Z komodít sa najviac darilo zlatu, rope Brent a cenám benzínu Ako-investovat.sk .


V uplynulom týždni sa komoditám darilo veľmi odlišne, najväčšie rozdiely sa pritom prejavili medzi jednotlivými sektormi. Komodity závislé na ekonomickom raste, ako napríklad energetika a priemyselné kovy, sa vydali svojou vlastnou cestou. Na druhú stranu, u vzácnych kovov, a hlavne zlata, sa dostavila vzpruha od Janet Yellenovej z amerického Fedu. Striebro však nechalo za sebou. V poľnohospodárskom sektore sme sa potom mohli dočkať ziskov u sójových bôbov, ale aj strát u mäkkých komodít na nelichotivom čele s cukrom a bavlnou.
 
Janet Yellenová, ktorá by sa mala v budúcom roku stať šéfkou americkej centrálnej banky Fed, prišla so spoľahlivou obranou pre program nákupu aktív. Vyhlásila, že sa v Spojených štátoch ešte neobjavili ekonomické dáta jednoznačne svedčiace o zlepšení stavu hospodárstva, a teda nie je potrebné kvantitatívne uvoľňovanie ukončovať. Nasledoval rastYellen, ceny zlata, dlhopisov a nahor išli aj akciové trhy. Index S&P 500 tak rastie už šesť týždňov v rade a od začiatku roka posilnil o 28 slušných percent.
 
 
Energetika prekonávala ostatné komodity
 
Celkom päť najlepšie prosperujúcich komodít v minulom týždni spadalo pod energetický sektor. Do čela sa pritom postavil benzín, pretože jeho americké zásoby sa už päť týždňov po sebe stenčujú a východné pobrežie krajiny hlási nižšie dodávky. Cenový rozdiel medzi ropou Brent a WTI sa však zdvihol na najvyššiu hodnotu od marca – rastúce zásoby v Spojených štátoch totiž tlačia na ceny ropy WTI, zatiaľ čo sa v Líbyi a Nigérii stále objavujú výpadky dodávok. A chýba tiež zmluva západných mocností s Iránom. To všetko rope Brent v nedávnej dobe prepožičiavalo podporu.
 
Priemyselné kovy sa dostali pod tlak. Mohla za to Komunistická strana Číny, ktorej sa na zjazde nepodarilo uzavrieť nové stimuly. Tie by totiž normálne viedli k rastu dopytu po produktoch z tohto sektora. Meď sa tak opäť začala vypredávať – konkrétne keď prelomila svoje ustálené obchodné rozmedzie kvôli obavám, že by v nasledujúcom období mohol nastať previs ponuky nad dopytom. Zlé výsledky priemyselných kovov sa následne rozšírili aj na striebro a paládium. Keby sme vzali relatívny pomer medzi striebrom a zlatom, tak sa striebro dokonca predáva najnižšie za posledné tri mesiace.
 
 
 
Vzácne kovy
 
Palladium sa dostalo pod predajný tlak po tom, čo sa mu nepodarilo prekonať kľúčové hranice odporu 765 a 770 dolárov za uncu. Objem špekulatívnych čistých dlhých pozícií u paládia narástol na také množstvo pozícií, čo sa normálne predá za štyri dni. To všetko viedlo k niekoľkým vlnám likvidácií dlhých pozícií zo strany hedgeových fondov. Investori sa totiž začali obávať, že ich býčie pozície neodpovedajú fundamentom. Cena sa následne prepadla na mesačné minimum, a paládium stále hľadá ďalšiu podporu.
 
Podobná situácia s prebytkom dlhých pozícií sa pred mesiacom objavila pri cukre. Vtedy sa táto komodita dostala vďaka technickej a fundamentálnej podpore na 20 dolárov za libru. Od tej doby však podpora zo strany fundamentov oslabila, pretože rastu ceny cukru pre sezónu 2013/2014 bránia jeho vysoké svetové prebytky. Ešte 31. októbra dosiahlo množstvo špekulatívnych čistých dlhých pozícií držaných zaistenými fondmi svoje päťročné maximum. Avšak potom došlo k zhoršeniu technického výhľadu, čo spustilo vlnu predajov – celkom v 14 dňoch z posledných 15.
 
Zlato našlo svoju podporu v upokojujúcich slovách Janet Yellenovej, ktorá vyhlásila, že súčasná stimulácia hospodárstva nepoľaví do doby, než sa naplno prejaví ekonomické oživenie. Ešte predtým, než podobné vety povedala, hľadalo zlato podporu po októbrovom minime vo výške 1 252 dolárov za uncu. Slabší dolár a nižšie výnosy dlhopisov neboli v takej kondícii, aby zlatu pomohli prekonať hranicu odporu 1 300 dolárov za uncu. Navyše veľa obchodníkov nebolo presvedčených o tom, že žltý kov nepôjde ešte nižšie. Zlatu príliš nepomohla ani Svetová rada pre zlato (The World Gold Council) , známa lobistická skupina, keď oznámila, že sa dopyt po tomto kove v treťom kvartáli prepadol až na štvorročné minimum. Dôvodom bol hlavne kolaps dopytu z Indie, ale aj neustále sa znižujúci počet zlatých pozícií u burzovo obchodovaných produktov.
 
Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Komoditný prehľad: zlato sa prepadá

wednesday
27.11.2013
Trhy a makro | saxo

Komodity: najviac utrpeli priemyselné kovy

tuesday
12.11.2013
Trhy a makro | saxo

Zlý týždeň pre komodity - dolár posilnil a rástli aj zásoby

tuesday
05.11.2013
Trhy a makro | saxo

Cena zlata sa vrátila do normálu

wednesday
23.10.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)