Steve Cohen - geniálny fond manažér, alebo insider trader? Ako-investovat.sk .


Cohenov fond SAC Capital Advisors dosahuje od svojho založenia viac ako 20 rokov neuveriteľné výsledky, doteraz s jediným stratovým rokom. Investori sú mu ochotní platiť jedny z najvyšších poplatkov vôbec. Čo však stojí za jeho úspechom? Poďme sa  spoločne pozrieť na jeho príbeh.

 

 

Steve začal pracovať vo svojich 14 rokoch, ako brigádnik na trhu s ovocím. Jeho prirodzený záujem o poker mal však za následok to, že z tejto práce čoskoro odišiel. Začal hrať so svojimi kamarátmi a na strednej škole zarábal okolo 500 dolárov za noc. V štúdiu pokračoval na Whartone, kde sa vo voľnom čase zabával tým, že sa snažil z monitora, ktorý ukazoval objemy a smery pohybu akcií uhádnuť ich budúcu hodnotu. Keď Steve zistil, že jeho výsledky sú pomerne dobré, založil si s peniazmi na školné svoj prvý investičný účet. Jeho prirozdený talent v tejto technike obchodovania (tzv. tapereading) využíva doteraz.

 

Po tom, ako získal na Whartone titul z ekonómie, začal pracovať  pre spoločnosť Gruntal. Steve sa stal legendou hneď prvý deň na Wall Stret, firme zarobil 8 tisíc dolárov. Po čase dostáva svoj vlastný tím, z firmy však odchádza a s niekoľkými spoločníkmi a počiatočným kapitálom 25 mil. dolárov zakladá svoj vlastný fond- SAC Capital Advisors. Nový fond začal obchodovať hlavne firmy s veľkou trhovou kapitalizáciou. Od svojho založenia v roku 1992 zažil svoj prvý stratový mesiac po vyše dvoch rokoch, so stratou necelých 0,05 percenta. 

 

 

Cohenova unikátna schopnosť správne načasovať  vstup do pozície sa prejavila v roku 1999, v období najväčšieho rastu technologických spoločností. Tesne pred prasknutím internetovej bubliny fond zatvára svoje pozície v technologických firmách a vyberá takmer 70% zisk. Krátko nato  špekuluje na pokles. Po prasknutí internetovej bubliny v roku 2000 sa ukazuje, že mal Cohen pravdu, čo dopomáha tomu, aby ten istý rok fond zarobil po poplatkoch investorom cez 70%.

 

Jeho vôbec jediný stratový rok bol rok 2008, kedy fond stratil 19 %.Strata však mohla byť oveľa vačšia, keby Cohen niekoľko mesiacov pred bankrotom Lehman Brothers nepredvídal problém úverového trhu a nepredal  bankové dlhopisy a akcie, v celkovej výške 7.5 mld. dolárov. Po tejto starte sa fond začal znovu orientovať na obchody na akciovom trhu.

 

SAC sa venuje obom- fundamentálnej analýze aj kvantitatívnemu obchodovaniu. Spravuje asi 100 menších fondov, každý má vlastného portfólio manažéra. Veľký dôraz sa kladie na risk management, ak  manažér stratí viac ako 5%, SAC mu môže znížiť zverený kapitál na polovicu, pri 10% strate ho môže prepustiť. Čo sa týka Stevovho vlastného obchodovania, nabáda všetkých svojich zamestnancov, aby sa mu zverili so svojim nápadom. Jeden z jeho zamestnancov sa vyjadril: “Pošlite Steviemu nápad, ktorý zarobí a vy dostanete niečo navyše”(Bloomberg)  Pre fond sú typické krátkodobé obchody- doba držania sa pohybuje väčšinou od 2 do 30 dní.

 

SAC trading floor

 

Steve vo svojej firme zaviedol niektoré zaujímavé zmeny, ako napríklad odstránenie zvonenia telefónov a nahradenie blikaním, odstránil hluk, kt. vydáva hardware počitačov, aby sa traderi mohli plne sústrediť. Na trading floor dokonca reguluje teplotu, typicky má 21 stupňov.

 

Steve svojim manažérom vypláca vysoko nadštandardné odmeny. Väčšinu platu však tvorí koncoročny bonus, ktorý je závislý na výkone manažéra. Napriek tomu, že je otvorený novým nápadom a snaží sa vytvoriť svojim zamestnancom čo najlepšie pracovné prostredie, málokedy toleruje chyby alebo nevedomosť u svojch zamestnancov.

 

Bývalý zamestnanec sa vyjadril: Ak manažér alebo trader nevie odpovedať na otázku týkajúcu sa akcie, Cohen naňho zvykne vyletieť ”Vieš vôbec, ako máš robiť túto zas*nú prácu?” je jeho typická reakcia (Bloomberg)

 

SAC celkovo zobchoduje vyše 100 mil. Akcií denne, čo podľa Businesweek-u tvorí okolo percenta celkového objemu transakcií na amerických burzách. Aj preto je SAC pre brokerov vzácny klient, minulý rok mal zaplatiť sprostredkovateľom dokopy 150 mil. Práve pre astronomické platby brokerom začala Security and Exchange Comission  pred pár rokmi podozrievať fond z insider tradingu. Po tom, ako získali súdne povolenie odpočúvať telefóny zamestnancov SAC sa začalo vyšetrovanie historicky asi najväčšej kauzy okolo insider tradingu. SEC zaujala aj Cohenova výpoveď z roku 2011, kde prejavuje až šokujúcu nedbanlivosť a povrchnosť pri vyjadrovaní sa o tom, ako chápe zákon o insider tradingu.

 

Michael Steinberg

 

V novembri 2013, po rokoch vyšetrovania a  niekoľkých obvineniach  SAC ako spoločnosť priznala vinu a súhlasila so zaplatením rekordnej pokuty 1.8 mld dolárov. Aj keď priamo Cohen za insider trading zažalovaný nebol, Securities and Exchange Comission obvinila niekoľko SAC portfólio manažérov, medzi inými aj Michaela Steinberga. Šesť z nich priznalo vinu a súhlasili spolupracovať s SEC. Po zdĺhavom súdnom procese odsúdili aj Steinberga, ktorý mal získavať informácie od “poradcov” a neskôr ich použiť pri obchodovaní spoločností Dell a Nividia. Tento proces výrazne  urýchlil Jon Horvath, jeden z obvinených portfólio manažérov, ktorý súhlasil svedčiť proti Steinbergovi. Výška trestu bude vymeraná 25 Apríla a Steinbergovi hrozí za insider trading až 25 rokov väzenia.

 

Jack Schwagger, autor knihy Stock Market Wizards, ktorý s Cohenom v roku 2000 robil interview do svojej knihy sa vyjadril:

 

 “Steve robil tisíce obchodov ročne po dobu viac ako 20 rokov. Možno určité percento z nich bol insider trading. Som presvedčený, že by dosahoval výnimočný track record  aj bez insider tradingu? Áno, len zo štatistického hľadiska” (Telegraph)

 

Napriek obvineniam a pokutám od SEC Steve Cohen naďalej úspešne spravuje SAC, hondota spravovaných aktív je takmer 15 mld. amerických dolárov. Fond pokračuje vo výnimočných výnosoch, rok zakončil  prekonaním HFRX Global Hedge Fund Indexu o 14 percentuálnych bodov.

 

 

Film o insider tradingu a  SAC nájdete na tomto odkaze.

Zdroje: forbes.com, businessweek.com,bloomberg.com,wsj.com,finance.fortune.cnn.com, crainsnewyork.com, guestofaguest.com

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Najslávnejšie obchody na burze - špekulácie ktoré pohli trhmi

saturday
01.02.2014
Trading a brokeri | jacoobstraka

Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch?

saturday
18.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)