Januárový efekt Ako-investovat.sk .

Januárový efekt

monday
16.12.2013
Blogy | info Komentáre: 1


Email od klienta

Zaujimal by ma Tvoj nazor na Januarovy efekt - akcie malych firiem maju historicky tendenciu od cca 26.12 do cca 15.1 rast, nasledne v 3. tyzdni je tendencia znizovania cien. Pozeral som index Russel 2000, je pravda ze tento efekt nie je v poslednych rokoch vyrazny.Rozmyslal som napriklad nad nakupom spominaneho Russel 2000, alebo Wisdomtree SmallCap dividend fund, resp. Wisdomtree SmallCap Earnings Fund.Dakujem

Komentár od Petra

Ďakujem za aktuálnu otázku. Akokoľvek sa januárový efekt vyvíjal v minulých rokoch je dôležité sa pozerať na roky individuálne pretože pred každým analyzovaným obdobím sa udialo niečo iné. V súčasnosti máme za sebou impresívne nárasty od roku 2009. Akciové trhy ako napr. S&P 500 vzrástli o 170% a preto sa očakáva korekcia a ďalšie nákupy by boli naskakovaním do rozbehnutého vlaku. Existujú ďalšie dôvody na korekciu ako napr. dobré ekonomické dáta (fundamenty), znižovanie objemu kvantitatívneho uvoľňovania a podobne. Bezohľadu na tieto faktory, ktoré by som nerád opomenul, ak sa pozrieme na januárový efekt sám o sebe, tak pravdou je, že akcie malých spoločností rastú rýchlejšie než akcie spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou.

 

Existuje niekoľko zaujímavých článkov a štúdií o januárovom efekte. Na konci tohto článku nájdete ich zoznam a odkazy. Z ich obsahu vyberám zaujímavé poznatky:

 

Čo je januárový efekt? Táto teória označuje obdobie keď spoločnosti s nízkou trhovou kapitalizáciou (tzv. small-cap) a spoločnosti, ktoré zaostávali za širokým trhom - benchmarkom (ako napr. S&P 500) zmenia smer a ceny týchto akcií rastú rýchlejšie. Toto sa deje v januári.

 

Prečo sa to deje? Mnohí drobní investori predávajú ku koncu roku (v decembri) svoje stratové pozície z daňových dôvodov, aby znížili kapitálové zisky za daný rok (viď. 1, 2). Následne akcie začiatkom roka kupujú späť.

 

Ako to využiť? Chcem pripomenúť, že ide o efekt, kedy malé spoločnosti prekonávajú výkonnosť benchmarku (napr. S&P 500). Dôležité je tiež zodpovedať si či má benchmark potenciál v raste. Môj názor je, že korekcia je za rohom a preto v týchto týždňoch by som bol opatrný.

 

Russel 2000 je jedným z hlavných index, ktorý sa dá obchodovať a obsahuje 2000 spoločností s malou trhovou kapitalizáciou. Teória hovorí, že v polovičke decembra začnú akcie malých spoločností rásť rýchlejšie do pólky januára. Sezónna sila zvykne pokračovať až do júna (podľa pomeru Russell 2000/Russell 1000). Výkonnosť zlepšíte ak vstúpite do týchto akcií piatok pred vianocami počas tzv. "Triple Witching." Je to udalosť, keď kontrakty futures na akciové indexy, opcie na akciové indexy a opcie na akcie expirujú naraz. Býva to len 4-krát do roka v tretí piatok v marci, júni, septembri a decembri. Viac nájdete v definícii Triple Witching na Investopedii. Táto stratégia svojou výkonnosťou prekonáva NYSE v 33 z 38 rokov s priemerným ziskom 12.7% v porovnaní s priemerným ziskom na NYSE akciách 3.1%. Podľa výskumu (linky dole) Hirscha a Mistala je táto stratégia extrémne krátkodobá a šancu si zvýšite ak trhy zažili korekcie a nakupovali by ste pri dnách či v blízkosti 52-týždňového low. Rýchly výber zisku po náraste je rozumné vykonať a nešpekulovať nad dlhodobým držaním pozície.

 

Iné výskumy porovnávajú výkonnosť Russell 2000 (malé spoločnosti) s Russell 1000 (veľké spoločnosti) v januári. Tu teória hovorí, že drobní investori predávajú akcie malých spoločností v decembri kvôli daňovým dôvodom a v januári ich kupujú späť čím spôsobujú rast ich cien. Bohužiaľ výskum ukazuje (viď. 3, 4), že iba 10 z 21 meraní dokazuje "Januárový efekt". Teória nie je mŕtva, ale nie je dostatočne silná, aby sme ju mohli považovať za relevantnú investičnú tézu, a to aj napriek tomu, že Russell 2000 svojou výkonnosťou prekonal Russell 1000 počas posledných 2 rokov.

 

Ďalšie výskumy ukazujú, že ak vyberieme 10% najmenších a 10% najväčších spoločností, tak januárový efekt funguje najlepšie. Najmenšie spoločnosti prekonali najsilnejšie v priemere o 9,35 percentuálneho bodu. Aj keď je januárový efekt veľmi diskutabilný, ak ho zvažujete využiť pozrite sa na iShares Micro-Cap (IWC).

 

Zaujímavé ETF na spoločnosti s nízkou trhovou kapitalizáciou sú:

SPDR S&P 600 Small Cap ETF (SLY)

First Trust Small Cap Core AlphaDEX Fund (FYX)

iShares Micro-Cap (IWC)

WisdomTree Europe SmallCap Dividend Fund (DFE)

Market Vectors Germany Small-Cap ETF (GERJ)

WisdomTree Emerging Markets SmallCap Dividend Fund (DGS)

 

Zdroje, z ktorých som čerpal:

(1) Seeking Alpha (13.12.2012): Can Small Caps And The January Effect Buy You Lunch? (PDF)

(2) Stock Traders Almanac (5.12.2012): Small Cap Strength Starts Mid-December (PDF)

(3) Journal of Finance (1988 júl): The Buying and Selling Behavior of individual Investors at the Turn of the Year (PDF)

(4) Seeking Alpha (11.12.2013): Playing The January Effect (PDF)

Ďalšie zdroje:

Playing the January effect

January effect explained

Global ETFs for the January effect

The Other January Effect: Evidence Against Market Efficiency? (PDF)


Zaujimavy statisticky clanok...je to sice len to co uz bolo napisane v zahranicnych zdrojoch ale aspon nam to usetrilo cas..diky Pridal: jano dňa 24.12.2013 o 14:53
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)