Ako na založenie živnosti Ako-investovat.sk .

Ako na založenie živnosti

thursday
09.01.2014
Podnikanie | ts


Ak ste sa v novom roku rozhodli založiť si živnosť, mali by ste sa pripraviť na niekoľko povinností ktorým sa nevyhnete. Pripravili sme pre vás ich menší prehľad a zároveň návod, ako ich absolvovať čo najjednoduchšie a najlacnejšie.

 

Aké živnosti?

 

Pred samotným otvorením živnosti by ste si mali premyslieť, aké konkrétne živnosti budete k jej prevádzke potrebovať. Spravte si teda zoznam všetkých vami vykonávaných a potenciálne vykonávaných činností, ktoré by ste mohli v budúcnosti potrebovať. Musíte však rátať s dvoma vecami a to, že za každú jednu živnosť (zapísanú činnosť) sa platí a že na na niektoré živnosti potrebujete splniť špeciálne podmienky.

 

Aktuálna právna úprava rozoznáva 3 druhy živností:

  • Voľné – najbežnejší druh živnosti. Na jej prevádzkovanie nepotrebujete žiadne špeciálne vzdelanie ani certifikáciu.
  • Remeselné – zahŕňajú všetky živnosti, na ktorých prevádzku potrebujete doklad o ukončenom vzdelaní v odbore (najčastejšie výučný list) a trojmesačnú prax v danom obore.
  • Viazané – viazané živnosti si vyžadujú splnenie špeciálnych podmienok, medzi ktoré najčastejšie patrí osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie určitých činností ( teda rôzne certifikácie). Zahŕňa aj koncesované živnosti, ktorých udelenie posudzuje živnostenský úrad na základe určitých podmienok.

Návšteva úradu či založenie online?

 

Ak máte vyriešenú otázku ohľadom živností, ďalším krokom je ich zápis a samotná registrácia živnosti. Tá môže prebehnúť dvoma spôsobmi, od čoho sa odvíja aj výsledná suma za založenie:

 

Na živnostenskom úrade – na živnostenskom úrade vyplníte príslušné tlačivá, teda tlačivá na ohlásenie živnosti, alebo žiadosť o uznanie odbornej praxe či kvalifikácie. Zároveň s nimi uhradíte správny poplatok, odvíjajúci sa od počtu a druhu živností a to buď v hotovosti alebo kolkoch (platba kartou nie je zaručená). Za každú voľnú živnosť zaplatíte 5€, za viazanú alebo remeselnú 15€.

 

Pred návštevou živnostenského úradu vo vašom okresnom meste si nezabudnite pozrieť stránkové dni a úradné hodiny. Napr. živnostenský úrad v Bratislave má vo štvrtok nestránkový deň.

 

Registrácia onlineZaloženie živnosti online spôsobom ponúka na Slovensku niekoľko spoločností a využitím tejto služby môžete ušetriť minimálne čas. Pri oznamovaní živnosti elektronickým spôsobom sa totiž platí paušálny poplatok 25€ za ľubovoľný počet voľných živností. Ak si teda registrujete viac ako 5 živností, môžete výrazne ušetriť. Cena za registráciu remeselnej/viazanej živnosti je o 50% nižšia ako priamo na úrade, teda 7,50€. Dôvodom je zákon 145/1995 o správnych poplatkoch, vďaka ktorému má ohlasovanie elektronickými prostriedkami nárok na zľavu zo sadzobníka. Tento spôsob je výhodný predovšetkým aj pre ľudí, ktorý nemajú čas či majú obmedzené možnosti dostaviť sa na živnostenský úrad osobne, navyše netreba riešiť stránkové dni a úradné hodiny.

 

Registrácia na daňovom úrade - Po získaní oprávnenia na podnikanie musíte do konca ďalšieho mesiaca požiadať na daňovom úrade o registráciu na dani z príjmov. Na základe prihlášky vám bude udelené osvedčenie o registrácii a daňové identifikačné číslo (DIČ). To vám bude doručené na daný úrad k osobnému prevzatiu, alebo doručené poštou. Túto povinnosť si však môžete splniť už na živnostenskom úrade, poprípade vám ju zabezpečí spoločnosť zakladajúca živnosť.

 

Registrovať sa k DPH po založení živnosti nemusíte povinne, no prídete tým o možnosť odpočítania DPH pri nákupoch surovín, zariadení a podobne.

 

Registrácia v zdravotnej a sociálnej poisťovni

 

Zaregistrovať sa do zdravotnej poisťovne je nutné do 8 dní odo dňa udelenia živnostenského oprávnenia, rovnako ako zaslať vyplnený výkaz preddavkov na poistenie, ktorý si môžete stiahnuť na stránke dotyčnej poisťovne. V prípade, že si živnosť zakladáte online spôsobom, môžete požiadať danú spoločnosť o oznámenie vzniku platiteľa poisťovni.

 

Do sociálnej poisťovne sa v prvom roku registrovať nemusíte, keďže vám však tým pádom nevzniká nárok na nemocenské poistenie a tiež sa vám toto obdobie neráta do dôchodku, určite tento krok odporúčame absolvovať.

 

Ďalšie náležitosti

 

Po absolvovaní všetkých byrokratických záležitostí vám zostávajú už iba povinnosti spojené priamo s podnikaním. I keď nejde o povinnosť, takmer nevyhnutnosťou je zriadenie bankového účtu. Ten vám uľahčí platobný styk s dodávateľmi, klientmi ako aj platby do poisťovní, prostredníctvom trvalých príkazov. Účet odporúčame zriadiť ešte pred registráciou na daňovom úrade, kde budete zadávať jeho číslo.

 

V úradnom styku sa vám bude určite hodiť vlastná pečiatka, ktorá však nie je povinnosťou. Naopak povinné je označenie sídla firmy najneskôr v deň, kedy začnete živnosť prevádzkovať. Nezabudnite, že ako podnikateľovi vám vzniká povinnosť viesť účtovníctvo, a to buď jednoduché, alebo podvojné. Jednoduché účtovníctvo môže viesť živnostník, ktorý nemá iných zamestnancov a ročný príjem má menší ako 170 000 €. Pri podnikaní vám veľa práce uľahčí aj fakturačný softvér.

 

Ako živnosť pozastaviť alebo zrušiť?

 

V prípade, že sa rozhodnete vašu pozastaviť alebo zrušiť živnosť, môžete tak opäť urobiť online spôsobom  prostredníctvom špecializovaných spoločností, alebo samostatne, prostredníctvom oznámenia o ukončení podnikania, ktoré treba podať na živnostenský úrad. Podanie tohto oznámenia je spoplatnené sumou 4 eurá. Do 15 dní od doručenia oznámenia o ukončení živnosti treba zrušiť registráciu na daňovom úrade. Na daňový úrad treba vrátiť osvedčenie o registrácii a udelení daňového identifikačného čísla. Následne treba nahlásiť zmenu i v príslušnej zdravotnej poisťovni zaslaním kópie oznámenia o zrušení živnosti a to do 8 kalendárnych dní. Rovnaký postup platí aj v prípade sociálnej poisťovne.  

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Založenie s.r.o. so zľavou

friday
12.07.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)