Ktorý účet v banke si vybrať? Prehľad balíkov k bežným účtom Ako-investovat.sk .


Každý, kto si potrebuje zriadiť v banke bežný účet, má dve možnosti. Buď si zriadi iba bežný účet a za každú jednu využitú službu navyše bude platiť zvlášť poplatok, alebo si zriadi bežný účet s balíkom služieb, kedy bude klient platiť mesačný paušál za vopred dohodnuté služby, ktoré balík obsahuje.

 

Dnes je už vo väčšine prípadov výhodnejšie si radšej zriadiť bežný účet s balíkom služieb, pretože v prvom prípade nás poplatky za každú sólo službu môžu vyjsť oveľa viac ako paušál za balík služieb. Možno si to overiť v tomto článku.

 

Banky ponúkajú niekoľko typov balíkov služieb – pre študentov (tie sú väčšinou zdarma), pre dôchodcov, pre mladých a potom ešte pre náročných a klasické pre menej náročných klientov. V nasledujúcom porovnaní budem porovnávať práve tie klasické jednoduché balíky, ktoré v sebe zahŕňajú služby, ktoré ľudia najčastejšie využívajú.

 

Porovnanie aktuálnej ponuky balíkov služieb k osobným účtom (pozn.: tabuľka je rozdelená na dve časti pre lepšiu čitateľnosť):

  * to, či klienti mBank budú mať výbery hotovosti z bankomatov zdarma závisí od mesačného objemu bezhotovostných transakcií platobnou kartou

 

V porovnaní máme spolu 11 veľmi podobných ponúk. Prvých osem ponúk je úplne rovnakých až na to, že v ČSOB, OTP, Sberbank, Tatra banke a Unicredit máte v cene balíka aj zdarma hotovostné vklady na pobočke. Z týchto ôsmich ponúk sa ako najvýhodnejšie javí Osobný účet od Prima banky, ale tu musím podotknúť, že uvedené ceny balíkov môžu byť v niektorých prípadoch pri splnení určitých podmienok ešte nižšie. Niektoré banky ponúkajú zľavy (1-2 eurá), ba konca celý balík zdarma, pri splnení určitých podmienok – napríklad minimálny kreditný obrat, zrealizovanie určitého počtu platieb kartou, minimálny zostatok na účte atď..

 

VÚB zas na rozdiel od ostatných bánk umožňuje poskladať si svoj vlastný balík služieb, čo znamená, že vy si určíte, čo bude váš balík služieb zahŕňať. V tabuľke vidíte, čo všetko máte napríklad za cenu 3,50€.

 

Ďalej som do porovnania zahrnul aj dve internetové banky, ktorých balíky služieb sú zdarma. Vo svojich balíkov služieb však nemajú neobmedzené výbery z bankomatov, ale na druhej strane všetky ostatné služby v porovnaní sú zdarma. Zriadiť si osobný účet v internetovej banke je naozaj veľmi výhodné a jednoduché.

 

Na záver tohto článku ešte považujem za vhodné pripomenúť, že niektorí ľudia majú možnosť si zriadiť tzv. Základný bankový produkt, ktorý banky poskytujú v súlade so zákonom o bankách. Mnoho ľudí ani nevie, že majú takúto možnosť. Základný bankový produkt si môže zriadiť spotrebiteľ, ktorý:

  • dovŕšil 18 rokov,
  • spotrebiteľ podá banke alebo pobočke zahraničnej banky písomnú žiadosť o poskytnutie základného bankového produktu,
  • nemá v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom v SR iný bežný účet, vkladový účet alebo vkladnú knižku,
  • nemá mesačný príjem vyšší ako mesačná minimálna mzda, platná ku dňu podania žiadosti.

 

Spotrebiteľ potvrdzuje uvedené skutočnosti čestným vyhlásením.

 

Cena základného bankového produktu je stanovená najviac na 1,00€/mesačne a zahŕňa tieto služby (v každej banke):

  • zriadenie a vedenie účtu
  • vydanie jednej debetnej platobnej karty a každá jej automatická obnova
  • 10x platba kartou
  • 3x výber hotovosti z bankomatu príslušnej banky
  • 1x hotovostná transakcia v obchodnom mieste banky
  • 3x bezhotovostná transakcia

Ahoj,

máš tam chybičku SBERBANK má výbery z bankomatov iinej banky bezpaltne pri balíčku za 5E. Pridal: jozef dňa 25.11.2013 o 07:37

Ahoj,

určite ? lebo teraz to ešte raz pozerám a výber hotovosti z bankomatu inej banky je možné iba 1x v mesiaci pre Slušný účet a Slušný účet Premium. Pridal: martingulka dňa 25.11.2013 o 09:38

Tak neviem kam to speje ale platit 5 eur mesacne mam akoze za co? Je to vydieracske prostredie, pretoze po dovrseni 18. roku nemate inu moznost len si zalozit ucet a v tomto momente vas zacnu okradat a zavadzat alebo to poviem rovno klamat. Je to svinstvo vsetky banky a poistovne by som podpalil bolo by tu bez nich urcite lepsie.... Pridal: Deluxa dňa 27.11.2013 o 08:00

Bz bánk by sme ako hospodárstvo/ekonomika určite fungovať nemohli. Poisťovne potrebujeme, aby sme sa vedeli zabezpečiť (alebo svoju rodinu) v prípade nepredvídateľných udalostí. Tak isto ich potrebujú podnikatelia. Tieto inštitúcie ponúkajú služby. A nevidím dôvod, prečo by mali svoje služby ponúkať zadarmo - takže nie je to okrádanie.

Vy máte na výber. Je to len a len na Vás ako sa zariadíte. V súčasnosti môžete mať účet so základnými službami úplne zadarmo (napr. ZUNO, mBank). Lenže ľudia namiesto toho, aby počítali a zisťovali čo kupujú, sa radšej posťažujú. Pridal: martin gulka dňa 27.11.2013 o 13:02

Martin, mohli by ste prosim porovnat momentalnu situaciu aj pri podnikatelskych uctoch? Pridal: Ivan dňa 04.12.2013 o 11:42

V blízkej dobe budú aj podnikateľské účty. Pridal: martin gulka dňa 04.12.2013 o 20:23

Pozor na reklamované U konto v roku 2014 duplicitný vyber "v systéme" v skutočnosti jeden !! dôkaz SMS pritom v tej istej minúte prekračujúci denný limit!
Pridal: adobe dňa 12.12.2014 o 20:51

Ahojte, ja mam 365 banku je bezplatná neplatiš ze vedenie účtu a žiadne nezmyselne poplatky a tiež sa mi pači inovatívny internet banking a sporenie k účtu s úrokom 3,65% p.a.

Teraz majú ešte promo akciu do konca roka môžeš získať ZADARMO minimalne 10€ za par minut z domu tak Vás pozývam do 365, kde za založenie účtu s použitím môjho kódu získate 10 €. Klikni na tento odkaz: https://365.bank/friend/lukas025459 kde máš napísané, čo máš urobiť.????

Stačí zadať pri založeni účtu promo kód lukas025459 a získate peniažky zadarmo na účet mne ich do 2 hodin mi ich pripisali ????❤ https://365.bank/friend/lukas025459 Pridal: Jana dňa 03.12.2019 o 11:46
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:8 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Zuno, mBank a FIO - ktorá banka má najlepší účet bez poplatkov?

monday
18.11.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Porovnanie poplatkov slovenských bánk

monday
28.10.2013
Financie a poistenie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)