Nezamestnanosť na Slovensku - v decembri stagnovala Ako-investovat.sk .


Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri zostala na úrovniach predchádzajúceho mesiaca a dosiahla 13,50%. Náš odhad ako aj odhad trhu pritom počítali s miernym nárastom miery nezamestnanocsti v dôsledku sezónnosti. Svoju rozlu pritom zrejme zohralo aj relatívne teplé počasie, ktoré prialo sezónnym prácam. Sezónne očistená miera nezamestnanosti tak zaznamenala ďalší pokles z 13,6% na 13,3%. V decembri 2013 bol medziročne nižší počet novoprihlásených nezamestnaných ako aj vyšší počet uchádzačov umiestnených na trhu práce.

 

 

V porovnaní s decembrom minulého roka tak nezamestnanosť bola o 0,9 p.b. nižšia. Časť z tohto poklesu má ale na svedomí metodická zmena z leta 2013, v rámci ktorej boli uchádzači zaradení na drobných obecných prácach vyňatí z disponibilnej nezamestnanosti. Vďaka tomu je vykazovaná disponibilná nezamestnanosť nižšia o 0,2 p.b.. 

 

Napriek poklesu nezamestnanosti však na Slovensku klesá aj celková zamestnanosť. Tá v treťom štvrťroku podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahla 2,33 milióna osôb. Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka tak pracovalo o 84 tisíc ľudí menej. Pokles miery disponibilnej nezamestnanosti u nás tak do značnej miery súvisí s väčším počtom ľudí vyradených z evidencie pre dôvody iné než umiestnenie na trhu práce.

 

Pokles počtu zamestnaných však vidieť aj v celej eurozóne, kde za posledný rok prišlo o prácu vyše milióna osôb. Nezamestnanosť v eurozóne pritom dosiahla v decembri po sezónnom očistení 12,1% (je stabilná už od apríla). Najvyššia nezamestnanosť je aj naďalej v Grécku (27,4%) a Španielsku (26,7%), najnižšia v Rakúsku (4,8%) a v Nemecku (7,2%). Aj preto patria nemecky hovoriace krajiny k najobľúbenejším cieľom neielen našich pracovných migrantov. Okrem lepších možností uplatnenia je pre nich výraznou motiváciou aj často výrazne vyššie platové ohodnotenie. Podľa posledného Výberového zisťovania pracovných síl z 3. štvrťroku pritom najviac našich pracujúcich v zahraniční končí v stavebníctve a priemysle. 

 

Situácia sa zrejme výraznejšie nezlepší ani v tomto roku a nezamestnanosť pravdepodobne zostane stále vysoká. Ekonomický rast bude stále príliš pomalý na to, aby vznikali nové pracovné miesta (tie prídu zrejme až pri reálnom raste nad 3%). Preto je pravdepodobné, že nezamestnanosť u nás výraznejšie klesne až v roku 2015. Podľa naših odhadov by miera nezamestnanosti mohlo do konca roka vzrásť na 14,8% (metodika VZPS). Aj na mesačných dátach (ÚPSVaR) zrejme v najbližších mesiacoch uvidíme mierny nárast v dôsledku sezónnosti. Napriek stále pomerne vysokej nezamestnanosti očakávame, že v budúcom roku by mohlo prísť k miernemu rastu reálnych miezd. K nemu však bude prispievať najmä nízka inflácia. 

 

Martin Baláž, analytik Slovenskej Sporiteľne

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Rast HDP v závere roku potiahli najmä investície

wednesday
05.03.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

saxo

kasik

ts
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)