Profil hedge fondu Chrales Bridge Global Macro Fund Ako-investovat.sk .


Charles Bridge Global Macro Fund je hedge fond vytvorený investičnou spoločnosťou Polaris Finance SICAV plc. Jeho portfólio manažérmi sú Jan Kaška a Petr Cimala, ktorých môžete počuť hovoriť o tomto fonde vo videorozhovore. Názov Charles Bridge má symbolizovať stabilitu a dlhodobú víziu. Cieľom je robiť profesionálny asset management. Väčšinu času trávia nad investíciami a stratégiami, zameriavajú sa predovšetkým na riadenie rizika, aké riziko majú zvoliť a dostať zaňho výnos. 

 

Petr Cimala a Jan Kaška nám poskytli rozhovor, ktorý si na videu môžete pozrieť tu.

 

Fond začal fungovať na konci minulého roku so sídlom na Malte. Pri výbere sídla fondu chceli vytvoriť čo najbezpečnejšiu štruktúru v rámci Európskej únie. Táto štruktúra je príjmaná celoeurópsky. Po dvoch rokoch fungovania budú schopní vyjsť s fondom do zahraničia, preto už teraz komunikujú s potenciálnymi zahraničnými klientmi a inštitúciami. Veria, že zo zahraničia získajú ďalší kapitál.

 

Fond je zaregistrovaný u nezávislého administrátora na Malte, ktorý je najväčším administrátorom fondov na Malte. Tento administrátor každý mesiac vypočítava výkonnosť fondov, dohliada tak isto na dodržiavanie legislatívnych požiadaviek a finančných nárokov. Nezávislým audítorom fondu je spoločnosť Deloitte.

 

Fond je vedený v eurách, s čím majú niektorí  českí investori problém vznikajúceho menového rizika, keďže svoju hotovosť majú v českých korunách.

 

Investori fondu sú bohatí podnikatelia z Česka a Slovenska, ktorí pri vklade do fondu musia potvrdiť že sú kvalifikovaní investori. Kvalifikovaným investorom je človek, ktorý má v likvidnom majetku minimálne 750 tisíc eur. Minimálny vklad do fondu je 75 000 eur. Títo klienti požadujú z investície predovšetkým bezpečnosť a kladnú výkonnosť. Toto portfólio manažéri splňujú, starajú sa predovšetkým o bezpečnosť a všetci ich klienti sú doteraz ziskoví.

 

Cieľ fondu Charles Bridge je dosahovať výnos  10 - 12% p.a. v čistom pre investorov. Spokojní by boli aj výnosom 8% p.a. V prvom roku sa snažili minimalizovať dropdowny a ich súčasná výkonnosť nie je taká, akú by chceli a akú chcú dlhodobo doručiť investorom.

 

Investíciami odrážajú svoj pohľad na súčasný a budúci stav ekonomiky. Podľa toho investujú do úrokových mier, forexu, akcií, komodít a indexov. V minulosti shortovali priamo meny, dnes už ETF. Investičné stratégie sú založené na vybratí rizika, ktoré chcú niesť zo všetkých pohybov cien akcií, dlhopisov a na rýchlosti zmien v ich cenách, za ktoré dostanú výnos. Ako už z názvu vyplýva, využívajú rôzne makroekonomické stratégie, okrem nich napríklad štatistické opčné, dlhopisové stratégie. Nevychádzajú z jednej, ale skladajú ich z viacerých samostatných stratégií. Pred rokom mali približne 30% fondu zainvestovaných v amerických akciách a opciách, podľa ich tamojšej vyhliadky na stav ekonomiky. O tri mesiace neskôr už ale mali veľkú časť portfólia investovanú v talianskych dlhopisoch. O ďalšie tri mesiace to už bol japonský jen.

 

Investičné príležitosti vidia v extrémne lacných aktívach, na ktorých sa dá zarobiť veľa peňazí s nízkou volatilitou a nízkou pravdepodobnosťou straty. Vhodné aktívum by malo byť podhodnotené, jeho cena má teda byť menšia než jeho férová cena. Čím nižšia je cena oproti férovej cene, tým je menší predpoklad, že dôjde k poklesom. Férovú cenu rozdeľujú na absolútnu a relatívnu. Absolútnu cenu sa napríklad pri akciových indexov snažia získať na základe stavu ekonomiky alebo úrokových sadzieb. Relatívna závisí na porovnávaní akcií a dlhopisov, prípadne celých oblastí ako napríklad Ameriky a Európy. 

 

Dôležitý je aj timing, a výber vhodnej myšlienky do ktorého aktíva v daný čas investovať. Hovoria, že sú schopní pohybovať sa na trhoch, kde pôsobia rôzne anomálie, ktoré sú schopní využívať. Ak aktívum, ktoré držia ide opačným smerom v aké dúfali a tvorí iba veľmi malú časť ich portfólia, strata z tohto aktíva je veľmi malá a na vzhľadom na veľkosť portfólia si môžu dovoliť čakať. Takéto straty na jednotlivých aktívach príliš neriešia. Ak ale ide do straty celé portfólio, majú nastavené stop lossy a hneď by uzavreli pozície. Takýto prípad sa už stal, keď sa ich portfólio dostalo do straty 2%. Stratégie, ktoré vtedy používali museli obmedziť, zredukovať alebo prípadne vynechať.

 

Momentálny názor na trhy je rastúca iracionalita a nestabilita. Aktuálne sa zameriavajú na opčné stratégie a dlhodobou víziou je intenzívne pracovať na vývoji rôznych investičných stratégií, ktoré budú môcť uviesť do praxe. Majú skôr neutrálny výhľad, nie sú extrémne pozitívny. Výhodu hedge fondov oproti klasickým podielovým fondom vidia v širokej škále stratégií a finančných nástrojov, ktoré môžu využívať. Mesačné správy, ktoré obsahujú výkonnosť fondu za jednotlivé mesiace od založenia si môžete pozrieť na ich stránke po registrácii, pri ktorej ale musíte potvrdiť, že ste kvalifikovaným investorom.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Jan Kaška a Petr Cimala z Charles Bridge Global Macro Fund

wednesday
13.11.2013
Hedge fondy | admin | VIDEO

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)