Potrebujú startupy investora? Ako-investovat.sk .

Potrebujú startupy investora?

thursday
28.11.2013
Podnikanie | admin Komentáre: 3


Na rozbeh podnikania, hlavne ak ide o online a softvér, nepotrebujete v drvivej väčšine prípadov žiadneho investora. Toto je obrovská výhoda oproti výrobe alebo retailu, kde musíte mať naozaj veľké peniaze na vstupnú investíciu aj na pokrytie fixných nákladov do prekonania bodu zlomu. Pri podnikaní na internete, kde predávate služby alebo softvér, vám stačí v podstate len váš vlastný mozog. Ak vôbec nejaké peniaze potrebujete, v porovnaní s investíciami nutnými na rozbeh klasického podnikania zo starých odvetví sú to zväčša len drobné.

 

Napriek tomu je v online svete najväčší hlad po peniazoch od investorov. Dôvodom môže byť to, že investori nechýbajú na žiadnej startupovej akcii, kde sa zúčastňujú ako prednášajúci, hostia a porotcovia. Návštevníci (zakladatelia a podnikatelia) sú tak zahltení informáciami o tom, ako získať investora, čo robiť pre to, aby ste uspeli u investorov, ako urobiť dobrý pitch, že ani nerozmýšľajú o tom, ako by si svoj startup postavili za vlastné peniaze alebo či sa do ich startupu vôbec hodí venture kapitál.

 

Ak nemáte žiadny startup, tento humbuk okolo venture kapitálu a techno investorov vás núti nejaký nápad vymyslieť len preto, aby ste ho mohli ísť odprezentovať do televízie do relácie Den D či do Hospodárskych novín. Alebo aspoň na súkromnej audiencii Ivanovi Štefunkovi a Ondřejovi Bartošovi. Rozruch okolo startupov a venture kapitálu nie je zlý a nie je dôvod ho kritizovať. Z tej kvantity nápadov a neskôr aj startupov vznikne hádam aj nejaká tá kvalita. Každopádne je dobré zamyslieť sa nad tým, čo venture kapitalisti hľadajú, čím dokážu pomôcť a či nie je lepšie postaviť si podnikanie zo svojich peňazí.

 

Minulý týždeň boli u nás v Mozgohouse (lepšie povedané u Jonatanusa v Mozgohouse) na návšteve Ondřej Bartoš a Andrej Kiska z Credo Ventures. Credo je venture capital fond/firma, ktorý sa snaží investovať do projektov v našom regióne. Ondřej hovoril, že do Creda chodí veľmi veľa podnikateľov, ktorí vlastne ani investora nechcú. Chcú tie peniaze, ale nie investora.

 

Ja osobne vidím problém v tom, že veľa podnikateľov nerozumie venture kapitalistom a nevie, ako by si vzájomne mali pomôcť. A druhá vec je, že väčšina podnikateľov preceňuje svoje vlastné nápady aj schopnosti. Dokážeme vidieť chyby a byť racionálni pri posudzovaní iných projektov, ale toto kritické myslenie a racionalita nám chýba, keď posudzujeme (alebo skôr bránime pred niekým) svoj vlastný nápad a startup.

 

Čo asi tak hľadá venture kapitalista?

  • projekt s exponenciálnym rastom užívateľov, zákazníkov, návštevníkov
  • projekt s rýchlym rastom tržieb (ktorý však nemusí mať pozitívny cashflow – nie je ešte za bodom zlomu)
  • technológiu, ktorá je taká dobrá, že ju kúpi Cisco, Oracle, Google alebo Yahoo

Ide teda o projekty, ktoré prudko rastú, ale nemajú dostatok financií na to, aby prežili až do bodu, keď začnú byť ziskové. Drvivá väčšina startupov nespĺňa ani jedno z týchto troch kritérií. Znamená to však len to, že váš startup sa nehodí pre venture capital fond. Stále však môže byť dobrým podnikaním pre vás osobne, prípadne pre menšieho angel investora alebo menšieho strategického investora.

 

Na čo mi je investor, keď mi tržby brutálne rastú? Len veľmi malej skupine startupov rastú tržby rovnako rýchlo ako zisky. Veľká časť rýchlo rastúcich firiem má problém s cash flow a s vyššími tržbami zvyšujú aj stratu a preinvestované peniaze, a to až do bodu zlomu, keď sa dostanú do plusu. Ako príklad z našich končín sa dajú uviesť Good Data a Social Bakers. Tí by sa bez investícií nemali šancu dostať tam, kde sú dnes.

 

Na čo je potrebný investor pri firmách, ktoré majú užívateľov alebo technológiu a nemajú tržby? Tam je jasná odpoveď – bez investora by nevedeli ťahať vývoj niekoľko rokov a technológiu potom predať Ciscu ako napríklad českí Cognitive Security. 

 

A čo všetci ostatní? 

 

Rastú mi tržby aj zisk a rozvoj stíham financovať z týchto tržieb.

Na čo mi je investor?

 

Nerastú mi tržby ani zisk a potrebujem do podnikania naliať ďalšie peniaze.

Nalievanie peňazí nič nevyrieši, treba to skoncovať alebo sa zmieriť s tým, že podnikanie zostane malé.

 

Mám super nápad, ale neviem programovať, potrebujem peniaze na ľudí.

Fakt som ešte nevidel úspešný projekt postavený na myšlienke "dejte mi lidi + peníze a já to udělám".

 

Mám dobrý projekt, ktorý síce nedobije svet, ale zarobí slušné peniaze.

Na čo mi je investor? Mám sa deliť o tisíce eur s investorom? Ak sa chcete deliť, deľte sa s investorom o státisíce a milióny. Na malé rodinné podnikanie investora nepotrebujete.

 

Som študent a chýba mi len pár tisíc alebo stoviek eur. 

Zarob si ich na brigáde alebo vypýtaj od rodičov namiesto iPadu.

 

Máme takmer hotový produkt a potrebujeme len pár tisíc na dokončenie. 

Nepotrebujete investora, ale zákazníkov. Namiesto pitchovania a prezentovania pred investormi začnite prezentovať a pitchovať pred zákazníkmi. Stojí to rovnako veľa času, námahy a premáhania a pritom výsledok je lepší. Získate predsa peniaze, ale aj zákazníka a nestrácate podiel vo firme.

 

Minulý týždeň som sa rozprával s dvomi ľuďmi o investíciách do FinStatu. Vždy som na začiatok týmto ľuďom povedal, že FinStat jednak investície nepotrebuje (vyššie ste sa dočítali prečo) a druhak pre venture kapitalistov nie je zaujímavý (vyššie ste sa dočítali prečo). Neznamená to však, že investor je pre podobné lokálno-malé projekty vylúčená vec. Niekedy sa môže hodiť, ale bude to skôr malý angel investor alebo strategický investor z podobného odvetvia.

 

Na záver by som zdôraznil a zopakoval: prestaňme pitchovať na súťažiach a začnime pitchovať u zákazníkov. Ja viem, že prezentácia v komunite a pred kamarátmi je vždy ľahšia ako u zákazníka, ale ako povedal jeden múdry človek, v živote treba robiť tie ťažšie veci.

 


Filip: Nejake data od Social Bakers som este nevidel - nemate nieco (obrat, zisk...)? Subjektivne mi to pripada trochu ako PR bublina... Pridal: Igor dňa 29.11.2013 o 08:51

K Soc. Bakers cisla nemam, ale ak by aj boli, tak za rok 2012, co je uz dnes neskoro. Ked si pozriem pricing a pocet zakaznikov, tak mi to nepride ako bublina:
http://analytics.socialbakers.com/plans-pricing
Samozrejme mozu byt v strate, a nemusi sa im podarit prekonat break even, ale trzby maju, zakaznikov maju. Sanca ze to prezije tam je. Inak by ani investorov neziskali. Pridal: filip glasa dňa 29.11.2013 o 10:35

Ponúkame úvery na všetky účely.
Požiadať a získať finančnú podporu do 2 pracovných dní.
- Minimálna výška úveru: 6 000,00 €
- Maximálna výška úveru: 70 000 000,00 €
- Úroková sadzba: 2% ročne
medzinárodná pôžička
* Úver investora
* Konsolidácia dlhu
* Druhá hypotéka
* Podnikové úvery
* Osobné pôžičky
Pre ďalšie informácie nám pošlite e-mail:
Názov spoločnosti: BETTER WAY COMPANY
E-mailová adresa spoločnosti betterwaycompany234@gmail.com
Spoločnosť NMLS ID: 3142798.

Poznámka: Všetky odpovede zasielajte len na túto e-mailovú adresu: betterwaycompany234@gmail.com
S pozdravom,
spoločnosť lepšieho spôsobu Pridal: Ryan Gerhard dňa 05.05.2018 o 22:48
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


3 Komentáre

Súvisiace články

Súkromie súkromných firiem, FinStat a Open Data

sunday
06.10.2013
Podnikanie | admin

V čom začať podnikať?

tuesday
06.08.2013
Podnikanie | admin

Zisky slovenských internetových firiem

monday
19.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)