Koľko zarábaju Hedge Fondy? Priemerné výnosy hedge fondov neoslnia Ako-investovat.sk .


Hedge fondy majú povesť sofistikovaných finančných inštitúcií s výnosmi, ktoré vzbudzujú rešpekt. Zo správ sa dozvedáme o mimoriadne talentovaných manažéroch s obrovskými koncoročnými bonusmi. Ako sa však darí priemernému hedge fondu?

 

Ak chceme zistiť odpoveď na túto otázku, môžeme sa pozrieť na HFRX Global Hedge Fund Index. Kedže hedge fondy sa zvyknú skôr sústrediť na vytváranie unikátnych obchodných stratégií, tento index je akýmsi absolútnym zhrnutím výnosu dosiahnutého ich používaním, index je vyvážený podľa trhových kapitalizácií. Keď sa pozrieme na tento indikátor zistíme, že priemernému HF sa príliš nedarilo, zvlášť keď zoberieme do úvahy ich relatívny výkon v porovnaní s akciovými indexami ako je napríklad S&P500.

 

Výnosy hedge fondov podľa indexov HFRX si môžete pozrieť na tomto odkaze.

 

Priemerný ročný výnos v HF za posledné desaťročie sa pohybuje okolo 0.6 % so štandardnou odchýlkou 6.31 %, pričom S&P500 ponúka priemerný ročný výnos 3.8 %  so štandardnou odchýlkou 15.38 %.

 

Pokrízový optimizmus spojený s prítokom nového kapitálu v roku 2010 dopomohli fondom k relatívne dobrým výsledkom.  Rok 2010 bol za posledné 4 roky zároveň jediný, v ktorom sa hedge fondom podarilo prekonať globálne akciové trhy. Nasledujúci rok však nepriniesol najlepšie výsledky. Európska dlhová kríza, pomalé zotavovanie americkej ekonomiky a nepredvídateľné udalosti ako nukleárna katastrofa, spôsobili prepad všetkých globálnych HF indexov. V roku 2012 sa hedge fondy spamätávajú z predchádzajúcich strát, Globálny HF index skončí mierne v pluse, výrazne zaostávajúci za akciovými indexami. Napriek tomu, že v roku 2013 sa akciovému trhu veľmi darilo, výkon fondov ostáva  výrazne horší, 6.72 % oproti takmer 30 % nárastu S&P500.

 

Akciovým(equity) hedge fondom sa za posledné roky darilo výrazne menej. Za posledné 4 roky bol výnos priemerného akciového hedge fondu 0.76 %. Najmenej sa hedge fondom darilo v roku 2011, kde sa priemerná starta akciového hedge fondu pohybovala na úrovni 7 %. Výnosy equity fondov teda výrazne zaostávjú za výnosmi akciového trhu. Za to isté obdobie bol priemerný ročný výnos Nasdaq Composite Index okolo 16%, čo sa podarilo prekonať len tým najlepším fondom.

Vývoj ceny Nasdaq Composite Index za posledných 5 rokov

 

Výnosy hedge fondov podľa stratégií

 

Každá z jednotlivých stratégií sa podľa svojho charakteru a fundamentálneho základu zaraďuje do jednej zo skupín. Dnes asi najznámejšou skupinou stratégií sú tzv. Equity Hedge stratégie. Manažér sa snaží optimalizovať výnos portfólia a zredukovať jeho volatilitu nákupom podhodnotených a zároveň predajom nadhodnotených aktív.

 

Obr.- zhrnutie výnosov z equity stratégií za posledné 4 roky

 

Ďalšou skupinou sú Event Driven stratégie. Zameriavajú sa na hlavné fundamentálne udalosti firiem( bankrot, earnings call, príležitosti na arbitráž pri akvizíciách a podobne)

 

Výnosy z event driven stratégií za posledné 4 roky

 

Čo sa týka výnosu sú asi najzaujímavejšie Relative Value stratégie. Tieto stratégie sa snažia vyberať atraktívne investície podľa pomeru výnosu, rizika, likvidity a iných kľúčových faktorov.

 

Medzi najvýnosnejšie z nich sa v poslednej dobe jednoznačne zaraďujú tzv. FI-Asset Backed Strategy. Sústredí sa na investovanie do aktív s pevne stanoveným výnosom a zabezpečených ručením rôznymi portfóliami úverov, pohľadávok, nehnuteľností. Za posledné 4 roky index týchto stratégií každý rok dosahoval dvojciferné výsledky s priemerným ročným výnosom 16.5%. Tu je treba uvedomiť si, že aktíva v portfóliu nemusia byť oceňované a obchodované na burze a aj z tohoto dôvodu nemusia byť na aktívach v FI-Asset Backed fondoch také výkyvy ako na burze obchodovaných nástrojoch.

 

Ďalšou výnimočne úspešnou stratégiou z tejto skupiny je Energy Infrastructure Strategy.Táto stratégie sa, ako už vyplýva z jej názvu, zameriava na operácie v energetike, infraštruktúre a na operácie s prírodnými materiálmi.

 

 

Poslednou z hlavných skupín sú stratégie, kt. tvoria tzv. Concept Indices. Rozsah ich činnosti je pomerne široký- od energetiky až po aktíva s pevne stanoveným výnosom.

 

Už na prvý pohľad z tejto skupiny zaujmú MLP (Master Limited Partnership) stratégie. Jedná  sa o kombináciu daňových výhod plynúcich z obchodného partnerstva a výhod plynúcich z verejne obchodovateľnej spoločnosti. Aby boli dodržané legálne podmienky klasifikácie spoločnosti ako partnerstva, musí  väčšina príjmov pochádzať z operácií s nehnuteľnosťami, prírodnými zdrojmi a rôznymi komoditami. Tieto stratégie dosahovali spomedzi všetkých stratégií najlepšie výsledky s priemerným ročným výnosom  16.6 %.

 

 

Samostatné skupiny tvoria aj statégie zaoberajúce sa menovými pármi a komoditné stratégie. Zo skupiny komoditných stratégií boli najmenej úspešné  stratégie zaoberajúce sa vzácnymi kovmi, ktorých výsledky boli okrem roku 2010 vždy stratové s priemernou ročnou stratou takmer 10 %.

 

Napriek relatívne nízkym celkovým výnosom hedge fondy nestrácajú na popularite, práve naopak, objem spravovaných aktív mierne narastá. Manažéri fondov sa čoraz viac začínajú venovať tvorbe produktov, ktoré majú sprístupniť investovanie širokej verejnosti. Verím tomu, že hedge fondy stále ostávajú vhodnou investičnou alternatívou, hlavne ak ľudia chcú mať diverzifikované a zabezpečené portfólio s menším rizikom ako je trhové a nemajú dôveru v akciový, prípadne dlhopisový trh.


Fajn. Fajn. Fajn. Ale je to iba priemer. Ak by sme sa v podnikaní mali rozhodovať na základe priemeru, ktorý zahrna aj stratové firmy, asi by sme odradili mnoho podnikatelov. Je všeobecne známe že napr. malé HF dosahujú oveľa väčšie výnosy ako velké. V jednej štúdii som sa napr. dočítal, že zložený výnos v malých HF bol za posledných 15 rokov skoro dvojnásobný ako vo velkých. Takže informácie o priemere nie sú vemi smerodatné. Takisto ked chce niekto hladať úspešný trading systém, je zbytočne mu vysvetlovať, že väčšina trading systémov je neúspešná. Jediný zmysel je násjť trading systém, ktorý je dlhodobo výnosný a rizikovo prijatelný.
Preto by mňa zaujímal iný typ rozboru. A to rozbor najvýnosnejších HF,napr. s track recordom min. 5 rokov. Predpokladám, že každý rozumný investor radšej zvolí radšej portfólio 5 najlepších HF s dobrým riadením rizika, ako buchne peniaze do hocijakého priemerného fondu. Pridal: Juggler dňa 12.01.2014 o 18:42

Jasne Juggler, v tom s tebou suhlasim.Urcite existuju super fondy, ktore trh prekonavaju skoro kazdy rok a skor tam by investor dal peniaze.Ide vsak skor o to, ze aj do týchto vsetkych fondov, ktore sa do priemeru pocitaju, ludia realne davaju spusty penazi a manazeri maju k vynosom relativne vysoke bety. Ked sa pozrieme na alfy tych fondov tiez zistime, ze väčšinou nam manazeri historicky neponukaju viac, ako napríklad tangency portfolio. Pridal: Jakub Straka dňa 12.01.2014 o 19:10
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (5)

Súvisiace články

Hedge fondy - výnosy najznámejších manažérov

sunday
06.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

Hedge fondy so stratégiou managed futures - porovnanie výnosov a rizika

wednesday
06.08.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Hedge fondy - darí sa im dosahovať atraktívne výnosy pri nižšom riziku?

wednesday
28.05.2014
Hedge fondy | admin

Cliff Asness - stratégie jedného z najväčších hedge fund manažérov

sunday
04.05.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch?

saturday
18.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)