฿ - najdôležitejšie udalosti Bitcoin sveta v roku 2013 Ako-investovat.sk .


Napriek tomu, že Bitcoin existuje už 5 rokov, práve v roku 2013 získal popularitu, pozornosť investorov aj širokej verejnosti. Tento rok sme mali možnosť sledovať, ako sa z pomerne málo známeho projektu stáva reálne používaná mena s obrovským potenciálom, ktorá vo svojej najväčšej sláve dokonca mierne presahuje hodnotu zlata.

                                                                                  

Pozrime sa na vývoj Bitcoinu v roku 2013 a udalosti, ktoré ho najviac ovplyvnili.

 

Január-Február 2013

 

Používatelia platformy Coinbase, ktorá sa venuje kúpe/predaju digitálnych mien za mesiac spolu nakúpili bitcoiny za 1 milión dolárov. Mena  rastie vďaka podpore online poskytovateľov služieb- veľké množstvo spoločností začína akceptovať platby v bitcoinoch, Internet Archive ako prvá spoločnosť ponúka zamestnancom dostávať časť platu v tejto mene.

 

Marec 2013

 

V marci bitcoin zažíva problémy s kompatibilitou dvoch rôznych verzií softvéru. Najväčší problém, ktorý nekompatibilné verzie softvéru spôsobia je, že spochybnia platnosť niektorých transakcií, keďže jedným bitcoinom mohlo byť zaplatené viackrát. Kým sa problém s kompatibilitou nevyrieši, Mt. Gox pozastaví všetky vklady .BTC neskôr získava veľkú podporu hlavne v Európe, kde otrasená dôvera  občanov v európsky bankový systém spôsobí zvýšený dopyt po bitcoine, ako jedinej decentralizovanej mene nezávislej od štátu. Po tom, ako Cyprus oznámi zdanenie vkladov vo svojich bankách, hodnota bitcoinu narastá o 57 percent za týždeň. Jeho trhová kapitalizácia prekročí 1 mld. Dolárov.

 

Cyprus oznámil zdanenie vkladov na bankových účtoch

 

 

Apríl 2013

 

 Mt. Gox, jedna z najvačších bitcoinových búrz, vydala vyjadrenie, v ktorom uvádza, že jej systémy boli napadnuté , v dôsledku čoho bol Mt. Gox nútený ísť offline a pozastaviť svoju prevádzku. Taktiež bola napadnutá  Instawallet, stránka, ktorá umožňuje vklady a platby v BTC. Z Instawallet bolo ukradnutých 35 tis. BTC ,v prepočte asi  4.5 mil USD. Ani tento dvojitý útok na bitcoin však nedokázal zastaviť jeho rast. Kvôli rýchlo rastúcej popularite  sa na čas stáva kapacita Mt. Gox nedostatočná, platby v bitcoinoch začínajú meškať. Kurz BTC zažíva svoj doteraz najväčší pokles- z 266 na 56 dolárov, nastáva však korekcia na 160 dolárov. BTC získava masívnu podporu v Argentíne, kde je kvôli menovému kolapsu aj napriek svojej vysokej rizikovosti považovaný za bezpečnejšiu alternatívu.

 

Útoky na Mt. Gox, meškanie peňažných transferov

 

Máj-September 2013

 

Fed zabavuje aktíva z  Dwolla účtu, čo bola jedna z najpopulárnejších možností financovania pre používateľov Mt. Gox. Dwolla nemala v USA platnú registráciu ako spoločnosť zaoberajúca sa peňažnými transfermi.

 

Spoločnosť  SecondMarket oznamuje, že plánuje spustiť nový bitcoin fond(ETF). Týmto spôsobom chce sprístupniť obchodovanie bitcoinu spoločnostiam, penzijným fondom a akreditovaným investorom. Systém má fungovať tak, že fond zo svojich prostriedkov virtuálnu menu nakúpi a investori budú obchodovať jeho akcie. Neskôr vznikajú podobné startupy.

 

Október 2013

 

FBI zatvára Silk Road, stránku, na ktorej je anonymne možné kúpiť/predať ilegálne látky. Na rozdiel od bežných platobných systémov, kde platbu nákupcu priamo server prepojí s predajcom, na Silk Road vďaka platbám v bitcoinoch nie priamo cez server, ale cez rôzne iné transakcie sa skrýva spojenie medzi predajcom a kupujúcim, čo zabezpečuje ich anonymitu. Po zatvorení stránky a zabavení  26 000 BTC sa anonymita pri platbe stáva otáznou, čo výrazne prispieva  k prepadu BTC, neskôr nastáva korekcia. Vo Vancouveri je uvedený do činnosti  vôbec  prvý automat na BTC na svete.

 

Vývoj kurzu BTC/USD po zavretí Silk Road

 

November 2013

 

Bitcoinová burza Bitfunder oznamuje svoje zatvorenie.  Po nedávnych otrasoch na burze a zvýšených požiadavkách na reguláciu vaščina investorov predala svoje aktíva.

 

Predstavitelia amerického ministerstva spravodlivosti  sa na rokovaní senátu vyjadrili, že bitcoin môže byť legálnym výmenným prostriedkom. Predseda Federálnych rezerv Ben Bernake vo svojom liste senátu píše, že FED  neplánuje zvýšený dohľad nad virtuálnymi menami, zvlášť keď tieto inovácie predstavujú rýchlejší, bezpečnejší a efektívnejší platobný systém. Bitcoin stúpne nad hranicu 1000 dolárov, má hodnotu 300tisíckrát vačšiu ako pri jeho počiatočnej ponuke  v roku 2010.

 

December 2013

Bank of China vydáva zákaz používania bitcoinov finančnými inštitúciami po tom, ako jej predstavitelia uviedli, že bitcoin nepredstavuje „reálny význam“ a nemá rovnaký legálny status  ako ostatné meny. Verejnosť sa môže zúčastňovať transakcií pod podmienkou, že berie na seba menové riziko. Tento zákaz odráža obavy o riziku, ktoré môže BTC predstavovať pre finančnú stabilitu a kapitálovú kontrolu Číny. Juraj Variny, expert na Bitcoin sa vyjadril:“ Momentálny vývoj v Číne mi nerobí starosti, minimálne je jasné to, že nešlo o celoplošný zákaz ale iba o striktné oddelenie od regulovaného finančného trhu a ochranu menovej politiky. Už sa začali používať rôzne alternatívne spôsoby ako financovať čínske bitcoinové burzy - cez nebankové služby, online hry...“

 

 

 

Novembrový nárast, BTC/USD dosahuje na svojich maximách paritu so zlatom. Následný pokles po vyjadrení predstaviteľov Bank of China, fluktuácia na konci roka

 

Čo nám môže priniesť bitcoin v roku 2014 a aká je jeho perspektíva? Pohľady odborníkov sa v tomto výrazne líšia. Paul Krugman, laureát nobelovej ceny za ekonómiu sa vyjadril: „Nie som presvedčený, že bitcoin môže fungovať ako mena, ktorá je uchovávateľom hodnoty“. Napriek tomu  bitcoin akceptuje ako platobnú metódu stále viac spoločností.  Od decembra je v prevádzke prvý ATM na bitcoiny v Bratislave. Silnú podporu získal hlavne u komunity ľudí, ktorý ho bežne používajú. Podľa prieskumu 56%  „bitcoinerov“ verí, že cena bitcoinu v roku 2014 má obrovský potenciál na rast, dokonca až na úroveň  10 000 dolárov.


Zarábajte bitcoiny každú hodinu.
Grow your Bitcoins every hour for free.
link: https://freebitco.in/?r=4889071

Stránka, ktorá už roky dáva možnosť zbierať bitcoiny ZADARMO...
Svoje bitcoiny môžete taktiež znásobovať a ako najväčší BONUS je tu týždňová lotéria, kde máte možnosť vyhrať aj viac ako 3 BITCOINY /cca 7500€/ žreby do nej získavate každú hodinu.
Čím skôr začnete tým viac nazbierate.
Stačí Vám na to počítač a internet.
p.s. a nezabúdajte na to, že hodnota BITCOINU stále stúpa
Pridal: bitcoin dňa 22.06.2017 o 16:00
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (5)

Súvisiace články

A zase ten Bitcoin

monday
10.03.2014
Blogy | bocek

Krach bitcoinovej burzy MtGox? Čo bude s Bitcoinom ďalej?

thursday
27.02.2014
Investície | jacoobstraka

Podvody a krádeže na bitcoinových burzách

tuesday
18.02.2014
Investície | jacoobstraka

Bitcoin čelí veľkým výzvam, v hre sú však aj ďalšie digitálne meny

thursday
13.02.2014
Investície | saxo

Dolovanie bitcoinov ฿

wednesday
31.07.2013
Investície | dulak.silvester

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)