Vyhliadky pre rast ekonomiky sú zase o niečo priaznivejšie, komodity sa tak vracajú späť do hry Ako-investovat.sk .


V uplynulom týždni komodity prvýkrát od začiatku roka v súhrne rástli, a mohli za to byť vďačné hlavne oživeniu vo všetkých sektoroch. Teda až s výnimkou vzácnych kovov, ktoré sa dočkali vyberania ziskov po dobrých výsledkoch z počiatku januára. Najlepšie sa darilo energetickému sektoru, pričom straty benzínu dokázali vynahradiť zemný plyn a ropa WTI. Druhé miesto potom obsadili vzácne kovy - silné zisky si konkrétne pripísali nikel s olovom, čo kompenzovalo aj menšie straty pri medi. Poľnohospodárskemu sektoru sa vodilo zmiešane - dobrý týždeň zažívali sójové bôby a živý dobytok, zatiaľ čo mínusové hodnoty sme aj naďalej mohli vidieť u kávy a cukru.

 

 

Zemný plyn (NGG4) dokonca v uplynulom týždni dosiahol na svoje trojtýždňové maximá. Špekuluje sa totiž o tom, že súčasné chladné počasie v Spojených štátoch a zvýšený dopyt povedie k rozsiahlemu čerpaniu suroviny z tamojších zásobníkov. Správa o týždennom stave zásob dokonca naznačuje, že sa zásoby plynu znížili o 287 miliárd kubíkov až na 2, 53 bilióna metrov kubických. Avšak čakalo sa, že dopyt bude ešte vyšší. Aj tak sa obchodníkom uľavilo, pretože išlo o najväčší pád zásob od roku 1994 a oproti rovnakému dátumu z vlaňajška klesli o 20 percent.

 

Kontrakty futures na živý dobytok s dodaním v apríli vystúpili na chicagskej burze Chicago Mercantile Exchange (CME) na historické maximá, konkrétne na 1 398 dolárov za libru. Produkcia hovädzieho mäsa by sa totiž mala v priebehu prvého štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom rekordne prepadnúť. Dôvodom pre rally bola obmedzená dostupnosť dodávok, pretože najchladnejšia zima za posledných 20 rokov mala negatívny vplyv na stavy dobytka a tiež jeho hmotnosť. Cena hovädzieho na spotovom trhu v dôsledku toho bola až nečakane vysoká oproti cene za aprílový kontrakt futures. Ak bude tento stav u spotovej ceny pretrvávať, možno sa dočkáme ešte výraznejšieho rozdielu oproti aprílovému futures. A keby predsa len prišiel nejaký technický ústup v rámci terajšieho prekúpeného trhu, pravdepodobne to nebude mať dlhé trvanie.

 

Ropa WTI na rozdiel od ropy Brent rástla, až sa cenový rozdiel medzi týmito dvoma svetovými benchmarkmi scvrkol na mesačné minimum. Ropa Brent sa totiž dostala relatívne pod tlak kvôli rastúcej produkcii ropy z Líbye a obavám z toho, že sankcie uvalené na Irán by mohli byť zrušené. Ropa WTI súčasne ťažila z toho, že výhliadky rastu ekonomiky sa zlepšujú a spolu s nimi aj výhľad dopytu. V roku 2014 sa pozornosť pravdepodobne upriami na to, či sa exporty ropy z Líbye a Iránu vrátia k pôvodným hodnotám a či bude aj naďalej narastať produkcia z krajín mimo zoskupenia OPEC. A ak nedôjde k nejakým nepredvídaným geopolitický udalostiam, predstavujú vyššie uvedené špekulácie pre ropu riziko jej poklesu. Navyše spolu so zvýšenou produkciou ropy vo svete sa začína viac hovoriť o Saudskej Arábii, ktorá svoju ťažbu mení ako na hojdačke. Buď totiž bude musieť produkciu znížiť, alebo budeme v nasledujúcom roku čeliť nadbytkom ropy.

 

Zlato sa vydalo na územie nikoho

Nedostatok priamych impulzov priviedol zlato k tomu, že sa jeho cena drží vo veľmi úzkom obchodnom pásme 23 dolárov. Tak malé rozdiely v cenách sme mohli pozorovať naposledy v auguste roku 2009, ak teda opomenieme vianočné sviatky, kedy býva aktivita investorov tradične nižšia. Po niekoľkých neúspešných pokusoch prelomiť túto hranicu, ktorá sa aktuálne nachádza v rozmedzí 1 255 a 1 268 dolárov za uncu, investori na dlhšiu chvíľu kapitulovali, a po zvyšok týždňa sa tak zlato obchodovalo skôr do strany.

 

 

Cena zlata sa nemení aj z dôvodu veľmi dobrého začiatku roka, ktorý sme u vzácnych kovov mohli pozorovať. Väčšinu nákupov teraz totiž ženú primárne dobré správy z trhu s fyzickým zlatom. Dopyt po ňom zostáva aj naďalej silný, čomu dopomáhajú aj blížiace sa oslavy nového roku v Číne pripadajúce na koniec januára. Hedgeové fondy sa zároveň začínajú vracať do hry. Ešte v decembri pritom držali rekordné množstvo krátkych pozícií, a teda špekulovali na pokles tejto komodity.

 

Keď sa pozrieme na nákupný zoznam investičných manažérov, zostáva zlato stále jednou z najmenej obľúbených komodít. A keďže sú dáta prichádzajúce zo Spojených štátov každým dňom lepšie, koniec kvantitatívneho uvoľňovania sa blíži a akciové trhy sú stabilné, potenciál k rastu je u zlata skôr obmedzený. A to aj napriek podpore v podobne fyzického dopytu. Navyše väčšina popredných svetových analytických domov prorokuje žltému kovu na rok 2014 negatívny výhľad. A pretože sa množstvo obchodníkov riadi práve podobnými radami, apetít investorov voči zlatu bude aj v ďalšom štvrťroku pravdepodobne malý.

 

Nižšie uvedená tabuľka potom ukazuje množstvo špekulatívnych pozícií držaných hedgeovými fondami a peňažnými manažérmi na burze COMEX u kontraktov futures na zlato. Keď sa pozrieme na rozdiel medzi tými, čo držia dlhé a krátke pozície, vychádza nám menší nadbytok čistých dlhých pozícií. Konkrétne sa v súčasnosti jedná o 40 229 kontraktov čiže štyri milióny uncí zlata. Zatiaľ čo množstvo dlhých pozícií sa v uplynulých šiestich mesiacoch príliš nemenilo, došlo najmä k skráteniu dĺžky držaných pozícií. Za tým stojí nárast počtu predajných pozícií. Takže keď počas januárovej rally došlo k redukcii počtu krátkych pozícií, u investorov s býčím výhľadom sa žiadna zmena nekonala. Čo len dokladá nerozhodnosť tých, ktorí chceli ďalej nakupovať. Zmena by mohla prísť len vtedy, ak sa zlatu podarí vyšplhať nad 1 268 dolárov za uncu - v tú chvíľu by totiž mohlo momentum vyvolať pozitívnu reakciu hedgeových fondov, ktoré obchodujú na základe technických analýz.

 

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Komodity sa tešili z predvianočného špurtu

tuesday
17.12.2013
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)