Zníži FED Kvantitatívne uvoľňovanie do pol roka? Ako-investovat.sk .


Americký Fed minulý týždeň zverejnil zápisnicu z posledného zasadnutia z konca októbra. Tá naznačila, že guvernéri si stále nechávajú otvorené dvere pre prípadné zníženie objemu kvantitatívneho uvoľňovania (QE) aj tento rok - keďže Fed sa podľa nej chystá znížiť objem QE v „nasledujúcich mesiacoch“. Dolár na jastrabie zmienky v zápisnici reagoval posilnením, pričom akcie zaznamenali dočasný pokles.
 
 
Guvernéri pripustili, že ekonomický rast môže tento rok byť o niečo pomalší, než pôvodne očakávali. Dopad problémov súvisiacich s americkým rozpočtom a dlhovým stropom bol však podľa Fed-u dočasný a limitovaný. Vývoj na trhu práce je stále v súlade s očakávaniami Fed-u. Guvernéri okrem toho v diskusii naznačili, že zníženie objemu QE by mohlo prísť aj bez zlepšenia trhu práce – a to v prípade, ak by Fed prišiel k záveru, že pokračovanie v ňom prináša viac rizík než výhod. Nateraz však zostáva objem kvantitatívneho uvoľňovania na 85 miliardách mesačne  pričom 45 miliárd tvoria štátne dlhopisy a 40 miliárd hypotekárne cenné papiere (MBS).
 
Popri tom guvernéri diskutovali o možnosti zníženia úrokovej sadzby z nadmerných rezerv (jedna z hlavných sadzieb Fed-u, obdoba depozitnej sadzby ECB), ktorá je v súčasnosti na úrovni 0,25 %. Jej zníženie by znamenalo ďalšie uvoľnenie menovej politiky a mohlo by motivovať banky k zvýšeniu úverovej aktivity. Okrem toho sa diskutovalo aj o možnosti zmeny očakávaní vývoja úrokových sadzieb (forward guidance), a to prostredníctvom zníženia cieľa pre mieru nezamestnanosti alebo zavedenia inflačného minima. Podľa guvernérov by však prínos takéhoto kroku bol pomerne malý.
 
Takmer celý trh čaká zníženie objemu QE v priebehu najbližšieho polroka. Podľa očakávaní dílerov najväčších amerických bánk z konca minulého mesiaca je pritom najväčšia šanca, že k zníženiu objemu QE príde v marci. Zo 16 dílerov ho v marci očakáva až 7. Druhým najpravdepodobnejším termínom je január, kde zníženie očakáva 6 dílerov. Díleri očakávajú, objem QE pri prvom znížení klesne o 10 až 20 miliárd dolárov a Fed by tak mesačne mohol nakupovať 65-75 miliárd dolárov. Guvernéri podľa zápisnice pritom zatiaľ nie sú presvedčení o tom, či zníženie bude rovnomerné, alebo zasiahne viac dlhopisy (čo by podporilo hypotekárny trh).
 
Výrazne lepšie výsledky z trhu práce spolu s revíziou tempa rastu HDP za 3. kvartál smerom nahor pritom zachovávajú možnosť zníženia objemu QE už na poslednom tohtoročnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 18. decembra. Pre rozhodovanie Fed-u však bude aj naďalej kľúčový vývoj na trhu práce. Najdôležitejšiu úlohu budú mať dáta počtu novovytvorených pracovných miest za november (non-farm payrolls). Ak jeho výsledok prekvapí pozitívne, decembrové zníženie objemu QE sa nedá vylúčiť.
 
Martin Baláž je analytirk SLSP
Z týždenného komentára Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Horšie dáta a nižší objem likvidity tlačia ECB k akcii

tuesday
05.11.2013
Trhy a makro | balaz.martin

ECB znížila úrokové sadzby, naznačila ďalšie opatrenia

thursday
02.05.2013
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)