Beta, alfa a CAPM v portfóliu - aká je vaša kompenzácia za riziko? Ako-investovat.sk .


V predchádzajúcom článku som písal o volatilite a o tom,  že investor nemusí  pri diverzifikovanom portfóliu niesť celé riziko spojené s držaním jednej akcie- odstránením špecifického rizika diverzifikáciou sme schopní  volatilitu znížiť bez toho, aby sme znížili náš očakávaný výnos. Do akej miery je však možné  minimalizovať celkové riziko a aký výnos by sme mali od aktíva očakávať?

 

Ak chceme zistiť, aký výnos by mala akcia mať- ako by sme mali byť odmenení za riziko spojené s jej držaním, mali by sme sa pozrieť na jej betu. Na rozdiel od volatility , ktorá nám udáva absolútnu hodnotu odchýlky od ceny, beta reprezentuje mieru korelácie s trhovým portfóliom. Pri držaní tohto portfólia nesieme len systematické riziko (nie je možné znížiť riziko na úkor výnosu). Ak sa beta  rovná  1, rizikovosť akcie je rovná rizikovosti celého trhu, pri menších hodnotách rizikovosť akcie klesá, pri vyšších hodnotách stúpa.  

 

Či už betu použijeme na meranie rizikovosti  nášho portfólia, alebo na meranie rizikovosti jednotlivých akcií, podrobnejšou analýzou môžeme dospieť  k zisteniu toho, akým výnosom by sme mali byť odmenení pri držaní akéhokoľvek aktíva alebo portfólia. Náš očakávaný výnos závisí od niekoľkých parametrov:

  • úrokovej miery pri držaní bezrizikových aktív  rf
  • bety aktíva alebo portfólia  βa
  • očakávaného výnosu trhu  E(rm) - tento parameter môže predstavovať S&P500, NASDAQ...

Ak máme k dispozícii všetky tieto informácie, sme pomerne jednoducho schopní vypočítať, aký by akcia mala mať výnos pri danej bete:

 

ra = r+ Ba (rm-rf)

 

Touto analýzou môžete zistiť, či sú vaše akcie dobrou investíciou-  váš očakávaný výnos pri držaní akcie je vyšší ako výnos daný  pri príslušnej bete týmto modelom. Taktiež môžete zistiť ,či nesiete väčšie riziko ako je nutné. Odkaz na online kalkulačku pre zjednodušenie výpočtov uvádzame na konci článku.

 

Práve z tejto analýzy pomeru očakávaného výnosu a systematického rizika je odvodená alfa – jeden z najobľúbenejších spôsobov merania úspešnosti manažérov hedge fondov. Celý koncept  spočíva v tom, že za určité riziko definované betou by nám mal  fond ponúknuť vyšší výnos ako ten, ktorý by sme mohli dosiahnuť sami, bez schopnosti  „predpovedať trhy“, čisto používaním CAPM. Alfa  vyjadruje relatívny výnos, ktorý manažér dosiahol, teda o koľko  percent vyšší výnos nám fond ponúka oproti optimálne diverzifikovanému portfóliu.

 

Ak sa nechcete plne spoliehať na svoju schopnosť  predpovedať trh,  CAPM je určite užitočný nástroj pre analýzu. Treba si však uvedomiť, že korelácie používané na výpočty bety sú historické dáta. Časový rámec je možné upraviť na v podstate akékoľvek obdobie. Napr. zobrať pri výpočtoch do úvahy iba obdobie 1 roka, ak je investor presvedčený, že toto obdobie korelácie reflektuje najlepšie.  Treba však  venovať pozornosť tomu, či sa v dohľadnej dobe môžu korelácie výrazne zmeniť. Čiastočne toto riziko vyrieši práve diverzifikácia portfólia.

 

Výnos vašeho aktíva podľa CAPM si môžete vypočítať na tejto stránke.


Na úspěch s akciemi stačí rozum jedenáctiletého dítěte. Stačí koupit levně akcie známé velké staré firmy, neprodávat je se ztrátou, když jdou do mínus a teprve za několik let je prodazt s výdělkem, když se stanou drahé, Vysokoškolské výpočty bety, korelace a volatility jsou k ničemu a nezlepší nikdy úspěch s akciemi, když budoucí volatilita bude jiná než ta minulá a závisí pouze na manipulaci a na silném nákupu nebo prodeji od fondů, které jednají často s nesouladu s P/S nebo PEG. Pridal: Ladis dňa 26.01.2014 o 03:32

Vies Ladis, neviem, ako by si si predstavoval nakup "lacnych akcii".Totizto preco by ti malo P/S alebo ine indikatory stanovit riziko lepsie? Teda je nutne si uvedomit, ze trh aj tu "lacnu" akciu ocenil do velkej miery spravne, co sa tyka jej buducej perspektivy. Pridal: Jakub Straka dňa 26.01.2014 o 12:05

Prosim Vas, nemohli by ste dodat nejaky konkretny priklad z praxe, aby sme tomu lepsie porozumeli aj my, ktori sme nestudovali ekonomiku a bankovnictvo. S manzelom by sme chceli nase peniaze investovat a hladame si rozne informacie, tak toto by nam mohlo pomoct. Dakujem. Pridal: Janka dňa 08.03.2014 o 00:04

Janka, ak vas CAPM zaujala, kludne mi napiste mail (jacoobstraka@gmail.com). Rad vam doporucim literaturu, ktora vam v tomto pomoze, pripadne vam zodpoviem vase otazky. Pridal: Jakub Straka dňa 08.03.2014 o 22:21
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Korelácia medzi aktívami - aký význam má diverzifikácia?

wednesday
22.01.2014
Investície | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)