Indexové fondy sú zatiaľ najvýnosnejšie, ale peňazí je v nich najmenej Ako-investovat.sk .


Indexové fondy sa do druhého piliera zaviedli v roku 2012. Odvtedy sa stali najvýnosnejšími dôchodkovými fondami. Môže za to však náhoda - dobré načasovanie do obdobia prudkého rastu akciových trhov. Ako by sa však indexové fondy správali za dlhšie obdobie? Aké výnosy by mali, ak by boli v druhom pilieri od začiatku? Sú naozaj tak radikálne lepšie ako akciové dôchodkové fondy? Na indexové dôchodkové fondy sa pozrieme bližšie a odpovieme aj na tieto otázky.

 

Čistá hodnota majetku indexových fondov druhého piliera v tomto roku výrazne narástla. Kým ku koncu roka 2012 predstavovala čistá hodnota majetku (NAV) indexových fondov len niečo vyše 5,5 mil. EUR, dnes je to už skoro 33 mil. EUR. Táto čiastka je však v porovnaní s ostatnými fondami stále relatívne nízka. Indexové fondy síce zaznamenali za posledný rok vysoký nárast objemu majetku, no v ich správe sa nachádza iba 0,58 % z celkovej čistej hodnoty majetku všetkých fondov druhého piliera.

 

Podiel čistej hodnoty majetku podľa typu fondu - v indexových fondoch je len 0,58 % majetku v dôchodkových fondoch: 

 

Ako v roku 2013 po jednotlivých kvartáloch narastala čistá hodnota majetku jednotlivých indexových fondov druhého piliera, si možno pozrieť v nasledujúcej tabuľke.

 

Stav NAV u jednotlivých indexových fondov po kvartáloch roka 2013:

 

V každom kvartáli rástla čistá hodnota majetku u všetkých indexových fondov. V súčasnosti spravuje najviac majetku indexový fond od AXA. Tento fond vlastní podiely v dvoch ETFs, ktoré kopírujú svetové akciové indexy.  

 

Stav majetku u indexových fondov spolu po jednotlivých kvartáloch roka 2013 - majetok v indexových fondoch sa v roku 2013 zdvojnásobil:

 

 

Výkonnosť indexových dôchodkových fondov

 

Od svojho zavedenia indexové fondy vykazovali zatiaľ veľmi atraktívne výnosy. V roku 2013 boli tieto výnosy nadpriemerné, pretože v tomto roku sa akciám darilo až príliš dobre. Indexové fondy ako spôsob sporenia v druhom pilieri boli zavedené v priebehu apríla 2012 a v tabuľke nižšie si možno pozrieť, ako sa jednotlivým indexovým fondom darilo od tohto obdobia. A to aj v reálnom vyjadrení, teda po započítaní inflácie.

 

Výkonnosť indexových fondov v nominálnom aj v reálnom vyjadrení - po započítaní inflácie:

2 do 23. decembra 2013

Z tabuľky je vidieť, že v roku 2012 sa darilo fondom, ktoré boli naviazané na európske indexy (ING a DSS Poštovej Banky). V roku 2013 sa darilo všetkým indexovým fondom, teda aj tým, ktoré kopírujú akciový index MSCI World (ktorý má prevahu amerických akcií).

 

Fondy zatiaľ bez problémov prekonávali medziročné nárasty inflácie. Iba indexový fond od VÚB Generali vykázal za rok 2012 negatívny reálny výnos, no v roku 2013 už reálny výnos tohto fondu predstavoval až 10 %. 

 

Minulé výnosy však treba brať s rezervou a nemožno ich považovať za hlavný faktor rozhodovania. Akciové investície síce v dlhodobom horizonte vykazujú nadpriemerné výnosy a prekonávajú infláciu, ale tento dlhodobý výnos sa nepohybuje v takých vysokých číslach, ako nám vykazujú indexové fondy za posledný rok, dva. Mohli ste sa o tom presvedčiť, keď som ešte v marci tohto roka v článku znázorňoval, ako by vyzeral výnos sporiteľov, ak by mali možnosť sporiť v indexovom fonde hneď od vzniku druhého piliera. Napríklad indexový fond od Aegonu, indexový fond od AXA a sčasti aj indexový fond od VÚB Generali kopírujú svetový akciový index MSCI World. V grafe nižšie si možno pozrieť, ako sa tento index vyvíjal od apríla 2005 do konca novembra 2013.

 

Vývoj indexu MSCI World total net return a MSCI World price od apríla 2005:

 

Ak by ste si hneď od vzniku druhého piliera (apríl 2005) sporili v indexovom fonde, ktorý by kopíroval akciový index MSCI World, pri pravidelnom sporení by ste dosiahli „iba“ 7,65 % p.a.. Investori by preto nemali mať veľké oči a na 15-percentné výnosy by sa mali pozerať ako na výnimočné.

 

Sú indexové dôchodkové fondy lepšie ako akciové fondy v druhom pilieri?

 

Ešte na záver porovnanie výnosov indexových fondov a akciových fondov za posledný polrok 2013. Ako som písal už v predchádzajúcom článku, akciové fondy si tento rok prešli významnými zmenami – konečne do svojho portfólia zahrnuli aj vyšší podiel akcií. Tento úkon sa ihneď odrazil aj vo výkonnosti. Akciové fondy vykázali za druhý polrok 2013 podstatne lepšie výnosy ako za prvý polrok 2013, kedy tieto fondy nevlastnili skoro žiadne akcie.

 

Porovnanie výnosov indexových fondov a akciových fondov druhého piliera za druhý polrok 2013:

 

Akciové aj indexové fondy sme dali do jedného porovnania za posledný polrok. Prečo práve polrok? Pretože zhruba od polovice roka 2013 navýšili akciové fondy podiel v akciovej zložke portfólia (dovtedy akcie skoro vôbec nemali). Ak chceme porovnávať akciové a indexové fondy medzi sebou, je to korektné práve až od zmien v polovici roka 2013. 

 

V tabuľke je vidieť, že v druhom polroku sa darilo najmä európskym akciám a na ne naviazaným indexovým fondom od ING a DSS Poštovej banky. Fondy, ktoré boli zamerané na svetové akcie z indexu MSCI World, mali výnosy cez 7 %. 

 

Zaujímavosťou porovnania je to, že dva akciové fondy, ktoré zvýšili podiel akcií na 75 % a 50 % (Allianz a Vúb Generali), mali výnosy cez 6 %. Teda veľmi podobné indexovým fondom so zameraním na svetové akcie. Toto ukazuje, že po zmenách v portfóliách dokážu akciové fondy dosahovať podobné výnosy ako indexové fondy. 

 

Nie je to až také prekvapujúce, lebo aj akciové fondy nakupujú podobné nástroje ako indexové dôchodkové fondy. Oba druhy fondov totiž investujú do burzovo obchodovaných fondov ETF, ktoré kopírujú akciové indexy. 

 

Čím mal fond menej akcií v portfóliu (alebo ich mal v portfóliu kratšiu dobu), tým nižší výnos dosiahol. Netreba však zabúdať, že v prípade poklesu akciových trhov spadnú práve indexové fondy hlbšie ako akciové fondy, ktoré majú časť portfólia v menej volatilných dlhopisoch.


Este by sa patrilo napisat, ze jeden polrok je na porovnavanie extremne kratka doba. Pridal: Peter Cmorej dňa 01.01.2014 o 18:50

Dobrý aktívne riadený akciový fond by mal byť minimálne tak výnosný ako je nejaký index (benchmark). To by malo byť akýmsi cieľom fondu. Takže nie je až tak podstatné, že sme použili pol rok, alebo desaťročie, ale ide o to, že akonáhle akciové fondy zahrnuli do portfólií akcie, tak už dokázali generovať výnosy blízke indexovým fondom. Pridal: martin gulka dňa 01.01.2014 o 21:25

neberie indexovy fond aj nizsie poplatky ako akciovy, nakolko je s nim menej namahy na udrzbu? Pridal: peter dňa 02.01.2014 o 10:21

Bohuzial indexove dochodkove fondy nemaju nizsie poplatky.
Povodny zakon od Mihala bol presne taky, ze indexove dochodkove fondy mali ovela nizsie poplatky.
DSSky si po zmene vlady vylobobali zvysenie poplatkov na uroven aku maju ostatne fondy.
Poplatkova vyhoda teda u indexovych dochodkovych fondov nie je. Pridal: filip glasa dňa 02.01.2014 o 10:43

Bohuzial indexove dochodkove fondy nemaju nizsie poplatky.
Povodny zakon od Mihala bol presne taky, ze indexove dochodkove fondy mali ovela nizsie poplatky.
DSSky si po zmene vlady vylobobali zvysenie poplatkov na uroven aku maju ostatne fondy.
Poplatkova vyhoda teda u indexovych dochodkovych fondov nie je. Pridal: filip glasa dňa 02.01.2014 o 10:43

takze ak by som sa opytal, aky fond si vybrat
aku odpoved by som dostal?
indexovy, akciovy alebo garantovany?
z dlhodobeho pohladu samozrejme Pridal: peter dňa 02.01.2014 o 13:25

Vobec by som sa nepozeral na to co ma fond v nazve, ci je akciovy, indexovy, alebo garantovany.
Pozrel by som sa co presne fond robi, co ma v portfoliu.
Vybral by som z indexovych tie, ktore kopiruju sirsi index MSCI WORLD, alebo z akciovych Allianz Progres.
Garandovane dlhopisove by som nechal len na primiesavanie k indexovym (ak sa niekomu zda 95% podiela ckii prilis vela). Pridal: filip glasa dňa 02.01.2014 o 13:55

Jednoznačne indexový a u DSSPB, s tým, že človek musí vedieť kedy si nechá 100% v indexoch, kedy zmení na 100% garantovaný, potom má v pohode 10-20% nominálny výnos ročne. Ja som dal indexi 1.7.2013 po veľkom páde a teraz v januári pred dalsim veľkým pádom som stihol dať garantovaný :-). Za pol rok mám nominálny výnos 16%, to poteší. Samozrejme, ak to človek nesleduje, tak je to otázne.... Až to padne ešte viac, dávam zase indexový :-) Pridal: Ľudovít dňa 05.02.2014 o 10:41

pred tým som mal aegon, v podstate tiež sa im darí, ale top bolo ING (len sa rušilo myslím) a druhý bol DSSPB, preto som zmenil. Môžem potvrdiť, zmena prebehla ok, nič mi nevzali pri prevode. Teda aspoň sa mi tak zdá podľa čísiel :-D

Ide ale o to, že všetky okrem ING a DSSPB majú indexi vo svetových indexoch, tieto dve, resp dsspb isto majú v európskych. Vsadil som na európu.

Vývoj na akciových trhoch ale sledujem denne, pre istotu :-) Pridal: ludovit dňa 05.02.2014 o 10:43

Pri indexovych od ING a DSSPB je problem v tom, ze su zamerane na europske akcie a z dlhodobeho hladiska by na tom boli ovela horsie ako ostatne indexove fondy co kopiruju MSCI World.
Od zalozenia druheho piliera by na tom boli prave tie MSCI World dost slusne a europske indexy zle. Pridal: filip glasa dňa 05.02.2014 o 12:15

Pridal: Ľudovít "človek musí vedieť kedy si nechá 100% v indexoch, kedy zmení na 100% garantovaný, potom má v pohode 10-20% nominálny výnos ročne. Ja som dal indexi 1.7.2013 po veľkom páde a teraz v januári pred dalsim veľkým pádom som stihol dať garantovaný :-). Za pol rok mám nominálny výnos 16%, to poteší".

Dobrý , tu sa chcem opýtať má to význam to takto sledovať a presúvať aj keď je to zadarmo a bez námahy , alebo je lepšie to jednoducho nechať to v indexovom fonde aj keď index padá?

ďakujem za odpoveď. Pridal: jpeg dňa 05.02.2014 o 18:37

Ak mate stale vsetko v indexovom, tak ked pada, tak kazdy mesiac dokupujete za nizsiu cenu. Teda priemerujete cenu.
Sledovanie a menenie ak trhy klesaju - neviem ci to bezny clovek dokaze dobre odsledovat. Ani najlepsie kvantitativne hedge fondy to nevedia robit dokonale.
Ak je clovek opatrny, tak moze jednoducho dat 50% penazi do indexoveho fondu a 50% do garantovaneho a ma rizika manej.
Pripadne vybrat si niektory akciovy fond, kde je akcii menej a risk tiez o cosi mensi.
Pridal: filip glasa dňa 05.02.2014 o 21:30

Dobry den, preco v grafe "Vývoj indexu MSCI World total net return a MSCI World price od apríla 2005" zacina "Price Index" nizsie ako MSCI? Trosku to skresluje. Aky Price Index bol vlastne pouzity? Svetovy (aby pasoval k MSCI), alebo slovensky (aby pasoval pre slovenskych inevstorov)? Tato informacia mi v clanku chyba.

No a porovnavanie medzinarodnych indexov ma jeden hacik. Su kotovane v USD, takze pre EUR-investorov je tam este menove riziko. Takze vo Vasom vyvoji su dva efekty: co spravil MSCI samotny (ten spravil viac ako MSCI EUR) a co spravila mena (euro stratilo). Ja narazam len na to, ze ludia si vela krat pozeraju, co spravil S&P, DJ a podobne a cuduju sa, preco ich akciove produkty boli slabsie. Mozno v dalsom clanku upozornite citatelov aj na tento efekt. Pridal: Michal dňa 07.02.2014 o 13:20

"Dobry den, preco v grafe "Vývoj indexu MSCI World total net return a MSCI World price od apríla 2005" zacina "Price Index" nizsie ako MSCI?"

Pretože price index nezahrňuje reinvestíciu dividend. Total net return automaticky zahŕňa aj dividendy a po zdanení.

Nerozumiem druhej časti prvého odseku. Čo myslíte pod slovenským indexom ? A čo rozumiete pod svetovým ? Však MSCI Wordl je svetový index...

"No a porovnavanie medzinarodnych indexov ma jeden hacik. Su kotovane v USD, takze pre EUR-investorov je tam este menove riziko. "

Áno index sa počíta aj v USD, ale aj v EUR. Takže žiadne menové riziko. Tento v článku je EUR-ový, takže korektne odzrkadluje vývoj. Pridal: martin gulka dňa 07.02.2014 o 18:11

Michal - myslim ze v grafe vyvoja MSCI World je jasne uvedene, ze ide o jeho hodnotu v eurach.
Ci ide o slovensky, alebo svetovy je myslim trosku mimo otazka.
Aky je rozdiel medzi Price a Total Return je v clanku vysvetlene. Jeden je cisto cenovy index a druhy so zaratanim dividend. Maju preto odlisne hodnoty. Pridal: filip glasa dňa 07.02.2014 o 23:55

Nerozumiem preco svetové indexi by mali byt na tom lepsie ako europske. DSSPB malo myslim 12% v 2012, 2013 je este lepsi. Rovnako u ING. Svetove (aegon a ine) boli nizsie uz za 2012 a preto som isiel do europskych, hoc teda na odporucanie znamych :-).

Preco ste teda napisal, ze DSSky naviazane na svetove su/boli lepsie ? Cisla predsa nepustia nie ? Pridal: Ludovit dňa 14.02.2014 o 13:54

ono to bolo myslené tak, že z dlhodobého hľadiska sú na tom výnosovo lepšie tie globálne.

viď.: http://ako-investovat.sk/clanok/300/indexove-fondy-od-roku-2005-vdaka-dividende-by-zarobili

Aj tak všetko to je len história. Minulým výsledkom nemožno prikladať veľkú váhu pri rozhodovaní. Čo bolo bolo a nikto nevie čo bude. A je lepšie byť globálne diverzifikovaný, ako sa spoliehať len na Európu (európske akcie). Preto je globálny index lepší variant. Pridal: martin gulka dňa 14.02.2014 o 14:51

Ludovit - pretoze od zalozenia II. piliera v roku 2005 by tie europske indexy na tom boli zle. Pricom MSCi World by slusne zarobil.
Nepozerajte sa len na historiu 2 roky dozadu. Ta nehovori o nicom podstatnom. Pridal: filip glasa dňa 15.02.2014 o 07:35
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:18 Komentáre Galéria (8)

Súvisiace články

Indexové fondy v druhom pilieri naberajú na atraktivite

saturday
27.12.2014
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Ktoré fondy v druhom pilieri - akciové alebo indexové?

wednesday
16.07.2014
Druhý pilier a dôchodky | martin.gulka

Druhý pilier a dôchodkové fondy v grafoch a číslach

wednesday
18.06.2014
Druhý pilier a dôchodky | admin

Druhý pilier v roku 2013 – zmeny vo fondoch zvýšili výnosy

Výnosy fondov v druhom pilieri po započítaní inflácie


Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)