Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch? Ako-investovat.sk .


V dnes už legendárnej  knihe Stock Market Wizards Jack D. Schwager vyhľadal a urobil interview s manažérmi fondov a tradermi s výnimočnými track-rekordmi. Po dlhých rokoch od vydania knihy sa toho však veľa zmenilo. Na to ako Wizardi z knihy dopadli sa pozrel najprv diskutér Radvan v tomto príspevku. V článku sme sa inšpirovali práve touto diskusiou a bližšie sme sa pozreli na príbehy traderov, ktorým Schwaggerova kniha priniesla slávu.

 

 

David Shaw

 

Bývalý počítačový špecialista začal svoju kariéru po ukončení výskumu na fakulte výpočtovej techniky na Stanforde, kde viedol  výskum, súčasťou ktorého bolo zostavenie „superpočítača“, ktorý sa mal sústrediť na paralelné výpočty. Z fakulty  odchádza pracovať pre Morgan Stanley ako viceprezident oddelenia pre automatizované obchodovanie. Neskôr zakladá vlastný fond D. E. Shaw & Co., L.P, ktorá sa venuje kvantitatívnej analýze a štatistickej arbitráži. Portfólio fondu je vysoko diverzifikované, spravidla drží niekoľko tisíc pozícií. Fond je známy aj svojim selektívnym výberom zamestnancov, príjma okolo 0,2% uchádzačov. Medzi bývalých zamestnancov  sa zaraďujú napríklad Jeff Bezos a Larry Summers.

 

Od založenia sa fondu výnimočne darilo, po dobu  viac ako 10 rokov od založenia dosahoval priemerný ročný výnos 22%, prísny risk management zabezpečil veľmi stabilný rast. Najväčšie problémy nastali v roku 1998, počas ruskej finančnej krízy. Zlyhanie dlhovej politiky a masívna devalvácia meny poslali fond do hlbokej straty. Fond sa však z tejto straty spamätáva a pokračuje vo svojej činnosti dodnes. Shaw však viac ako pred 10 rokmi z fondu odišiel, aby sa mohol naplno venovať vedeckej činnosti v D E Shaw Research, kde vyvíja simulácie, ktoré sa aplikujú  v biológií a biochémií.

 

 

Steve Cohen

 

Po absolvovaní štúdia na Whartone Steve nastúpil do svojho prvého zamestnania. Zaoberal sa hlavne opčnými arbitrážami, na konci svojej kariéry ako zamestnanec Gruntal& Co pre spoločnosť generoval zisko okolo 100tis. dolárov denne. Neskôr však z tohto zamestnania odišiel a založil SAC Capital Advisors, hegde fond ktorý sa sústreďujue hlavne na equties. Fond mal za posledné dve desaťrocia  priemerný výnos 25 percent, čo ho zaraďuje do Bloomberg rebríčka najlepších hedgeových fondov na 51 miesto. Spravuje 15 mld. dolárov v aktívach, z toho asi 9 miliárd Cohenovho majetku. Nedávno sa jeho fond SAC stal známym hlavne vďaka škandálu s insider tradingom. V júli 2013 Security and Exchange Comission udelila SAC kvôli „zlyhaniu zabrániť insider-tradingu“ rekordnú pokutu 1.8 miliardy dolárov.

 

 

Alphonse „Buddy“ Fletcher

 

Zo začiatku mimoriadne talentovaný finančník, počas prvého roku práce pre Kiddler spoločnosti generuje zisk 25 mil. dolárov. Dohodnutý bonus však dostal vo veľmi obmedzenej výške,  odchádza a zakladá vlastný fond. Po niekoľkých úspešných rokoch na fond podávajú žalobu správcovia 3 penzijných fondov, ešte v ten istý rok sa fond ocitá v bankrote.

 

Dana Galante

 

Za pozornosť stojí, že všetky jej zisky plynuli výhradne zo špekulácií na pokles. Po dobu piatich rokov, v čase keď NASDAQ rástol tempom 30% za rok, si udržala priemerný ročný výnos 15%. Fond prežil dodnes,  spravuje vyše 75% jeho vlastných peňazí.

 

 

Ahmet Okumus

 

Ahmeta fascinovalo investovanie a špekulácie už od detstva. Ako študent emigroval do USA, pevne presvedčený, že chce v budúcnosti spravovať peniaze. Popri škole začal obchodovať s peniazmi od svojej mamy, ktoré veľmi rýchlo zhodnocoval. Keď jeho majetok dosiahol  6 miliónov dolárov, otvára svoj prvý fond. Po vyše 10tich rokoch pomerne stabilných výnosov(priemerný výnos  okolo 35 percent) fond spadol do hlbokej straty. V interview sa Ahmet vyjadril, že často používal pomerne riskantné opčné stratégie, niekedy alokoval až 30 percent svojho portfólia do jednej akcie. Po zavretí prvého fondu sa vrátil do biznisu a spravuje svoj nový fond.

 

Mark Cook

 

Po počiatočných neúspechoch  vyhráva niekoľko investičných súťaží, čo mu umožní zhromaždiť peniaze na investovanie. Od vtedy niekoľko rokov dosahuje vysoké výnosy, najlepší rok skončí v štvoriferných číslach. Markovi sa po čase však prestalo dariť, momentálne sa živý predajom signálov na svojej stránke, vedie semináre o tradingu.

 

Michael Lauer

 

Od založenia svojho fondu v roku  po dobu viac ako 7 rokov jeho fond dosahoval neuveriteľné výnosy- priemerný ročný výnos sa pohyboval až na úrovni 70 percent. Neskôr sa  zisťuje, že za Lauerovým úspechom stojí niečo iné, ako schopnosť predpovedať cenu aktív.  Medzi rokmi 2000 a 2003 je obvinený z burzového podvodu, ktorý jeho klientov stojí  500 miliónov dolárov. Lauer vytvoril schému, podľa ktorej nakupoval  veľké podiely v bezcenných spoločnostiach priamo od nich, mimo verejných búrz. Lauer  umelo vyhnal hodnotu akcií nahor tým, že na burze nakúpil menšie množstvo týchto akcií za vyššiu cenu a vykázal zisky. Po tomto zistení SEC dočasne pozastavuje všetky operácie fondu, zmrazuje Lauerove účty a jeho majetok sa ocitá v dražbe. Pre reportérov sa počas obdobia, keď  čelil obvineniam vyjadril, že nemá dostatok peňazí na to, aby zaplatil právnika. Neskôr zdĺhavé súdne konanie vyhráva a tým sa vyhne pre nedostatok dôkazov 25 ročnému väzeniu, ktoré mu hrozilo. Lauer nakoniec skončí s pokutou 62 mil. dolárov, vyjadril sa, že sa plánuje vrátiť na Wall Street.

 

 

John Bender

 

John začal obchodovať  po ukončení univerzity. Aj napriek nedostatku peňazí pomerne rýchlo nazhromaždil začiatočný kapitál a po 5 rokoch obchodovania založil Amber Fund Management. Fond využíval hlavne rozdiely v  cene opcií určenej Black-Scholesovou formulou a reálnej cene opcií. John vytvoril vlastný model oceňovania, ktorý zahŕňal iný model distribúcie, ako štandardný, podľa ktorého sa počíta teoretická cena opcie. Len niekoľko rokov po založení fondu a úspešnom manažmente dostáva John infarkt, krátko nato rezignuje a vyplatí zisky investorom. Odchádza spolu so svojou manželkou do svojho sídla v džungli na Kostarike. U Johnovej manželky sa rozvinula závažná psychická choroba a počas jedného z jej psychických záchvatov v ich sídle v džungli Johna zastrelila. Jeho spoločník  založí nový fond, mnoho investorov vyplatené prostriedky vďaka výnimočným výsledkom Amber Fund Management reinvestuje. Veľmi sa mu však nedarilo, po pár rokoch a vysoko nestabilnom výkone nový fond končí.

 

Stuart Walton

 

Po ôsmich rokoch neuveriteľných výsledkov, s priemerným ročným výsledkom  okolo 115 percent Stuart po rozvode zatvára svoj fond a vracia peniaze investorom. Vyjadril sa, že by nebolo správne spravovať peniaze, pokiaľ svojej práci nemôže venovať  100 percent energie a nadšenia .Po čase sa vracia do biznisu s novým fondom, ktorý však nie je ani zďaleka tak oslnivý, ako predtým, dosahuje len trochu nadpriemerné výsledky voči indexu.

 

 

Mark Minervini

 

Fond už nemá, venuje sa seminárom a investičnému poradenstvu.

 

Steve Lescarbeau

 

V čase vydania Schwaggerovej knihy jeho výnosy ročne dosahovali cez 50 percent. Fond nemá, podľa všetkému sa tradingu už nevenuje.

 

 

Michel Masters

 

Napriek mnohým problémom stále relatívne úspešne spravuje svoj starý fond, výnosy má však značne nižšie ako v začiatkoch. Sústredí sa na komoditné špekulácie a na akciový trh.

 

Claudio Guazzoni

 

Jeho fond Zanett US Equity Hedged dosahoval od svojho založenia po rok 2000 výnosy cez 35% ročne.V dôsledku IT bubliny však prichádza o 85% peňazí, zvyšok vracia investorom a fond zatvára. Momentálne je CEO spoločnosti Zanett, ktorá sa zaoberá hlavne informačnými technológiami.

 

Celkovo manažéri z knihy nedopadli nijak výnimočne. Svoje pôvodné fondy ostali spravovať len piati z nich. Ostatní si buď po bankrote založili nové fondy, alebo sa venujú seminárom a predajom signálov, so svojimi peniazmi vačšina z nich neobchoduje.

 

Zdroje fotografií: dailymail.co.uk,news.harvard.edu,forbes.com,ahmetkirtik.com,traders.com, institutionalinvestor.com


Dobrý , prehľadný, podrobný článok.

Môj názor je taký, že aj ked to prvotne vyzerá na sklamanie, realita nie je taká. Okrem jedného, čo zahynul tragicky a druhého, čo skončil kvôli zdravotným problémom sú prakticky všetci multimilionári. David Shaw, ktorý už netrejduje má majetok 3,5 miliardy. Steve Cohen 9,4 mld. Fletcher v 2009 patril medzi 20 najbohatších černochov z majetkom 150 mil. Ťažko kritizovať Okumusa, že jeho fond po 10 rokoch priemeru +35% p.a. spadol do straty, keď ten človek dodnes spravuje fond z majetkom 500 mil. a sám je milionár.
To len potvrdzuje filozofiu, že v tradingu na rozdiel od investingu je primárnym cieľom zbohatnúť a užiť si peniaze, čiže zisky treba pravidelne vyberať. Je rozdiel vybrať 10 x 35% a potom padnúť o 70% ako bohatnúť pro zloženom úročení a potom, tesne pred dôchodkom zažiť pokles 50%...

Ďalšia vec čo treba brať na zreteľ je, že tí trejderi boli na vrchole kariéri už ked bola o nich napísaná kniha. Takže čakať, že po dalších 20 rokoch bude z nich ešte niečo lepšie je to isté ako si zistovat o vrcholovom športovcovi, ako mu to ide teraz. A sú tu ešte dalšie faktory: 1. trhy sa zmenili. 2. samotní trejderi sa zmenili 3. výška spravovaného kapitálu dosiahla úroven, kedy sa jej nedokázali strategicky prisposobit.

Nič netrvá večne. O dalsích 20 rokov ostanú len príbehy. Pridal: Juggler dňa 19.01.2014 o 14:43

Ešte ma zaujala veta pri Cohenovi: Fond mal za posledné dve desaťrocia priemerný výnos 25 percent, čo ho zaraďuje do Bloomberg rebríčka najlepších hedgeových fondov na 51 miesto.

Stále čítame o priemere. Nedal by sa napísať článok práve o tých najlepších HF sveta? Ak ten Bloomberg rebríček posudzuje 50 najlepších z hladiska dlhodobosti, napr. tých 20 rokov, tak by to bola bomba. 25% p.a po dobu 20 rokov to mi silne pripomína +30% po dobu 28 rokov u Steinhardta.
I ked ruku na srdce: tí manažéri zažili silné bull trendy na US trhoch. V 21 storočí sa im už netrejduje tak ľahko... Aj AUM už majú gigantické.. Pridal: Juggler dňa 19.01.2014 o 14:55

Tito darebáci nezbohatli tradingem, ale vysokými poplatky z miliard ve fondu. Ten nejbohatší z nich vydělával zločinným zpúsobem - insider tradingem. Nakonec je vidět, že všichni zbankrotovali s fondem, však na vlastnim kontě si ponechali miliony. Pridal: Vokörka dňa 19.01.2014 o 15:40
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (7)

Súvisiace články

Výnosy hedge fondov a riziko: Alfa, Beta, CAPM

thursday
17.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

Hedge fondy - výnosy najznámejších manažérov

sunday
06.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

"Market Wizard" Buddy Fletcher podviedol investorov použitím ponziho schémy

friday
18.04.2014
Investície | jacoobstraka

Vlk z Wall Street - skutočný príbeh Jordana Belforta?

monday
17.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Burzové obchody, ktoré zarobili stovky miliónov dolárov

thursday
13.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)