Komoditný prehľad - stúpla cena zemného plynu Ako-investovat.sk .


Každoročné oslavy Dňa vďakyvzdania, ktoré pripadajú na štvrtý štvrtok v novembri, utlmili v uplynulom týždni činnosť finančných trhov, vrátane tých komoditných. Správy o tom, že Irán a medzinárodní vyjednávači dosiahli prechodné dohody, síce na trhoch vyvolali rozruch, avšak ten veľmi rýchlo utíchol. Nečaká sa, že by dohoda mala ropné trhy v nasledujúcich mesiacoch nejako zásadne ovplyvniť. Japonský jen opäť slabol, a akciové trhy naopak atakovali nové maximá – oboje pritom dokladá, že túžba investorov riskovať zatiaľ nepoľavuje.
 
Pre vzácne kovy sú určujúcim prvkom aj naďalej ekonomické dáta zo Spojených štátov. Kovy pritom ustáli tlak, ktorý ich cenu hnal dolu. V krátkodobom horizonte však nečakáme, že by ich cena nejako výrazne rástla. Dôležitéý dátum bude až 6. decembra, kedy dôjde k zverejneniu správy o stave amerického trhu práce. Pôjde pritom o posledné zhrnutie americkej nezamestnanosti do doby, než 18. decembra zasadne Federálny výbor pre voľný trh (FOMC). Správa by nám tak mohla napovedať, akým smerom sa zákonodarcovia v ďalších mesiacoch vydajú. Meď je v súčasnosti stabilná. Našla totiž podporu v klesajúcich stavoch zásob, ktoré majú na starosti hlavné dve obchodné centrá – Londýn a Šanghaj.
 
 
 
 
Čo sa týka svetových ropných trhov, cenový rozdiel medzi ropou Brent a WTI neustále narastá a teraz už dosiahol najvyššiu úroveň za posledných päť mesiacov. Rope Brent prepožičiavajú podporu výpadky dodávok, najmä zo strany Líbye, zatiaľ čo ropa WTI nemá s dodávkami problémy. Denná produkcia Spojených štátov dosiahla prvýkrát za 25 rokov hodnoty osem miliónov barelov denne a zásoby ropy WTI sú podľa amerického Úradu pre energetiku (US Energy Information Administration) vzhľadom k súčasnému ročnému obdobiu na najvyššej hodnote od rekordov v roku 198. Najlepšie prosperujúcou komoditou sa v minulom týždni stal zemný plyn, ktorého cena sa vyšplhala na päťmesačné maximá. Súčasne sa plyn dočkal najvyšších mesačných ziskov od marca, pretože chladnejšie počasie (proti predpokladom) v Spojených štátoch zvýšilo dopyt po tejto komodite.
 
Poľnohospodárske komodity si viedli zmiešane – napríklad obilniny našli podporu v končiacom americkom zbere, a pozornosť sa tak teraz presúva od špekulácií okolo zásob k pravdepodobné dopytu. Slabší dolár potom zlepšil vyhliadky amerických obilnín pre export. A nahráva im tiež to, že došlo k zníženiu odhadov argentínskej úrody. Keď sa obzrieme za mäkkými komoditami, instantné a espresso druhy kávy išli svojou vlastnou cestou, zatiaľ čo cena cukru sa prepadla o viac než 12 percent. Hedgeové fondy totiž pokračovali vo vypredávaní pozícií – po tom, čo nesprávne stavili na rast cien.
 
Čo nám napovedá momentum?
 
Keď obchodníci a analytici analyzujú pohyby cien, často sa zameriavajú tiež na súčasné momentum. Jednoducho tak zistia, aký smer alebo trend na trhu prevláda, ale zároveň získajú nápovedu o možnom ďalšom vývoji a jeho zmenách. Indikátory momenta možno vypočítať niekoľkými rôznymi spôsobmi, v závislosti na preferovanom časovom horizonte. Vybraný inštrument tak napríklad môže mať pozitívne krátkodobé momentum, avšak v rámci celkovo negatívneho dlhodobého trendu. V tabuľke nižšie sa môžete pozrieť na krátkodobé momentum, ktoré možno v súčasnosti pozorovať na predných trhoch s energiami a kovmi.
 
 
 
 
Podľa uvedených údajov je zrejmé, že sa sektor s kovmi teraz nachádza v negatívnom stabilnom trende. Výnimkou je meď, pretože nedávne spomalenie negatívneho momenta nasvedčuje o možnej zmene smeru. Zlata a striebra sa negatívne momentum drží už viac ako dva týždne, pričom pomer zlato/striebro vykazoval v posledných troch týždňoch býčí trend. Počas tejto doby hodnota jednej unce zlata vzrástla z 59, 70 uncí striebra na súčasných 62, 70.
 
Energetický sektor (okrem ropy WTI ) sa v uplynulom týždni tešil zo stabilného pozitívneho momenta. Zemný plyn dokonca počas tejto doby zažil najväčšiu rally – konkrétne sedempercentnú. Naopak negatívne momentum pri rope WTI prevláda už zhruba mesiac, počas ktorého cena tejto komodity spadla zo 101,7 dolára za barel až pod hranicu 93 dolárov za barel.
 
Stretnutie organizácie OPEC zrejme žiadnu zmenu neprinesie
 
Obchodníci s ropou teraz upínajú svoju pozornosť na stretnutie organizácie OPEC, ktoré sa bude konať 4. decembra. Pôjde pritom o prvú schôdzku, ktorú ministri ropy z tohto kartelu, dodávajúceho 40 percent všetkej svetovej ropy, usporadúvajú od oznámenia prelomovej dohody medzi Iránom a medzinárodnými vyjednávačmi. A pretože sa ropa Brent naďalej obchoduje blízko trojročného priemeru a vysoko nad 100 dolarovou hranicou uznávanou Saudskou  Arábiou, neočakávajú sa žiadne väčšie zmeny v súčasnej ťažobnej kvóte vo výške 30 miliónov barelov za deň. Od chvíle, čo v júli došlo k prudkému zníženiu množstva ropy vyvážanej z Líbye, sa táto situácia nijako nezlepšila. A pretože sa nevie, kedy k tomu dôjde, môže Saudská Arábia tento výpadok pokrývať aj naďalej.


 
Cena ropy WTI neustále klesá, teda ďalej narastá rozdiel oproti cene ropy Brent. Slabšie ceny WTI sú spôsobené pokračujúcim rastom produkcie ropy z nekonvenčných metód ťažby v Spojených štátoch. Americká infraštruktúra však nedokázala udržať krok s tak dramatickým skokom v produkcii. Tá pritom teraz – po prvýkrát za 25 rokov – presahuje osem miliónov barelov za deň. Vyťažená ropa sa tak nedokáže dostať až do rafinérií, ktoré už vyčerpali svoje kapacity. Preto dochádza k hromadeniu zásob, čo vytvára tlak na pokles cien.  A aj keď sa dopyt zo strany rafinérií začína pomaly zvyšovať, nie je zatiaľ jasné, či to bude v najbližších mesiacoch dostatočné množstvo na odliv aspoň časti zásob.
 
Krátkodobý výhľad pre ropu Brent naznačuje, že by jej cena mohla stúpať. Lenže na možný posun nad hranicu 112 dolárov za barel, teda októbrové maximum, to v súčasnosti skôr nevyzerá. Cena Brent sa vyšplhala nad 110 dolárov za barel aj vďaka tomu, že došlo k pokrývaniu krátkych pozícií (tzv. short covering) a narástol cenový rozdiel oproti WTI. A to ešte predtým, než nastúpila prestávka kvôli Dňu vďakyvzdania. Aby sa ropa WTI vyhla ďalším stratám a prepadu pod kľúčovú hranicu podpory na 90 dolároch za barel, je potrebné, aby dopyt zo strany rafinérií naďalej rástol. Ak by sa jej cena dostala späť nad 93, 20 dolára, mohlo by ísť o prvú známku toho, že predaje začali poľavovať. A ropa WTI by sa tak pomaly mohla vracať do rozmedzia 96 a 93 dolárov za barel, ktoré ešte nedávno prevládalo.
 
Zlato sa snaží poskočiť nahor, ale jeho trend je stále negatívny
 
Zlato sa v uplynulom týždni najprv dostalo na najnižšiu hodnotu od júla. Potom ale začali prichádzať pozitívne správy z trhu s fyzickým zlatom a o slabšom doláre, a spolu s vyhrocovaním územných sporov medzi Čínou a Japonskom sa u zlata objavila ďalšia vlna pokrývania krátkych pozícií. Čína dokonca skúpila druhé najväčšie množstvo zlata od októbrového rekordu z Hongkongu, a zobrala tak Indii titul najväčšieho odberateľa žltého kovu na svete. To poukazuje aj na rozdielnosť medzi silným fyzickým a slabým “papierovým” dopytom zo strany futures a burzovo obchodovaných produktov (ETP). November totiž bude už 11. mesiacom v rade, keď počty zlatých ETP klesajú. Od začiatku roka bolo celkovo predaných 790 ton zlata, čo zodpovedá množstvu nakúpenému za posledné tri roky.
 
Týždenný trend (pozri graf nižšie) by mohol nasvedčovať tomu, že krátkodobé minimum má už zlato za sebou a teraz by mohla prísť menšie vlna nákupov. Avšak stále je potrebné brať do úvahy klesajúci trend a pre túto chvíľu nečakáme, že by sa cena zlata mohla dostať na vyššiu hodnotu než 1 277 dolárov za uncu – čo predstavuje 38, 2 percentný retracement z novembrových výpredajov.
 
 
Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Komoditný prehľad: cena kávy typu arabica opäť prudko stúpa

tuesday
20.05.2014
Trhy a makro | saxo

Nový rok v komoditách

thursday
09.01.2014
Trhy a makro | saxo

Komodity sa tešili z predvianočného špurtu

tuesday
17.12.2013
Trhy a makro | saxo

Komoditný prehľad: zlato sa prepadá

wednesday
27.11.2013
Trhy a makro | saxo

Komodity: najviac utrpeli priemyselné kovy

tuesday
12.11.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)