zuno.sk/global/documents/zuno-cennik-od-1-2-2014.pdf
Viete upraviť článok tak aby ho zohľadňoval?
Vďaka Pridal: peter dňa 06.12.2013 o 14:33

k Zuno banke: prave s nimi chat -ujem. V ich U+ sú výbery z bankomatu bez poplatku nad 50 EUR, ak mesačne zaplatím aspoň 100 EUR ich kartou. To nie sú nereálne podmienky. ;) Pridal: Yco dňa 26.05.2014 o 08:00

Mozno by nebolo od veci do porovnania zahrnut aj UniCredit Bank, ktora ma teraz tiez vyhodne podmienky, porovnatelne s hodnotenymi bankami + neobmedzeny vyber z akychkolvek bankomatov. Poziadavka je akurat prijem mzdy na ucet v banke (min. 400 €) Pridal: Mirec dňa 26.05.2014 o 12:46

Takze porovnam ja. Mam ucet v Zuno, mBank aj Unicredit.
Unicredit som vcera zrusil. Dovod, najhorsia banka aku som kedy mal. IB aj MB na katastrofalnej urovni, neodchadzali inkasne platby, neskutocne obstrukcie pri schvalovani uveru (dokladovanie od zamestnavatela, trojmesacny vypis z uctu ktory som davno zrusil bol dost problem v predchadzajucej banke zohnat, potvrdenia z ostatnych bank kde som ziadal o uver ze som si ho u nich nezobral atd.), vysoky urok pri uvere. Mimoriadna splatka pri uvere neprichadza do uvahy, predcasne splatenie len s pokutou. Platobna karta onicom, Maestro polka internetovych obchodnikov nebere. Zaratali mi kadejake trapne poplatky za zrusenie uctu, dokonca aj 1,7,-€ za zrusenie platobneho prikazu (ktora zrusili oni sami pri ruseni uctu). Nechal som sa nalakat reklamou. Neodporucam tuto banku.
mBank je v podstate celkom dobra, no ich IB aj MB je velmi neprehladny. Ucet u nich sice mam, ale dodnes som si nezvykol na ich el. bankovnictvo. Pri uvere robili obstrukcie ale v konecnom dosledku sa da ziskat. Ma vsak nevyhodne podmienky. Dlho trva zalozenie uctu kym kurier donesie zmluvu na podpis(4 dni), dlho trva nez dojde karta (10 dni) Ako plus hodnotim aj odmeny pri zalozeni uctu, ak si tam nechate posielat vyplatu a pod.
Zuno, zatial moj favorit. Zalozenie uctu bezproblemov okamzite z tepla domova, mozte ho okamzite pouzivat. Karta dosla za tri dni. Uver sice schvalovali trosku dlhsie aj s vyssim urokom, ale ked som im vydokladoval ze ina banka mi dala lepsi urok isli s hranicou uroku na 6,9% co je perfektne. Predcasne splatenie ako aj mimoriadne splatky bezproblemov, bez poplatku. IB aj MB perfektny, prehladny, hned mi sadol.
Tolko moj postreh o tychto troch bankach. Pridal: Jano dňa 12.06.2014 o 12:31

Používam mBank, hodnotím ju na dvojku. Pri dodržaní podmienok je to za 0 poplatkov a na sporiacom účte aj dačo pribudne pričom stačí mesiac nič nevybrať a ak vyberiem prídem len o úrok. Super bolo zriaďovanie inkasa z domu to ale už skončilo a treba ísť priamo tomu komu povolíte inkaso napr. Telecom.
Pôvodná internetová stránka bola prehľadnejšia a na novu si treba zvykať pričom tam pribudli funkcie pre spotrebiteľa ale aj otravná (nenápadná)reklama. Nevýhodu ale nie pre mňa vidím v tom, že neberú peniaze v hotovosti ani nedávajú. Dosť podstatná vec pre mňa je nemožnosť platiť mimo EU ale to riešim cez paypal, na čom mBank mohla zarábať, takto paypal si zoberie v percentách, platbu do zahraničia sľubovali keď prišli na trh ale pre nich je zahraničie Poľsko. Pridal: Ivan dňa 12.06.2014 o 13:49

Fio ponuka kartu MasterCard Debit PayPass a jeden vyber z bankomatu zadarmo, ale ma vstupny poplatok 10 € mBank vsetko zadarmo /aj jeden vyber z bankomatu/ ak zaplatite kartou minimalne 20 € mesacne Pridal: axeco dňa 01.01.2015 o 11:34
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:8 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Termínované vklady s najvyššími úrokmi - 2014

wednesday
23.07.2014
Financie a poistenie | martin.gulka

Ktorý účet v banke si vybrať? Prehľad balíkov k bežným účtom

thursday
21.11.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Porovnanie poplatkov slovenských bánk

monday
28.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)